WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМаркетинг, Товарознавство → Торговий асортимент - Реферат

Торговий асортимент - Реферат

забезпечити його постійну наявність у продажу.
При формуванні асортименту продовольчих товарів у роздрібній торговельній мережі слід враховувати також їх взаємозамінність. Якщо потрібного товару немає у продажу, покупець має можливість знайти йому заміну і купити інший товар. Особливо це стосується товарів однієї групи. Втім, існує також міжгрупова взаємозамінність (наприклад, м'ясо - риба; картопля - макаронні вироби).
Крім того, попит на продовольчі товари має комплексний характер. Покупець купує продукти, які доповнюють один одного (чай і цукор; м'ясо, жири та овочі).
Формування асортименту непродовольчих товарів має свою специфіку. Асортимент непродовольчих товарів характеризується в основному складною внутрішньою класифікацією за різними ознаками (моделями, фасонами, розцвітками, розмірами тощо). Оскільки щодо багатьох товарів (тканини, швейні вироби, взуття, галантерея і т. ін.) значна частина магазинів не може мати повного асортименту (окрім великих універмагів), то його формування здійснюється на основі обраної спеціалізації. Інакше кажучи, умовою формування асортименту в певному магазині є правильний вибір своєї спеціалізації та його можливості щодо її дотримання.
Етапи і принципи формування асортименту в магазині
Асортимент товарів будь-якого магазину не повторює і не спроможний повторювати товарну структуру торгової мережі загалом. Він залежить від його площі, розміщення, купівельної спроможності споживачів, яких він обслуговує.
Формування асортименту здійснюється у два етапи:
1) встановлення групового асортименту, тобто переліку груп товарів, якими буде торгувати магазин (вибір спеціалізації), із визначенням суми або частки кожної групи товарів у загальному обсязі товарообороту;
2) визначення внутрішньогрупового асортименту (номенклатури конкретних товарів та їх різновидів у межах кожної товарної групи).
На асортимент та обсяг продажу окремих товарних груп впливає відстань до однотипних магазинів-конкурентів. Стосовно товарів простого асортименту, то вона призводить до зменшення їх продажу. Але щодо товарів складного асортименту, які потребують ретельного вибору, наявність поблизу конкурентів може сприяти зростанню товарообороту. Це відбувається завдяки концентрації купівельних потоків і за умови, якщо район сумісної діяльності конкуруючих магазинів дуже великий (наприклад, у центрі міста).
Невеликі магазини, зазвичай, орієнтуються на продаж виробів повсякденного і масового попиту. Великі магазини окрім цих товарів мають також в асортименті товари особливого попиту, коштовні товари підвищеної якості.
При формуванні асортименту в магазині доцільно керуватися такими принципами:
1) відповідно до обраної спеціалізації мати якомога глибший асортимент з метою надання покупцям можливості вибору потрібного товару;
2) надавати асортименту товарів стабільності, особливо товарам повсякденного та масового попиту, тому що покупці звикають купувати товари в одному місці;
3) пристосовувати асортимент до зон попиту, сезонних коливань, моди, впливу науково-технічного прогресу;
4) забезпечувати зростання товарообороту, прискорення товарооборотності, прибутковість магазину.
Формування асортименту потребує індивідуального підходу до кожного товару, з урахуванням усіх його особливостей, зокрема попиту населення. Попит населення на той чи інший товар має різний ступінь визначеності, чіткості. Покупець може прийти до магазину з конкретною вимогою (розмір, фасон, матеріал виготовлення, колір, ціна тощо). А може, навпаки, не зовсім чітко уявляти собі ознаки товару, формулюючи лише деякі загальні вимоги до товару (наприклад, вихідний костюм або чоботи певних розмірів). Більпіість покупців уточнюють свої бажання у процесі ретельного вибору товару. Ось чому асортимент товарів магазину має містити якомога більше різновидів товарів. Покупці також охоче відвідують магазини, в яких постійно з'являються нові, привабливі, модні товари.
Суттєвим чинником формування асортименту є ціна товару. Покупець заздалегідь визначає для себе діапазон цін, у межах якого він може здійснити покупку. Тому одним із критеріїв правильного формування асортименту товарів у магазині є підбір товарів за рівнями цін. Рівень цін залежить від типу магазину та його розміщення. Невеликі магазини з незначним асортиментом торгують, як правило, дешевими товарами, а ті, що розташовані у центрі міста, мають значну частку товарів за високими цінами.
Відповідність асортименту сезонним коливанням попиту досягається таким чином:
1) розширення або скорочення асортименту окремих товарних груп (наприклад, зимових пальт);
2) тимчасове введення в асортимент товарів, які характеризуються чітко вираженою сезонністю попиту (наприклад, новорічні іграшки, ялинкові прикраси та ін.);
3) управління сезонними запасами, а саме:
o накопичення сезонних запасів, пошук постачальників і укладення з ними угод на поставку товарів протягом певного періоду, коли товари користуватимуться попитом;
o організація сезонного розпродажу, надання знижок із роздрібних цін та ін.
Список використаної та рекомендованої літератури
1. Мазаракі А. А., Лігоненко Л. О., Ушакова Н.М. Економіка торговельного підприємства: Підруч. для вузів / За ред. проф. Н. М. Ушакової. - К.: Хрещатик, 1999. - 800 с
2. Неруш Ю.М. Логистика: Учеб. для вузов. - 2-е изд., перераб. и доп. - М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2000. - 389 с.
3. Осипова Л. В., Синяева И.М. Основы коммерческой деятельности: Учеб. для вузов. - М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2000. - 623 с.
4. Памбухчиянц В. К. Организация, технология и проектирование торговых предприятий: Учебник. - 2-е изд. - М.: ИВЦ "Маркетинг", 1998. - 320 с.
5. Панкратов Ф. Г., Серегина Т. К. Коммерческая деятельность: Учебник. - М.: ИВЦ "Маркетинг", 2000. - 580 с.
6. Сергеев В. И. Менеджмент в бизнес-логистике. - М.: Информ.-издат. дом "ФИЛИНЪ", 1997. - 772 с.
7. Синецкий Б. И. Основы коммерческой деятельности: Учебник. - М.: Юристъ, 1998. - 659 с.
8. Статистика: Шдруч. / За ред. С. С. Герасименко, А. В. Головача, А. М. Єріна. - К.: Вид-во КНЕУ, 1998.
9. Федько В. П., Федько Н.Г. Инфраструктура товарного рынка. - Ростов н/Д.: Феникс, 2000. - 512 с.
10. Шканова О.М. Маркетингова товарна політика: Навч. посіб. - К.: МАУП, 2003. - 160 с.
11. Шканова О.М. Маркетинг послуг: Навч. посіб. - К.: Кондор, 2003. - 204 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...