WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМаркетинг, Товарознавство → Дослідження особливостей роздрібної торгівлі плодоовочевою продукцією через систему супермаркетів в Україні - Курсова робота

Дослідження особливостей роздрібної торгівлі плодоовочевою продукцією через систему супермаркетів в Україні - Курсова робота

продуктів харчування в Україні продавалося в 2004 році через системи ринків (рис. 1). Можна сказати, що відсоток плодоовочевої продукції, яка реалізується через базари, перевищує 40% (експертний погляд авторів) від загального обсягу фруктів та овочів, що продаються на свіжому ринку. За останні роки спостерігається тенденція відтоку споживачів саме плодоовочевої продукції від базарів, в основному в осінньо-зимовий період (до 10% на рік). Також, згідно зі статистикою, спостерігається скорочення кількості самих базарів і ринків. Слід також зазначити, що, наприклад, у Голландії більше 90% овочів і фруктів на свіжому ринку реалізуються саме через супермаркети. Майже 73% свіжих овочів і фруктів у Німеччині також реалізується через мережі супермаркетів, гіпермаркетів і дискаунтерів. У Франції такі магазини продають 67% плодоовочевої продукції, яка реалізується на свіжому ринку.
Рис. 1. Частки торгових форматів в Україні (за обігом у 2004 році)[3], %
Переважна більшість опитаних менеджерів із закупівлі плодоовочевої продукції (67%) позиціонували себе як представники супермаркетів. Основною, так званою "форматною" тенденцією на ринку зараз є витіснення супермаркетами та дискаунтерами гастрономів. У Києві, наприклад, формат, який користується найбільшим попитом, це - супермаркет. У той же час, у регіонах найбільш популярним є дискаунтер.
За словами спеціалістів і самих операторів ринку, велика кількість магазинів, які належать до відомих мереж, на сьогоднішній день не "відформатовані". Існують також непорозуміння у термінології форматів магазинів. З міркувань зручності надалі в тексті ми будемо посилатися на магазини всіх форматів як на супермаркети.
2.1.Місцезнаходження супермаркету
Більше половини (58%) досліджуваних супермаркетів знаходяться в центральних районах міста. Це обумовлено передусім тим, що велика кількість покупців, які роблять покупки, не мають чи не використовують транспортні засоби. Дістатися до супермаркету можна, використовуючи громадський транспорт, який більш-менш регулярно працює в центральній частини міст в Україні. Також місцезнаходження у центрі більш вдало відповідає тому, що переважна більшість мешканців міст працює саме в центральній частині, тому має більше часу та можливостей відвідати супермаркет у робочі дні.
Проте 42% супермаркетів знаходяться у віддалених районах, переважно у так званих "спальних" районах з великою концентрацією населення та промислових зонах, в яких ціна оренди значно менша порівняно з центром міста.
Рис. 2. Приблизна кількість населення, яке мешкає навколо супермаркету
Якщо говорити про приблизну кількість населення, яке мешкає навколо супермаркету (а цей показник окреслює потенційну цільову аудиторію магазину), 46% опитаних оцінюють кількість населення у 50-250 тис. (рис. 2). Така ж кількість респондентів оцінює кількість населення, яке мешкає навколо супермаркету, в 50 тис. менше - приблизна цільова аудиторія магазинів у центральних районах міста. Лише 8% оцінюють кількість населення навколо магазину в 250 тис. і більше - це притаманно саме великим магазинам у передмістях, які притягують клієнтів завдяки широкому асортименту і спеціальним ціновим пропозиціям.
За словами самих операторів ринку, на даному етапі, розміщувати супермаркети економічно доцільно лише в містах з населенням не менше 50 тис. мешканців.
2.2.Загальна площа магазину, м2
