WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМаркетинг, Товарознавство → Дослідження особливостей роздрібної торгівлі плодоовочевою продукцією через систему супермаркетів в Україні - Курсова робота

Дослідження особливостей роздрібної торгівлі плодоовочевою продукцією через систему супермаркетів в Україні - Курсова робота

Європи торговельна націнка на овочі і фрукти в супермаркетах не перевищує 35%, включаючи витрати на доробку продукції[4]. Третина менеджерів, опитаних в ході проведення дослідження, зізналися, що націнка на закупівельну ціну в їхніх магазинах перевищує 20% (табл. 8).
Таблиця 8.
Націнка на закупівельну ціну плодоовочевої продукції і чистий прибуток, отриманий магазином після відрахування всіх витрат, понесених на реалізацію (заробітна плата, накладні витрати, просування і т.д.)
Націнка на оптову/закупівельну ціну Чистий прибуток
< 0% 0% 20% 29% >10% 17%
З досвіду ПАМ, таким є рівень націнки на основні види продукції, але на "нішові" фрукти і овочі націнка значно перевищує цей показник. 46% опитаних оцінили свій рівень націнки у 10-20%. З метою підвищення обсягів реалізації овочів і фруктів деякі мережі переходять до більш гнучкої політики ціноутворення і навіть з рівнем націнки 20-30% влітку і 40-50% взимку здатні конкурувати з ринками. Слід зауважити, що, як правило, супермаркети, які розташовані у центральній часті міста, мають вищі націнки на плодоовочеву продукцію.
Сьогодні сільськогосподарське виробництво і плодоовочевий маркетинг в Україні здійснюється в нових ринкових умовах. Тому одним з головних завдань у сучасних умовах є виробництво високоякісної продукції та добре організована система її збуту. У своїй діяльності плодоовочеві відділи супермаркетів мають приймати не тільки управлінські рішення щодо ефективності організації процесу реалізації та представлення продукції, але й користуватися сучасною маркетинговою інформацією, в тому числі про ціни та найоптимальніші умови постачання. Це, в свою чергу, вимагає розвитку системи маркетингової інформації плодоовочевої продукції. Часто працівники супермаркетів кажуть, що їхніми найбільшими конкурентами є роздрібні ринки. Отже логічно, що в якості досить поширеного способу встановлення закупівельної ціни плодоовочевої продукції опитані менеджери назвали спостереження цін на ринках (42%) (табл. 9). Інші джерела: розмови із самими виробниками (46%), спостереження оптових цін (33%) та спостереження цін на подібну продукцію в інших супермаркетах (25%). Також приємно, що 38% опитаних часто використовують інформацію Проекту аграрного маркетингу поряд з іншою для встановлення закупівельної ціни. Цікаво, що лише 3% ринкових операторів (продавців плодоовочевої продукції на ринках) на постійній основі спостерігають ціни у супермаркетах на подібну продукцію.
Таблиця 9.
Інформаційні джерела визначення ціни на плодоовочеву продукцію і частота їхнього використання
Джерело Ніколи Іноді Часто Завжди н/в
Дзвоню знайомим / друзям 17% 33% 13% 13% 25%
Журнали / звіти 8% 25% 25% 13% 29%
Обходжу ринок і спостерігаю ціни 17% 42% 38% 4%
Розмовляю з виробниками 13% 46% 25% 17%
Спостерігаю оптові ціни 25% 33% 42%
Спостерігаю ціни на подібну продукцію в інших супермаркетах 8% 21% 25% 38% 8%
Інтернет 38% 13% 8% 8% 33%
Проект аграрного маркетингу 4% 21% 38% 21% 17%
Слід додати, що у квітні 2005 року Проект аграрного маркетингу почав щоденний моніторинг цін на плодоовочеву продукцію на трьох оптових ринках України (Великі Копані у Херсонській області, ринок "Фермер" у Києві та ринок "Шувар" у Львові). Про ціни на основну плодоовочеву продукцію можна дізнатися на сайті Проекту (www.lol.org.ua). Також продовжується моніторинг цін на плодоовочеві культури на ринках 16 обласних центрів в Україні. Така інформація публікується у щотижневику "Агроогляд+", який видає Проект.
