WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМаркетинг, Товарознавство → Якість та конкурентоспроможність продовольчих товарів на ринку України - Курсова робота

Якість та конкурентоспроможність продовольчих товарів на ринку України - Курсова робота

до ринку, підприємства зіткнулися з багатьма проблемами виживання. Повний доступ до зовнішнього середовища приніс не стільки нові можливості, скільки нові проблеми ефективного функціонування підприємства на ринку. До впровадження маркетингу підприємства приходили і донині приходять тільки внаслідок тяжкого положення зі збутом власної продукції. Це характерно для більшості вітчизняних підприємств. Причому найчастіше, знову створений відділ маркетингу перетворюється в другий відділ збуту. Також, часто керівництво не до кінця усвідомлює сутність маркетингу і "прив'язує" зарплату фахівців відділу маркетингу до обсягів продажів. І внаслідок цього в маркетологів не вистачає ні часу ні значної мотивації для постійного і всебічного аналізу ринку. Дії керівництва зрозумілі - необхідно збути продукцію і дістати прибуток зараз і по максимуму, а не затрачати час, засоби і зусилля фахівців для того, щоб ті проводили дослідження, що найчастіше не приносять швидкої і стовідсоткової віддачі. Таким чином, створюючи відділ маркетингу, підприємство сподівається одержати додаткових споживачів і забезпечити збут своєї продукції.
Тим часом, орієнтуючись винятково на збут, підприємство не може цілком контролювати ситуацію. Воно "вариться у власному соку", не усвідомлюючи небезпеки стати аутсайдером галузі.
Велика кількість зерно-заготівельних компаній сповідають перераховані принципи маркетингу. Актуальність дослідження конкурентних позицій на круп'яному ринку підтверджується постійним попитом високою цінністю даної інформації і платністю надання її складових частин у ЗМІ і спеціалізованих виданнях.
2.1. Інформація, необхідна для аналізу конкурентних позицій у круп'яній галузі
Необхідно відзначити, що класичний маркетинг не наполягає на заглибленому дослідженні конкурентів, пропонується їхнє просте ранжирування по широті асортименту, зовнішнім перевагам, характеристикам якості, цінам і системам просування продукції. Також використовуються думки споживачів щодо продукції конкурентів, що теж впливає на ранг конкурента.
На мій погляд, для вітчизняних підприємств подібне поверхневе дослідження неприйнятне. Справа в тім, що ситуація на більшості вітчизняних ринків надзвичайно нестабільна і той, хто вчора був "ніким", завтра може вибитися в лідери і навпаки. Це зв'язано з безліччю особливостей і макрофакторів. Цю ситуацію можна охарактеризувати як "непередбачуваність власного положення і положення сусідів на ринку".
У зв'язку з цим необхідно виділити проблему, що постає перед більшістю маркетологів - як угадати зміни ситуації в галузі через рік, через ряд років. Для відповіді на поставлене питання необхідно досить докладне вивчення конкурентів.
Всю інформацію про конкурентів можна класифікувати на двох груп: первинну і вторинну.
Дані, спеціально отримані для аналізу конкретних сторін діяльності конкурента, є первинною інформацією. Основними методами збору первинної інформації є спостереження, опитування й експерименти. З їхньою допомогою встановлюються цікавлячі факти, кількісно і якісно описуються дії конкурента. Головними джерелами первинної інформації про конкурентів є як правило: канали розподілу продукції, постачальники і споживачі продукції; рекламні агентства, торгові агенти, маркетингові фірми, що обслуговують конкурента, інженерний, торговий і управлінський персонал підприємства конкурента, спеціальні аналітичні служби.
Основне достоїнство первинної інформації: швидкість відповіді на цікавлячі питання, простота наступного її зведення в потрібну форму, представлення "живого" думки про діяльність конкурента.
Недоліками первинної інформації є: суб'єктивність, неповнота, високий ступінь невірогідності, складність доступу і дорожнеча (у випадку з персоналом підприємства і спеціальних аналітичних служб).
Вторинна інформація про конкурента включає дані, що пройшли попередню аналітичну обробку, мети якої, як правило, не збігаються з цілями аналізу. У зв'язку з цим дана інформація вимагає проведення додаткових процедур вибору, ранжирування і компіляції, що приводять її у вид, необхідний для проведення аналізу. До основних джерел вторинної інформації відносяться: звіти про виробничо-господарську діяльність, статті про діяльність конкурента в періодичній пресі, довідкові видання про кон'юнктуру ринку, тенденціях і проблемах його розвитку, що включають дані про конкурента, публікуємі інтерв'ю управлінського персоналу і керівництва компанії, думки споживачів про характеристики продукції конкурента.
2.2. Проблеми, зв'язані зі збором необхідної інформації
Необхідно відзначити, що найчастіше, для складання картини галузевої конкуренції перерахованої вище інформації явно недостатньо. Для заглибленого дослідження необхідна також і вторинна інформація конфіденційного характеру, наприклад - обсяги виробництва тієї чи іншої номенклатурної позиції, календарний план виробництва, база відвантаження підприємства - конкурента, куди входять також і опис усіх його споживачів. У цілому, заглиблене дослідження конкурента починається з аналізу фінансових показників (даних балансу) - тут уже можна простежити динаміку розвитку конкурента і його відносну силу.
Усю вторинну інформацію зі ступеня приступності можна розділити на три групи:
Відкрита інформація (номенклатура, ціни, якісні характеристики продукції, система просування, представленість на ринку).
Умовно відкрита інформація (бухгалтерський баланс підприємства, звіт про прибутки і збитки, рейтинг підприємства).
Закрита інформація (обсяги виробництва продукції з розбивкою по номенклатурних лініях, календарний план виробництва, база відвантаження, застосовувані технології).
При зборі й аналізі інформації, виникає цілий ряд проблем: для першої групи характерна неповнота інформації для повноцінного дослідження конкурентної ситуації на ринку, друга група найчастіше характеризується невірогідністю - вітчизняні підприємства схильні фальсифікувати дані балансів з метою відходу від податків, тобто можлива неточна оцінка сили конкурента, і, нарешті третя група характеризується закритістю чи доступу надзвичайною дорожнечею.
Для рішення проблем невірогідності бажано збирати інформацію з різних (незалежних) джерел, що підвищує об'єктивність одержуваних результатів. Тут гарним способом є експертне зважування джерел інформації з їхньої відносної вірогідності, або по довірі джерелу. Рішення проблем із третьою групою інформації бачиться в підвищенні фінансування маркетингу на підприємстві. Як показує практика, жодне серйозне дослідження діяльності конкурентів не обходиться без використання подібної інформації.
2.3. Методики аналізу конкурентного положення підприємства в галузі
Усі методики дослідження конкурентного положення підприємства прийнято поділяти на двох груп.
Перша група - параметричні (в основному на основіпервинної інформації, коли вибираються параметри порівняння конкурентів і з'ясовуються думки споживачів, продавців, постачальників щодо цих параметрів, потім інформація зводиться в зручну

 
 

Цікаве

Загрузка...