Рис. 3. Розподіл респондентів за загальною площею магазинів (м2), %
Рівно половина досліджуваних супермаркетів має загальну площу магазину від 1000 до 5000 м2. 38% магазинів мають площу від 250 до 1000 м2 - це невеликі магазини, які називаються універсамами (або дискаунтерами) (рис. 3). Лише 8% опитаних менеджерів виявилися представниками великоформатних магазинів загальною площею більше 5000 м2.
3.Характеристика плодоовочевої секції супермаркету
3.1. Площа, відведена під плодоовочеву продукцію
В середньому загальна площа, відведена під плодоовочеву секцію, складає 30 м2. В багатьох магазинах, і особливо це спостерігається у дискаунтерах - універсамах, площі під плодоовочевим відділом не перевищують 20 м2. Охолоджувальні вітрини мають трохи більше половини з опитаних мереж. Здебільшого вони використовуються для продажу екзотики та тропічних фруктів, це зрозуміло, тому що вони належать до вищого цінового сегменту. Для порівняння, за кордоном плодоовочеві секції сягають розмірів у декілька сот м2 і становлять близько 10-15% від площі магазину.
Таблиця 2.
Площі вітрин, відведені під плодоовочеву продукцію
Тип вітрини Відповіли (площа, м2
Охолоджувані вітрини 63% 12,7
Відкриті вітрини 71% 17,0
Загальна площа 79% 30,1
Цікаво, що 42% респондентів планують встановити охолоджувані вітрини в найближчому майбутньому. Це сприятиме поліпшенню якості овочів і фруктів, подовженню терміну реалізації та зменшенню втрат. Також конструкція охолоджуваних вітрин може передбачати можливість регулярно зрошувати продукцію (особливо це актуально для листових овочів (рис. 4)), це неодмінно сприятиме залученню нових споживачів, що, в свою чергу, збільшить надходження від реалізації.
3.2.Площа, відведена під заморожену плодоовочеву продукцію
Середня площа вітрини супермаркету з замороженою плодоовочевою продукцією становить 13,4 м2 (на базі відповіді 71% респондентів). Слід сказати, що показники великих супермаркетів і центрів оптової торгівлі за даною статтею значно відрізняються від вищенаведеного показника і становлять 20 м2 і 120 м2 відповідно. 29% магазинів, які ще не мають морозильних вітрин, планують їхнє встановлення у найближчому майбутньому.
4.Питома вага окремих груп плодоовочевої продукції в загальному щорічному обсязі продажів продовольчих товарів
Як відповіла більшість опитаних менеджерів (табл. 3), свіжі фрукти займають 5,1% від загального продажу продовольчих товарів у супермаркетах. Приблизно такою ж є і питома вага свіжих овочів - 4,8%. Таким чином, загальна питома вага свіжої плодоовочевої продукції складає 9,9%. Консервовані фрукти складають 3,7% від загального товарообігу продовольчої групи товарів. Натомість, заморожені овочі та фрукти становлять лише незначну питому вагу в товарообігу (1,3% і 1,1% відповідно). Більше половини замороженої плодоовочевої продукції, яка продається в супермаркетах України, припадає на імпортовану продукцію.
Таблиця 3.
Середня питома вага фруктів і овочів у загальному товарообігу магазину, %
Фрукти Відповіли Середній% Овочі Відповіли Середній %
Свіжі 58% 5,1% Свіжі 58% 4,8%
Заморожені 58% 1,1% Заморожені 58% 1,3%
Консервовані 54% 3,7% Консервовані 50% 3,3%
Разом фруктів 10,0% Разом овочів 9,3%
Доцільно навести приклади структури споживання плодоовочевої продукції за кордоном. Як правило, 13-17% від загального обсягу продажів (у грошовому вимірі) у закордонних супермаркетах припадає на свіжу плодоовочеву продукцію.
5.Тенденції в реалізації різних груп плодоовочевої продукції
Відповіді респондентів з приводу їхнього бачення динаміки продажу різних груп плодоовочевої продукції у майбутньому (табл. 4) дозволяють зробити такі висновки:
" невпинно зростає обсяг продажу свіжої

 
 

Цікаве

Загрузка...