WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМаркетинг, Товарознавство → Конкурентна боротьба на ринку нафтогазовидобутоку та нафтогазопереробки України. - Курсова робота

Конкурентна боротьба на ринку нафтогазовидобутоку та нафтогазопереробки України. - Курсова робота

функціонувати.
Конкуренція відбувається між підприємствами за лідерство всередині груп, а також міжгрупова конкуренція за більш вигідні позиції на ринку. Однак, теріторіально оператори ринку знаходяться в різних регіонах України, що дозволяє дещо зменшити регіональну конкуренцію.
Як можна переконатись із діаграм 1-6 розвиток галузі визначається 2-ма лідерами: ЗАТ "Кременчуцький НПЗ" і ВАТ "ЛіНОС", які контролюють 63 % ринку нафтогазопереробки (Діагр.6). Частки ж інших операторів ринку майже рівні. Тому ринок в Україні можна охарактеризувати, як олігополістичний.
Діаграма 6
Доля НПЗ на ринку України
Побудовано автором на основі щотижневика "БИЗНЕС", № 28 за 2003р.
Що ж до положення речей у світовому контексті, то Україна знаходиться на перехресті інтересів нафтових магнатів РФ ірозвинених західних країн. Поставки російської нафти в Україну складають 83,6 % (табл.4.), тому саме Росія заінтересована у контролі цієї галузі, адже виробничих потужностей для переробки усієї видобутої в РФ нафти на містах не вистачає і вона змушена переробляти її в Україні. По суті розвиток галузі здійснюється саме з огляду на інтереси Росії до неї.
Що стосується різкого скорочення імпорту, то тут все зрозуміло - зростання внутрішнього виробництва з надлишком покриває внутрішні потреби. Хоча фактична цифра навіть менша за 9 %. Справа в тому, що в Україні бензин випускають не лише 6 НПЗ і Шебелинський ГПЗ, а й багато десятків заводів. Це нелегальні "дворові" установки, що працюють на газоконденсаті, вкраденому із трубопроводів НАК "Нафтогаз України". Оцінити сумарну потужність цих зоводиків можна лише умовно. Наведемо лише той факт, що під час рейду відповідних служб контролю в Полтавській області майже повністю зикли з продажу низкооктанові продукти - основний продукт "нелегалів" [ 7,29 ].
2.2. Пропозиції по оптимізації конкурентних позицій.
Раціоналізаторські заходи та пропозиції щодо покращення функціонуванняоператорів ринку нафтопереробки в Україні різні для різних груп компаній. Хоча й існують проблеми загальні для всіх компаній, вирішення яких дасть змогу покращити своє становище в пропорційно-рівній мірі кожному підприємству.
Грапа лідерів. Потрібно продовжувати відстоювати свої інтереси так же активно, як і досі. Більше, однак, застосовуючи економічну складову. Адже Україна знаходиться напередодні президентських виборів 2004 року, коли політична ситуація в країні залежатиме від того, хто переможе на виборах. Потрібно домагатися стійкого зростання всіх показників компанії, не допускати хоча й незначного, на перший погляд, відкату, адже цим зможуть скористатися при сприятливій кон'юнктурі ринку "середняки", щоб зміцнити свої позиції. При значному нагромадженні капіталу слід освоювати закордонні ринки, що певною мірою намагається зробити ЗАТ "Кременчуцький НПЗ".
Група "середняків". Основне завдання - витримати конкуренцію з боку "аутсайдерів", які ативно прагнутимуть захопити нові позиції на ринку. Потрібно зміцнювати свій економічний потенціал, в жодному разі не допускаючи відставання від лідерів. За відсутності активних політичних важелів впливу на користь групи їм необхідно акцентувати увагу насамперед на постійному інноваційному та технолого-технологічному аспектах ринкової ситеми, які поряд з сучасними інформаційними технологіями дозволять на рівних конкурувати з лідерами та на зовнішньому ринку.
Група "аутсайдерів". Повинен проводитись постійний агресивний натиск на "середняків". Адже кожний втрачений ними відсоток ринку можна вигідно використати у власних цілях для зміцнення власних позицій. Їм слід активніше залучати іноземні інвестиції, які б дали змогу реалізовувати більш масштабні плани із більшими прибутками, що в кінці кінців призводить до росту компанії. І, як наслідок, до зміцнення конкурентних позицій.
Щодо пропозицій всім учасникам ринку. Їм необхідно диверсифікувати структуру поставок сировини на підприємства. Адже однобока залежність може негативно відзначитись на показниках діяльності компанії при несприятливій ситуації в країні-постачальнику. Потрібно дедалі ефективніше використовувати передовий досвід західних компаній: впроваджувати ефективну ситему менеджменту, займатися контролінгом і моніторингом ринку. Розвивати власну інформаційну інфраструктуру, бо не даремно ХХІ століття називають - "ерою інформації" - слід використовувати у діяльності дані консалтингових центрів, проводити маркетингові дослідження, PR-акції тощо. Слід обов'язково реінвестувати кошти у виробництво, адже вилучення частини капіталу з обороту може знизити ефективність компанії, а при несприятливій внутрішній або світовій кон'юнктурі призвести до краху. З огляду на все більшу вагу глобалізаційних процесів у світі, треба прагнути всім операторам ринку України діяти згуртовано. Держава повинна при тиску світових монстрів ПЕК намагатися надати підтримку своїм НПЗ.
Висновки
З усього вищезазначеного можна зробити ряд висновків:
" ситуація на ринку нафтопереробки в Україні є доволі напруженою. основна боротьба точиться між підприємствами всередині конкурентних груп;
" існує підвищений інтерес держави до даного сегменту паливно-енергетичного комплексу з огляду на його стратегічно важливе значення;
" всі підприємства галузі поділені за структурою капіталу на українські, російські й казахські;
" перспективи ринку дуже великі з олгяду на ненасичений внутрішній ринок та потребу світового ринку в додаткових енергоносіях;
" потенціал росту компаній великий, але при виході на зовнішній ринок існує загроза з боку крупних нафтопереробних ТНК.
В роботі було досягнуто цілі: аналізу становища учасників ринку за певним набором показників та розроблено заходи щодо покращення конкурентного становища операторів нафтопереробної галузі.
Список літератури:
1. А.Баранін "E.On: № 1 на німецькому енергоринку та № 3 у російсько-українському консорціумі" // Галицькі контракти, № 9/2003,, - С. 23
2. Бизнес-планирование /под ред. В.М. Попова, С.И. Ляпунова/, М.: Финансы и статистика, 2000, - 672 С.
3. "Запасайся, кто может" // Бизнес, № 28/2003, - С. 76-78.
4. Ю.Лазнюк " Считалочки" // Бизнес, № 5/2003, - С. 38.
5. Пастернак-Таранушенко Г., Рожок В. "Конкуренция", - Киев, ЦУЛ, 2002, - 322 С.
6. М.Портер "Стратегія конкуренції", К.: Основи, 1998, - 734 С.
7. А.Рыбальченко "Нефтепереработка'2002" // Бизнес, № 3/2003, - С. 27-29.
8. С. Шаренко "Нефтепереработкка" // Бизнес, № 7/2003, - С. 54-57.
9. Шершньова З.Є., ОборськаС.В. "Стратегічне

 
 

Цікаве

Загрузка...