WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМаркетинг, Товарознавство → Дослідження особливостей роздрібної торгівлі плодоовочевою продукцією через систему супермаркетів в Україні - Курсова робота

Дослідження особливостей роздрібної торгівлі плодоовочевою продукцією через систему супермаркетів в Україні - Курсова робота

якості, сертифікації та належного упакування продукції. При укладанні угод між виробниками і покупцями (такими, як ресторани швидкого обслуговування, супермаркети) напряму виграли б як виробники, так і покупці. Виробники отримують розумну ціну та стабільний канал збуту, а покупці - стабільне постачання свіжої продукції за прийнятну ціну. Але необхідно пам'ятати, що продукція має бути належної якості та поставлена у терміни, обумовлені контрактом.
Вимоги роздрібного каналу реалізації цілком залежать від структури попиту на продукцію з боку роздрібної та оптової торгівлі. Основним чинником успіху при співпраці з роздрібними мережами є дотримання вимог покупців до якості продукції, тобто постачання товарної продукції. Калібровані, чисті та упаковані овочі є більш конкурентними. Ще одним критерієм успіху можна назвати асортимент, який може постачати в роздрібну мережу один фермер: чим більше видів якісної продукції, тим більше шансів укласти угоду. Більшість оптових та роздрібних покупців хоче бачити овочі запакованими у гофрокартонні ящики, пластикові мішки, сітки тощо. Традиційний "банановий" ящик як основний засіб для транспортування та продажу плодоовочевої продукції стає все менш актуальним. За кордоном 80% продукції, яка транспортується та продається оптом чи вроздріб, упакована саме у таку тару. Переходу на одноразову гофрокартонну тару сприяє попит з боку оптових мереж та компаній, а також постачання продукції на експорт.
За останні роки в Україні можна спостерігати стрімке зростання кількості роздрібних мереж супермаркетів. Вони є основним сегментом роздрібної торгівлі овочами та фруктами. Поки що товарообіг плодоовочевою продукцією через мережі супермаркетів в більшості випадків не перевищує 4-5% від загального товарообігу магазинів, що дуже мало. Для прикладу, в західних супермаркетах, "середнім" показником вважається питома вага плодоовочевого відділу у розмірі 15-20% від загального товарообігу. Подібні тенденції до зміни кон'юнктури споживацького попиту спостерігаються і в Україні. Все більше споживачів переважають робити покупки в магазинах "цивілізованих" форматів. За даними компанії GFK Україна, щорічний відтік споживачів з базарів до роздрібних мереж складає 10%. Згідно з даними опитування споживачів супермаркетів, яке проводилося спеціалістами Проекту аграрного маркетингу в квітні 2004 року, 52% відвідувачів супермаркетів поза сезоном масового виробництва вже купують плодоовочеву продукцію саме в супермаркетах, у сезон цей показник складає 16%. Таким чином, враховуючи закордонний досвід, супермаркети надалі "задаватимуть тон" на ринку плодоовочевої продукції, і приватні стандарти якості супермаркетів щодо фруктів і овочів все більше визначатимуть очікування споживачів до всієї плодоовочевої продукції, наявної на ринку. Тому Проект аграрного маркетингу в черговий раз звертається до теми вивчення потенціалу роздрібного каналу реалізації плодоовочевої продукції і координації зусиль сільгоспвиробників і роздрібних покупців в рамках проведення дослідження особливостей роздрібної торгівлі плодоовочевою продукцією через роздрібні мережі супермаркетів в Україні.
1.Методологія проведення дослідження
Проект аграрного маркетингу в березні-квітні 2005 року провів дослідження особливостей реалізації плодоовочевої продукції через роздрібні мережі. Цього разу дослідження проводилось в форматі експертного опитування, тобто цільовою групою дослідження виступили менеджери із закупівлі плодоовочевої продукції супермаркетів, центрів оптової торгівлі, універсамів.
