WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМаркетинг, Товарознавство → Типи магазинів - Реферат

Типи магазинів - Реферат


Реферат на тему:
Типи магазинів
На раціональний розвиток роздрібної торговельної мережі, її побудову і розміщення значно впливає типізація магазинів.
Під типізацією розуміють систему заходів, спрямованих на відбір технічно вдосконалених і економічно ефективних типів магазинів. Вона дозволяє усунути зайве різноманіття магазинів і сприяє більш раціональному управлінню роздрібною торговельною мережею.
До основних ознак, що визначають тип магазину, належать:
o асортиментний профіль;
o розмір торговельної площі.
При організації мережі магазинів у містах і селищах міського типу можна користуватися номенклатурою типів магазинів, впровадженою ще у 1981 році. Вона містить основні й додаткові типи магазинів.
Основні типи магазинів - це об'єкти роздрібної торгівлі, на основі яких у перспективі повинна бути створена раціональна система торговельного обслуговування населення. Магазини цієї групи створюються шляхом нового будівництва і реконструкції діючих об'єктів зі зміною в разі потреби їхнього асортиментного профілю.
До основних типів належать:
o магазини з універсальним асортиментом товарів і комплексного попиту (типу "Універмаг", "Універсам", "Дитячий світ", "Товари для дітей", "Товари для молоді", "Продукти" та ін.);
o спеціалізовані магазини (типу "Одяг", "Взуття", "Тканини", "Галантерея - парфумерія", "Господарські товари", "Побутова хімія", "Меблі", "Радіотовари", "Ювелірні вироби і годинники", "Товари для спорту і туризму" "Книги" та ін.);
o комісійні магазини (універсальні, спеціалізовані). Кожен із цих типів поділяється на типорозміри залежно від
рекомендованих розмірів торговельної площі. Наприклад, універмаги можуть мати розміри торговельної площі 3500, 4500, 6500, 8500, 11000, 15500 і 22000 м2. Спеціалізовані магазини теж рекомендується створювати з відповідним розміром торговельної площі.
Додаткові типи магазинів призначені для поповнення, розширення і поглиблення сфери діяльності основних типів магазинів. Вони використовуються у випадках, коли в населеному пункті основні типи відсутні або недостатньо розвинуті, тобто додаткові типи є альтернативою основних типів магазинів. Прикладами магазинів додаткового типу можуть бути магазини з назвою "Товари для жінок", "Товари для чоловіків", "Дитячий одяг", "Дитяче взуття", "Іграшки", "Подарунки", "Робочий одяг", "Сантехніка" та ін. Рекомендовані варіанти торговельної площі кожного з додаткових типів магазинів значно менші, ніж торговельна площа відповідного основного типу магазину.
Типи магазинів не є незмінними. Вони вдосконалюються під впливом процесів, пов'язаних із переходом до ринкової економіки, науково-технічного прогресу й інших чинників. Так, останніми роками в містах з'явилися супермаркети - великі магазини самообслуговування з широким асортиментом переважно продовольчих товарів і великими обсягами товарообороту. У їх роботі застосовується прогресивна технологія.
Дедалі більшого визнання і поширення набувають гіпермаркети, де застосовується самообслуговування і торгівля зі знижками, їх зручно відвідувати усією родиною і здійснювати покупки на тривалий час.
Технологічне планування магазинів
Магазин повинен мати комплекс приміщень, необхідних для раціонального здійснення торгово-технологічного процесу. Перелік і розміри приміщень залежать від типу магазину і його загальної площі.
Сукупність приміщень становить технологічне планування магазину.
За функціональним призначенням приміщення поділяють на такі групи:
o торгові;
o для приймання, зберігання і підготовки товарів до продажу;
o допоміжні;
o адміністративно-побутові;
o технічні.
Торгові приміщення мають найважливіше значення в загальній сукупності приміщень магазину. До них належать торговельні зали, приміщення для прийому і видачі замовлень, зал кафетерію, зал демонстрації нових товарів, приміщення (зони) для надання додаткових послуг покупцям (розкрій тканин, припасування одягу по фігурі покупця, кімната матері й дитини та ін.). Усі ці приміщення несуть основне функціональне навантаження в магазині. Площі, форми і пропорції торгових приміщень значною мірою обумовлюють рівень обслуговування покупців, впливають на побудову торгово-технологічного процесу в магазині, на соціально-економічні показники його роботи.
До приміщень для приймання, зберігання і підготовки товарів до продажу належать приймальні, розвантажувальні приміщення, комори для зберігання товарів, охолоджувальні камери для зберігання швидкопсувних продуктів, приміщення для підготовки товарів до продажу, фасування, комплектування й експедиції.
Допоміжні приміщення включають приміщення для зберігання тари і контейнерів, експедиції з доставки товарів додому
покупцям, майстерні з ремонту устаткування й інвентарю, рекламно-оформлювальні майстерні, приміщення для прийому посуду, мийні.
Розміщення приміщень та їх планування повинні бути спрямовані на забезпечення максимальних зручностей для покупців при виборі та придбанні товарів, раціональне здійснення всіх торгово-технологічних операцій на основі широкого впровадження сучасного торгово-технологічного устаткування. Планування приміщень магазину повинно забезпечувати нормальні умови роботи персоналу, високий рівень продуктивності праці. Будова і розміщення приміщень мають відповідати вимогам збереження товарно-матеріальних цінностей у торговельних підприємствах.
Основним торговим приміщенням є торговельний зал, що займає найбільшу частину загальної площі магазину. Він призначений для розміщення робочого і демонстраційного запасу товарів, тут відбувається вибір товарів покупцями, розрахункові операції за відібрані товари, надаються покупцям різні додаткові послуги. У торговельному залі організовано робочі місця продавців, касирів, продавців-консультантів, касирів-контролерів та інших працівників магазину. Ось чому будова і планування торговельного залу повинні відповідати вимогам раціональної організації торгово-технологічних операцій. Найважливішими з цих вимог є: вільний рух потоку покупців, забезпечення найкоротпіих шляхів руху товарів із зон зберігання і підготовки товарів до продажу, до місць їхньої викладки і розміщення.
Раціональне вирішення планування торговельного залу найлегше забезпечується при співвідношенні його сторін 1:1 при максимальному кроці колон. Торговельний зал повинен мати якомога більший периметр глухих стін і перегородок, що дуже важливо для розміщення торговельного устаткування.
Торговельний зал можна розділити на такі зони чи площі: 1) установча; 2) проходи для покупців; 3) робочі місця продавців; 4) розрахунковий вузол.
Установча площа - це площа для устаткування і для великогабаритних товарів (піаніно, холодильники, пральні машини та ін.), що розташовуються на підлозі. Як правило, установча площа становить ЗО % площі торговельного залу.
Ефективність використання площі торговельного залу можна визначити за допомогою коефіцієнта установчої площіза формулою:
де К - коефіцієнт установчої площі; Sv - установча площа, м2; ST з - площа торговельного залу, м2.
Проте ефективність використання площі торговельного залу визначається не лише ступенем використання її під устаткування. Важливо також те, щоб установча площа ефективно використовувалась під викладку товарів, що можна досягти при оснащенні торговельного залу устаткуванням з великою площею викладки.
Площа викладки (демонстраційна площа) обчислюється як сума площ усіх елементів

 
 

Цікаве

Загрузка...