WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМаркетинг, Товарознавство → Товар і послуга як об’єкти маркетингової товарної політики. Товарний ринок (науковий реферат) - Реферат

Товар і послуга як об’єкти маркетингової товарної політики. Товарний ринок (науковий реферат) - Реферат

продукції.
Водночас українське законодавство передбачає відповідальність учасників синдикату в разі зловживання ними своїм монопольним становищем на товарному або регіональному ринку. Якщо виявлено порушення антимонопольного законодавства України, синдикат (чи монопольне утворення у формі синдикату) може бути примусово розукрупненим.
Трести - форма монополістичного об'єднання, у межах якого учасники втрачають виробничу, комерційну, а найчастіше і юридичну самостійність. Це галузеві й міжгалузеві об'єднання типу акціонерних товариств. Їхні учасники в основному є власниками акцій. Однак реальна влада в терстах зосереджена в руках правління чи головної компанії.
Здебільшого трести є міжгалузевими монополістичними структурами з вертикальною інтеграцією виробництва однорідної продукції. Вони розвиваються на основі диверсифікації, тобто вторгненням в суміжні галузі, що безпосередньо не пов'язані з основною сферою їхньої діяльності.
Концерни - поєднуютьдесятки й навіть сотні багатопрофільних синдикатів, трестів, підприємств різних галузей промисловості, транспорту, торгівлі та банківської сфери. Учасники концерну мають обмежену самостійність, єдину власність і функціонують під загальним фінансовим контролем головної фірми.
Концерни мають дуже високий рівень спеціалізації та кооперації виробництва, коли деталі одного виробу виготовляються на кількох підприємствах, розташованих у різних країнах. Прикладом можуть бути автомобільні концерни "Дженерал Моторс", "Форд" і багато інших компаній.
У 60-х роках в США і деяких інших країнах почали з'являтися й набирати сили конгломерати. Конгломерат - це монополістичне об'єднання, яке утворилося поглинанням прибуткових багатопрофільних підприємств, що не мали виробничої та технічної спільності.
Цілі конгломеративних об'єднань:
" привласнення доходів рентабельних компаній, особливо тих, котрі функціонують у сфері послуг;
" запобігання наслідкам різноманітних кон'юнктурних коливань під час кризи.
Конгломерація - це випуск продукції, не пов'язаної ані з колишніми товарами, ані з ринками, що входять до ніші даної фірми.
Монополізм на товарних ринках утворюється як з боку виробників-продавців, так і з боку покупців. Відповідно існують такі види монополізму: монополія і монопсонія. Характерною рисою монополії є обмежена кількість виробників за наявності невеликої кількості покупців. Протилежна ситуація на ринку називається монопсонаєю. Відомі такі форми монополізму:
ў чиста монополія;
ў олігополія;
ў чиста монопсонія;
ў олігопсонія.
" Чиста (абсолютна) монополія виявляється в тому разі, якщо якась конкретна фірма або об'єднання є єдиним виробником певних товарів, у яких немає товарів-замінників.
На товарному ринку функціонує лише один виробник, і покупці (споживачі) не мають альтернативи у виборі товару іншого виробника. Монополіст контролює сукупну пропозицію, попит, ціну на свій товар, має змогу варіювати ними і в такий спосіб впливати на рівень цін.
Чиста монополія може штучно створювати товарний дефіцит з метою встановлення монопольно високої ціни.
Особливим різновидом чистої монополії є природна монополія. Вона об'єктивно виникає в ситуаціях, коли через особливості технології виробництва та обслуговування споживачів попит на товар чи послугу найкраще задовольняється одним або кількома підприємствами.
Відповідно до Закону України "Про природні монополії" від 20.04.2000 р. природна монополія - це стан товарного ринку, коли попит на ньому задовольняється більш ефективно за відсутності конкуренції внаслідок технологічних особливостей виробництва (у зв'язку зі значним зменшенням витрат виробництва на одиницю товару зі збільшенням обсягів виробництва), а товари (послуги), що виробляються суб'єктами природних монополій, не можуть бути замінені у споживанні іншими товарами (послугами), а відтак попит на цьому товарному ринку меншою мірою залежить від зміни цін на ці товари (послуги), аніж попит на інші товари (послуги).
Можливі наслідки існування природних монополій - зростання цін, байдуже ставлення до споживачів, отримання надмонопольних прибутків.
Відповідно до Закону України "Про природні монополії" діяльність суб'єктів природних монополій в Україні регулюється в таких сферах:
" транспортування нафти та нафтопродуктів трубопроводами;
" транспортування природного і нафтового газу трубопроводами та його розподіл;
" транспортування інших речовин трубопровідним транспортом;
" передачі та розподілу електричної енергії;
" користування залізничними коліями, диспетчерськими службами, вокзалами та іншими об'єктами інфраструктури, що забезпечують рух залізничого транспорту загального користування;
" керування повітряним рухом;
" зв'язку загального користування;
" централізованого водопостачання та водовідведення;
" централізованого постачання теплової енергії;
" спеціалізованих послуг транспортних терміналів, портів, аеропортів.
Перелік суб'єктів природних монополій складається та ведеться Антимонопольним комітетом України. Діяльність суб'єктів природних монополій регулюється спеціальними національними комісіями, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, Антимонопольлним комітетом України, об'єднаннями споживачів у порядку, визначеному законодавством.
" Олігополія - це форма групового монополізму, коли кілька самостійних великих фірм монополізують виробництво та збут певного товару або виду товару. Олігополія характерна майже для всіх сфер масового виробництва однорідної продукції і є відмітною рисою економіки індустріально розвинених країн.
Розрізняють олігополію абсолютну та диференційовану. Для абсолютної олігополії характерним є те, що корпорації, які її утворюють, виробляють майже однорідну продукцію, наприклад, нафту, сталь, алюміній. Для диференційованої олігополії характерним є виробництво диференційованої продукції. Наприклад, чотири корпорації - "Дженерал Моторс", "Форд Мотор", "Крайслер" і "Американ Моторс" - виробляють 90% продукції автомобільної промисловості США в широкому асортименті.
Конкуренція між олігополіями називається олігополістичною. Олігополії взаємозалежні, основним об'єктом конкуренції між ними є лідерство в галузі. Монополістична фірма, що є лідером, має ринкову владу на встановлення цін. Інші структури орієнтуються на ці ціни, які також відповідають їхнім інтересам (можливість отримання монопольно високого прибутку). Фірми, що не дотримуються установленого лідером рівня цін, можуть бути у програмі й навіть збанкрутувати. В боротьбі за лідерство використовують диверсифікацію (вторгнення в суміжні підгалузі або види виробництва), витіснення

 
 

Цікаве

Загрузка...