Мета дослідження: вдосконалення якості і системи постачання свіжої плодоовочевої продукції у роздрібні мережі для задоволення потреб споживачів.
Завдання дослідження:
1. Вивчити і визначити слабкі місця існуючої практики закупівлі та дистрибуції плодоовочевої продукції через роздрібні мережі.
2. Вивчити механізми створення вартості в роздрібному каналі реалізації плодоовочевої продукції.
3. Відстежити тенденції зміни попиту на ті чи інші види плодоовочевої продукції через роздрібний канал реалізації.
4. Запропонувати методи підвищення ефективності реалізації плодоовочевої продукції через роздрібні мережі.
5. Запропонувати заходи з координації зусиль роздрібних покупців і постачальників (в особливості, приватних фермерів).
Вибіркова сукупність складалась шляхом адресного відбору роздрібних магазинів, які займаються реалізацією плодоовочевої продукції. Список магазинів був сформований регіональними спеціалістами з маркетингу Проекту аграрного маркетингу і включав основних гравців плодоовочевого роздрібного ринку в 7 регіонах України (Одеса, АР Крим, Черкаси, Полтава, Львів, Закарпаття, Київ).
Обсяг вибірки: 24 роздрібних магазина (20 мереж).
2.Загальні характеристики типових роздрібних торгових форматів в Україні. Окреслення профілю вибірки за типом формату
На даний час в Україні не існує єдиних норм "форматування" роздрібних мереж, і магазини декларують свою належність до того чи іншого формату, скоріше, як "іміджеву акцію". Взагалі, існує цілий ряд параметрів, які визначають тип магазину, наприклад, торгова площа, кількість покупок на день, кількість артикулів в асортименті і т.д. (табл. 1).
Таблиця 1.
Базові параметри підприємств торгівлі продовольчими товарами[1]
Параметри Гіпермаркет Супермаркет Дискаунтер
(м'який) Дискаунтер
(жорсткий)
Площа торгового залу, кв. м 4000-10000 500-2000 450-800 300-600
Кількість касових вузлів 25-40 5-16 5-10 2-6
Кількість позицій в асортименті, тис. 25-50 4,5-15 1-2,5 0,8-1,2
Кількість покупок за день до 10000 1200-2300 1000-2500 1200-2700
Обіг за місяць, тис. дол. 7000 500-1200 250-400 120-270
Чисельність персоналу 900 50-190 34 28
Далі наведено критерії розподілу торговельних форматів[2]:
Гіпермаркет - магазин самообслуговування площею до 10 тис. м2 з кількістю найменувань асортименту до 40 тис., орієнтований на продаж вроздріб за середньоринковими цінами або трохи дорожче, як правило, з високим рівнем обслуговування.
Супермаркет - магазин самообслуговування площею від 600 до 1800 м2 з кількістю найменувань асортименту від 10 тис. до 15 тис., орієнтований на продаж вроздріб за середньоринковими цінами або трохи дорожче, як правило, з високим рівнем сервісу.
Економ-супермаркет - магазин самообслуговування площею від 400 до 1200 м2 з кількістю найменувань асортименту до 3500, орієнтований на продаж вроздріб за цінами нижче середньоринкових.
Формат Кеш енд Кері орієнтовано на дрібнооптових споживачів, які купують продукцію за готівковий розрахунок.
Дискаунтер - магазин самообслуговування площею 450-900 м2 з кількістю найменувань асортименту до 1500,орієнтований на продаж упакованих товарів за цінами нижче середньоринкових. Як правило, в Україні формат дискаунтера представлено під назвою універсам.
Магазин біля дому (конвін'єнс) - магазин самообслуговування площею 150-300 м2 з кількістю найменувань асортименту від 1000 до 2500, орієнтований на продаж товарів щоденного споживання та товарів із високим ступенем готовності за цінами на рівні або трохи вище середньоринкових.
За даними видання "Бізнес", 40%

 
 

Цікаве

Загрузка...