WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМаркетинг, Товарознавство → Поняття інфраструктури товарного ринку та її елементів - Реферат

Поняття інфраструктури товарного ринку та її елементів - Реферат


Реферат на тему:
Поняття інфраструктури товарного ринку та її елементів
Термін "інфраструктура" походить від латинських слів "infra" - нижче, під і "structure" - будова, розташування, порядок. Інфраструктура означає комплекс складових чи внутрішню будову.
Інфраструктура товарного ринку - це сукупність підприємств, організацій або їх структурних підрозділів, які здійснюють різні види діяльності у сфері товарного обігу. До таких видів діяльності належать:
o торговельна діяльність, метою якої є отримання прибутку від операцій купівлі-продажу товарів;
o надання підприємствам різних послуг (транспортних, складських, виставкових, рекламних, посередницьких, митних та ін.), що сприяють просуванню товарів від виробників до споживачів.
Інфраструктура товарного ринку сприяє взаємодії між виробниками товарів і споживачами, пропозицією та попитом. Від того, наскільки чітким буде цей механізм, значною мірою залежатиме ефективність функціонування економіки України.
У торгівлі завершується процес кругообігу коштів, вкладених у вироблені товари, відбувається перетворення товарної форми вартості у грошову і створюється економічна основа для поновлення виробництва товарів, оскільки в раціональній організації товароруху зацікавлений кожен виробник.
Просуваючись зі сфери виробництва у сферу споживання, товар може проходити через одного чи кількох посередників - оптових і роздрібних. Виробники намагаються зменшити кількість оптових посередників, створюючи свої власні дистриб'юторські мережі. Однак товари складного асортименту, перш ніж надходити в роздрібну торгівлю, проходять підсортування на складах оптової ланки.
На всьому шляху руху товару від виробника до споживача власникам цього товару надаються різні послуги. Послуги мають матеріальний характер (транспортні, складські) і нематеріальний (виставкові, інформаційні, рекламні, митні та ін.). Вартість отриманих послуг збільшує вартість самого товару, а тому від вартості та якості отриманих послуг багато в чому залежать роздрібні ціни, ефективність товароруху, швидкість товарного обігу.
Інфраструктура товарного ринку складається з різних елементів. Елементи інфраструктури товарного ринку - це групи підприємств і організацій, що займаються купівлею-продажем товарів чи спеціалізуються на наданні однорідних послуг власникам товарів на шляху їхнього руху від виробника до споживача. При цьому елементи інфраструктури можуть безпосередньо (активно) або непрямо стосуватися товару.
До активних елементів інфраструктури належать:
o оптові підприємства з повним комплексом закупівельно-збутових операцій;
o підприємства роздрібної торгівлі (у тому числі підприємства громадського харчування і власники дрібнороздрібної торговельної мережі).
Ці підприємства здійснюють купівлю-продаж товарів за свій рахунок і є замовниками послуг, що надаються іншими елементами інфраструктури товарного ринку.
До непрямих елементів інфраструктури належать підприємства й організації, що надають послуги щодо просування товарів виробнику й активним елементам, зокрема:
o посередницькі структури, що не мають права власності на товар;
o організатори оптового обороту (товарні біржі, виставки й оптові ярмарки, аукціони, оптові продовольчі ринки);
o торгово-промислові палати;
o митні органи;
o підприемства-декларанти і митні ліцензійні склади;
o транспортно-експедиційні підприємства;
o охоронні організації і підприємства;
o рекламні агентства, засоби масової інформації та інші розповсюджувачі реклами;
o консалтингові організації;
o банки;
o страхові організації;
o лізингові організації;
o інші елементи інфраструктури.
Основна відмінність непрямих елементів інфраструктури товарного ринку від активних елементів полягає в тому, що непрямі не мають права власності на товар, щодо якого надаються послуги. Непрямі елементи одержують винагороду від власника товару у вигляді відсотків від його вартості або як плату за виконану роботу на основі встановлених чи узгоджених у договорі тарифів.
Можна було б продовжити список непрямих елементів інфраструктури товарного ринку. Так, деякі російські автори включають до нього різні контролюючі організації, підприємства зв'язку, паливно-енергетичний комплекс, служби зайнятості, навчальні заклади та ін. Теоретично це правильно, але потрібно виходити з того, що кожен товар на шляху свого руху до споживача зіштовхується з діяльністю підприємств, яка специфічна для конкретного товару. Так, для бензину це будуть підприємства паливно-енергетичного комплексу і транспортні організації, для зерна - біржі, транспортні організації, але ніяк не підприємства роздрібної торгівлі. Тому в цьому навчальному посібнику ми обмежимося лише основними елементами інфраструктури, що впливають на процес товароруху, і з яким майбутній маркетолог чи менеджер-комерсант матиме справу на практиці.
Характеристика елементів інфраструктури товарного ринку
Оптові торговельні підприємства з повним комплексом закупівельно-збутових операцій здійснюють закупівлю товарів у постачальників за свій рахунок, зберігають їх на складах, займаються фасуванням, підсортуванням, доставкою товарів у роздрібну мережу або іншим оптовим покупцям. Такі підприємства мають власну матеріально-технічну базу (склади, автотранспорт, вантажно-розвантажувальну техніку тощо).
Підприємства роздрібної торгівлі здійснюють продаж товарів населенню через магазини, павільйони, намети, автомагазини та ін. До роздрібної торгівлі також належать підприємства громадського харчування (ресторани, кафе, закусочні та ін.).
На практиці поширені оптово-роздрібні підприємства, що одночасно виконують функції оптової і роздрібної торгівлі

 
 

Цікаве

Загрузка...