8.1.Готовність платити постачальникам більше за продукцію, яка відрізняється покращеними споживацькими властивостями
Без сумніву, менеджери супермаркетів часто готові встановлювати вищу ціну на продукцію, яка б була помита (46% опитаних мереж та магазинів), відкалібрована (46%) та упакована (38%) (рис. 10). За кордоном постачання продукції невідкаліброваної та незапакованої у мережі супермаркетів практично не зустрічається. Умови упакування продукції, її калібрування та, в багатьох випадках, миття є беззаперечними вимогами для співпраці із мережами супермаркетів. Беручі до уваги, що переважна більшість плодоовочевої продукції свіжого ринку продається саме через супермаркети - це є головним критерієм ефективного маркетингу продукції для виробника. В багатьох випадках супермаркети самі не в змозі займатися ефективним упакуванням та доведенням продукції до вищої споживацької якості з причин відсутності приміщень, персоналу та значних витрат праці та часу. З таких причин, а також через підвищений попит на запаковану, відкалібровану, відсортовану і помиту продукцію з боку споживачів, менеджери супермаркетів готові додатково платити за подібну (дороблену) продукцію. Наприклад, 50% всієї продукції свіжого ринку в ЄС - відповідно запакована.
Рис. 10. Готовність респондентів додатково сплачувати постачальникам за плодоовочеву продукцію у доробленому вигляді
8.2.Практика зниження закупівельних цін на продукцію, яка не відповідає вимогам супермаркету
Близько 60% опитаних менеджерів часто або завжди знижують ціну на продукцію, що надходить від постачальників, якщо вона не відповідає стандартам якості мережі (рис. 11). Велика увага приділяється також калібруванню (близько 50% менеджерів часто і завжди знижують ціну, якщо продукція належним чином не відкалібрована) і не сертифікована. Більш лояльно менеджери ставляться до продукції, яка не упакована (третина менеджерів ніколи не знижують ціну, якщо продукція не упакована). Взагалі, більша частина продукції так чи інакше перепаковується для реалізації в торговому залі. Вимоги ж щодо упаковки особливо актуальні для оптових центрів і магазинів Сash-and-Carry, де продукція продається у тій самій тарі, в якій вона перевозилася.
Рис. 11. Зниження закупівельних цін наплодоовочеву продукцію, якій бракує споживацьких властивостей
8.3.Коментарі респондентів щодо методів встановлення реалізаційної ціни на плодоовочеву продукцію і розміру націнки в порівнянні із закупівельною ціною
Менеджерів супермаркетів запросили вільно висловити свою думку стосовно методів встановлення ціни реалізації плодоовочевої продукції. Виявилось, що найбільш поширеним методом встановлення реалізаційної ціни є додання фіксованої націнки до закупівельної ціни (табл. 10).
Таблиця 10.
Розповсюдженість різних методів встановлення реалізаційної ціни на продукцію
Фіксований % націнки:
20% - стандартна націнка на закупівельну ціну;
стандартна націнка на свіжі овочі та фрукти, яка регулюється керівництвом із центрального офісу м. Київ;
закупівельна ціна + 10% націнки;
фіксована націнка: на елітну продукцію -15-20%, на хорошу -10%;
У % до закупівельної ціни. Такий відсоток зазвичай складає в середньому 25-30%;
фіксована націнка на плодоовочеву продукцію. Підвищення націнки, коли сезонно підвищуються ціни на роздрібних ринках. 28%
Орієнтація, здебільшого, на ціни міських ринків:
залежно від цін на оптовому ринку та від того, насичений ринок цією продукцією чи ні;
Орієнтир - ринок. Ціна в магазині з більшості асортименту на рівні ринкової, з деяких позицій більша (менша). Я повинен отримати 10%

 
 

Цікаве

Загрузка...