WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМаркетинг, Товарознавство → Оптова і роздрібна торгівля, конкурентна боротьба - Реферат

Оптова і роздрібна торгівля, конкурентна боротьба - Реферат

упорядкування заявок на завезення товарів;
o формування асортименту товарів;
o реклама товарів і додаткових послуг;
o продаж товарів.
До основних технологічних функцій магазинів зараховують:
o приймання товарів, що надійшли в магазин, за кількістю та якістю;
o забезпечення зберігання товарів;
o виконання операцій, пов'язаних з виробничою доробкою товару (фасування, упаковування та ін.);
o переміщення товарів всередині магазину, розміщення і викладка товарів у торговельному залі.
Крім того, магазини виконують функції, пов'язані з наданням додаткових послуг покупцям (попереднє приймання замовлень на товари, доставка товарів додому тощо).
Обсяг і характер виконуваних магазином функцій залежать від його типу і розміру, господарської самостійності, технічної оснащеності, місця розташування та інших чинників. Наприклад, магазин, що є юридичною особою, крім перелічених функцій виконує також функції з оптової закупівлі товарів і розрахунків за них, здійснює управління і господарське обслуговування підпорядкованих йому торгових одиниць. Він, як правило, має більше можливостей для надання широкого кола додаткових послуг.
Класифікація магазинів:
Розглянемо основні різновиди магазинів за окремими класифікаційними ознаками, покладеними в основу сучасних принципів організації роздрібної торговельної мережі:
За основним контингентом покупців магазини поділяються на такі групи:
o магазини, що обслуговують міських жителів;
o магазини, що обслуговують сільських жителів.
Варто звернути увагу на те, що значну частину покупок сільські жителі роблять у містах, де забезпечено більш різноманітний асортимент товарів і створено кращі умови для їх придбання.
За характером розміщення на території населеного пункту магазини поділяються на такі групи:
o магазини, що розміщені безпосередньо в житловій забудові;
o магазини, що розміщені в місцях загальноміського значення.
Характер розміщення магазину визначається різноманітними чинниками. Так, магазини першої групи покликані задовольняти найбільш масові та постійні потреби в товарах (основні групи продовольчих товарів, господарські, галантерейно-парфумерні, інші групи непродовольчих товарів повсякденного попиту). Головним чинником при їх розміщенні є радіус пішохідної доступності (у межах 500 м).
Магазини другої групи покликані задовольняти періодичні й епізодичні потреби покупців. Тут основними чинниками є широта запропонованого вибору і забезпечення транспортної доступності.
За формами товарної спеціалізації магазини поділяються на такі групи:
o універсальні;
o комбіновані;
o спеціалізовані;
o вузькоспеціалізовані;
o змішані.
Універсальні магазини реалізують, як правило, усі основні групи продовольчих і непродовольчих товарів. Вони є найбільш зручними для покупців, тому що забезпечують комплексне задоволення їхнього попиту.
Комбіновані магазини реалізують товари двох-трьох груп, об'єднаних спільністю їх споживання (м'ясо - риба - овочі, трикотаж - галантерея, галантерея - парфумерія).
Спеціалізовані магазини реалізують, як правило, одну групу товарів (з продажу одягу, взуття, хлібобулочних виробів, рибних товарів та ін.). Це пов'язано з тим, що, обмежуючи свою діяльність певним сегментом споживчого ринку, торговельне підприємство може забезпечити високий рівень задоволення попиту на окремі товари, запропонувати широку номенклатуру додаткових послуг.
Вузькоспеціалізовані магазини реалізують товари однієї товарної підгрупи, наприклад, з продажу жіночого взуття, інструментів, чоловічих сорочок, електроосвітлювальних приладів та ін.
Змішані магазини реалізують товари різних груп, не пов'язаних між собою. На відміну від універсальних магазинів вони пропонують обмежену номенклатуру груп продовольчих і непродовольчих товарів.
За вагомістю товарів, що реалізуються різними методами, магазини поділяються на такі групи:
o магазини з індивідуальним обслуговуванням покупців;
o магазини, що реалізують товари методом самообслуговування;
o магазини, що реалізують товари за зразками і каталогами.
За ціновими рівнями реалізованих товарів магазини поділяються на такі групи:
o елітні магазини з найвищим рівнем цін;
o магазини з середнім рівнем цін;
o магазини з низьким рівнем цін.
Ця відносно нова для нашої практики система класифікації є результатом поглиблення диференціації доходів населення після переходу до ринкової економіки.
За розмірами торговельної площі магазини поділяють на такі групи: дрібні, середні, великі, дуже великі.
До дрібних магазинів у містах зараховують магазини з торговельною площею до 250 кв. м, у сільській місцевості - до 100 кв. м.
До середніх магазинів у містах зараховують магазини з торговельною площею 251-1000 кв. м, у сільській місцевості - 101-400 кв. м. Такі магазини розміщуються у пристосованих приміщеннях або у спеціально збудованих будівлях. На такій торговельній площі можуть бути організовані універсальні продовольчі, комбіновані, спеціалізовані та вузькоспеціалізовані магазини.
До великих магазинів у містах зараховують магазини з торговельною площею 1001-3500 кв. м, у сільській місцевості -
401-1000 кв. м. Така торговельна площа дає змогу створювати магазини комплексного попиту й універсальні продовольчі та непродовольчі магазини.
До дуже великих магазинів у містах зараховують магазини з торговельною площею понад 3500 кв. м, у сільській місцевості - до 1000 кв. м. Це, як правило, непродовольчі магазини.
За категоріями магазини в Україні поділяються на "люкс", "вища", "перша", "друга", "без категорії". Присвоєння категорії здійснюється місцевими державними адміністраціями шляхом атестації об'єктів роздрібної торгівлі на основі комплексу показників, які характеризують:
o місцезнаходження будівлі та стан прилеглої території;
o вид, тип та особливості будівлі;
o комфортність, технічну оснащеність, внутрішній і зовнішній дизайн приміщень;
o логічність і функціональну організацію торговельного процесу;
o методи обслуговування;
o кваліфікацію персоналу;
o якість обслуговування.
1.3. Оптова і роздрібна торгівля як основні методи розподілу товару.
Серед учасників каналів розподілу важливе місце займають роздрібна і оптова торгівля.
Роздрібна торгівля - будь-яка діяльність по продажу товарів або послуг безпосередньо кінцевим споживачам для їх особистого нeкoмepційнoгo використання. Форми роздрібної торгівлі розрізняються:
" залежно від ступеня "прив'язки" до стаціонарного приміщення (торгівля через роздрібні магазини, позамaгaзиннa торгівля);
" залежно відшироти і глибини пропонованого асортименту (вузькоспеціалізовані, універсальні магазини);
" залежно від розмірів роздрібного магазина (великі, середні, дрібні);
" залежно від політики цін (торгуючі за звичайними цінами, за пониженими цінами);
" залежно від ступеня концентрації магазинів (розташовані в центральному діловому районі, торгові центри мікрорайонів) і т.п.
Роздрібним торговцям доводиться ухвалювати рішення

 
 

Цікаве

Загрузка...