WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМаркетинг, Товарознавство → Товарооборот - Реферат

Товарооборот - Реферат


Реферат на тему:
Товарооборот
Поняття і значення товарообороту
Основну масу матеріальних благ, що використовуються для особистих потреб, населення отримує через торгівлю. Кількісна та якісна характеристики товарної маси, яка переходить із сфери виробництва у сферу споживання, відповідно до закону товарного обігу відображаються в показниках товарообороту.
У загальному контексті під товарооборотом розуміють продаж товарів масового споживання та надання платних торговельних послуг населенню для задоволення особистих потреб в обмін на його грошові доходи, або іншим підприємствам - для подальшої переробки чи продажу. Економічні відносини, що пов'язані з обміном грошових коштів на товари, відображають економічну сутність товарообороту.
Значення товарообороту необхідно розглядати на рівні держави та на рівні конкретного торговельного підприємства.
На державному рівні значення показника "обсяг та структура товарообороту" полягає у такому:
1. Роздрібний товарооборот є одним із важливих показників соціально-економічного розвитку країни, який характеризує заключний етап руху товарів у сфері споживання. Саме через роздрібний товарооборот відбувається зміна форми вартості споживчих товарів, яка була створена в процесі виробництва. У результаті відшкодовуються виробничі витрати і створюються умови для подальшого розвитку виробництва.
2. Роздрібний товарооборот характеризує обсяг залучення купівельних фондів споживачів у вигляді грошових доходів, отриманих як оплата праці, які обмінюються в роздрібній торгівлі на товари відповідно до попиту населення.
3. Роздрібний товарооборот є одним із важливих показників рівня життя, матеріального та культурного благополуччя населення країни. Для характеристики рівня життя населення використовується ціла система аналітичних показників, що є вихідними від обсягу товарообороту: обсяг споживання окремих видів продовольчих та непродовольчих товарів, забезпечення населення товарами культурно-побутового призначення, відповідність споживання раціональним нормам тощо.
4. Роздрібний товарооборот певною мірою впливає на стан грошового обігу в державі, стійкість національної валюти, поза-як обіг готівкових коштів здебільшого пов'язаний з обслуговуванням роздрібного товарообороту.
Види і форми товарообороту
Товарооборот торговельного підприємства здійснюється в різноманітних видах та формах.
Залежно від специфіки операцій з купівлі-продажу товарів у складі товарообороту торговельного підприємства вирізняють такі його види:
1. Роздрібний товарооборот, який характеризує обсяги продажу споживчих товарів населенню для власного користування.
2. Оптовий товарооборот, який характеризує виручку від продажу споживчих товарів, що пройшли необхідну технологічну обробку на підприємстві (зберігання, оптове підсортування, транспортування, передпродажну підготовку та інше), різним оптовим покупцям для наступної реалізації кінцевим споживачам.
Оптова реалізація товарів може здійснюватися через такі форми:
o регіональний оптовий товарооборот - продаж товарів оптовим покупцям свого регіону (міста, району, області);
o міжрегіональний товарооборот - реалізація споживчих товарів оптовим покупцям інших регіонів (у межах області країни);
o зовнішньоторговий товарооборот - продаж оптовим покупцям інших країн (за експортом).
3. Торговельно-посередницький товарооборот, який визначається обсягом посередницьких операцій купівлі-продажу споживчих товарів без будь-якої технологічної обробки на торговельному підприємстві роздрібним або оптовим покупцям.
У торговельно-посередницькому обігу вирізняють такі складові:
o оборот на біржовому ринку, тобто посередницькі операції з купівлі-продажу товарів на різноманітних товарних спеціалізованих або універсальних біржах через створені (придбані) брокерські контори або брокерські місця;
o оборот на позабіржовому ринку, до складу якого включають обсяг посередницьких угод, що уклалися поза товарними біржами з вітчизняними або зарубіжними учасниками.
Роздрібна реалізація товарів здійснюється в різноманітних формах роздрібного товарообороту:
Залежно від організаційних форм продажу споживчих товарів роздрібний товарооборот поділяється на:
o товарооборот торговельної мережі, у складі якого вирізняють:
а) товарооборот роздрібної торгівлі, який здійснюється через спеціально організовану торговельну мережу (магазини, намети, кіоски, аптеки, автозаправні станції та ін.);
б) товарооборот підприємств громадського харчування (їдалень, кафе, кафетеріїв, ресторанів, барів тощо);
o продаж поза торговельною мережею населенню товарів власного виробництва, закуплених "на стороні" або отриманих за бартером через каси неторгових підприємств, організацій, установ.
Залежно від складу кінцевих споживачів вирізняють такі форми роздрібного товарообороту:
o продаж безпосередньо населенню;
o продаж товарів із спеціалізованої торговельної мережі окремим категоріям організацій та підприємств у порядку дрібного опту.
Залежно від форми грошових розрахунків вирізняють:
o реалізацію товарів за готівку: грошові кошти, отримані безпосередньо від покупців або перераховані із спеціальних рахунків вкладників (фізичних осіб) за їх дорученням;
o реалізація через розрахункові чеки установ, банків;
o продаж товарів за безготівковим розрахунком. Залежно від термінів розрахунку за реалізовані товари у складі роздрібного товарообороту вирізняють:
o продаж товарів з негайною оплатою;
o продаж товарів у кредит із відстрочкою платежу на встановлений термін або шляхом здійснення узгоджених періодичних платежів.
Незалежно від часу сплати грошей роздрібний товарооборот визначається в цінах фактичної реалізації на момент передачі товарів покупцям.
Залежно від характеру реалізованих товарів у складі товарообороту вирізняють:
o продаж нових товарів;
o продаж товарів, що були у використанні, - скуплених у населення, прийнятих торговими підприємствами від населення на комісію.
У разі здійснення скупки товарів у населення підприємства сплачують їх вартість за узгодженими цінами на момент передачі товарів або в узгоджений термін. Товар, що скуповується, переходить у власність підприємства та реалізується ним від свого імені.
Якщо товари прийняті

 
 

Цікаве

Загрузка...