WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМаркетинг, Товарознавство → Методи ціноутворення в умовах перехідної економіки - Курсова робота

Методи ціноутворення в умовах перехідної економіки - Курсова робота

досягнутого протягом узгодженого сторонами терміну;
- дистриб'юторські і ділерський знижки постійним посередникам по збуту;
- постійним клієнтам за "вірність";
- сконто - за попередню оплату;
- спеціальні знижки на пробні партії і замовлення;
- знижки за повернення раніше купленої у цієї фірми застарілої моделі (або знижки при обміні на модернізовану модель);
- знижки при продажу потриманих товарів;
- експортні знижки іноземним покупцям зверх знижок, що надаються на внутрішньому ринку;
- знижки за втрати при усиханні, сортуванню, за підвищену кількість бруду (сухофрукти), втрати рідких товарів при транспортуванні, випаровуванні (молоко в цистернах), трудновидаляємі залишки (мед), надмірний зміст вологи (бавовна, вовна);
- надбавка за індивідуальність замовлення;
- надбавка за підвищену якість;
- надбавка за розстрочку платежу;
- надбавка за додаткові послуги;
- націнки за упаковку, тару.
В умовах розвиненого ринку основним видом цін є вільні від жорсткого регулювання ціни, а ціноутворення стає інструментом маркетингу. Вироблення цінової стратегії насамперед залежить від цілей, переслідуємих фірмою на ринку. Це, як правило, максимізація прибутку або частки на ринку, досягнення стабільного положення. У процесі ціноутворення враховуються такі чинники, як попит (закон попиту, цінова еластичність попиту, психологічне сприйняття ціни), повні і граничні витрати, ціни і можливості конкурентів, вплив інших учасників каналу товароруху, законодавчі обмеження цін, різні характеристики товару.
Вільна калькуляція ціни не означає її повної стихійності і неприборканість. У більшості розвинених країн світу на різних етапах економічного розвитку проводилася політика поєднання регульованих і вільних цін. Наприклад, в Німеччині і США тільки в 70-х роках були відмінені вертикально фіксовані (засновані на твердих договорах між промисловістю і торгівлею) ціни, постійно знижується роль цін, що рекомендуються (торгові фірми можуть дещо змінювати рівень цін, що пропонується виробником при постачанні).
Зниження частки фіксованих цін супроводиться зростанням ефективності економічного (податкового) регулювання цін. ПДВ використовується більш ніж в 40 країнах світу (в 17 членах ЄЕС) і вважається ефективною формою оподаткування завдяки універсальності, стимулюванню зростання прибутків, а не витрат. У Франції, наприклад, з 1989 р. діють три ставки ПДВ:
5,5% - на товари і послуги першої необхідності;
18,6% - на всі товари і
28% - на предмети розкоші, алкоголь, тютюн.
По угоді в рамках ЄС надалі залишаться тільки дві ставки - нормальна і знижена. Крім того, від сплати ПДВ звільняються дрібні підприємства, деякі види добродійної діяльності, пільги по ПДВ мають підприємства, що випускають продукцію соціального характеру і що інвестують науку.
Крім економічного регулювання цін широко застосовується система адміністративних (законодавчих) заходів. Порушники зазнають судового покарання у вигляді штрафу або в'язничного висновку. Наприклад, в США законодавче заборонені цінові угоди між виробниками, оптовою і роздрібною торгівлею, контролювання виробниками і оптовиками роздрібних цін на свої товари. У Австрії міністр економіки встановлює або верхня межа цін соціально значущих товарів і послуг, або "ножиці" цін. Контроль здійснюють місцеві органи самоврядування і "соціальні партнери" (профспілки і інш.). У Франції широко застосовуються зобов'язання між фінансовою адміністрацією і конфедераціями підприємств, визначальні граничні рівні або індекси цін на деякі товари, поліпшення якості як умова зростання цін на нову продукцію і т. д. Для посилення контролю держава субсидує асоціації споживачів. Контроль посилюється при загостренні інфляції (наприклад, в 1980-1981 рр., коли інфляція досягала 10 %).
Під час процесу перехідної економіки виникає інфляція.
Інфляція - підвищення загального рівня цін і знецінення грошей, викликане порушенням рівноваги між грошовою масою і товарним покриттям.
Зростання заробітної плати і цін підштовхують один одного, і помірна інфляція при відповідній політиці держави трансформується в гіперінфляцію: руйнуються нормальні економічні відносини, виробники і споживачі позбуваються грошей, вкладаючи їх в непродуктивні цінності, переходять на бартерні розрахунки, згортається виробництво і нагромаджуються товари з розрахунку на їх дорожчання, росте спекулятивна діяльність, знецінюються накопичення цілого покоління людей. Страждають від інфляції громадяни з фіксованими прибутками, вкладники-кредитори і підприємці. Виграють фірми, що мають можливість легко збільшити і зарплату, заходів торгівлі коштовностей, вартість яких під час інфляції росте швидше, ніж вартість життя.
МЕТОДИ РОЗРАХУНКУ І АНАЛІЗУ ІНДЕКСІВ ЦІН.
Ведуча роль в статистичному вивченні динаміки цін належить індексному методу. Порівняння цін одного товару здійснюється за допомогою індивідуального (однотоварного) індексу цін:
pi1
ip = pi0
( 1 )
де p0, p1 - ціни на товар в базисному і поточному періоді.
Індекс середніх цін застосовується при вивченні зміни цін товарних груп, цін одного товару по різних територіях і субринках:
pi1 pi1qi1 pi0qi0 pi1qi1 qi1
ip = = ( =: ( 2 )
pi0 qi1 qi0 pi0qi0 qi0
_
де р - середня ціна товарної групи (товару по територіях, субринках);
pi, qi - ціна і кількість проданого i - го вигляду товару (товару на i - й території
або i - м субринку), i=l, n.
Товари повинні бути досить однорідними, щоб їх кількість піддавалася підсумовуванню.
Грошові витрати населення на купівлю товарів визначаються двома складовими: рівнем цін на окремі види товарів і структурою продажу. Розрізнюються два вигляду структурних зсувів в продажу: відображаючі зміну якості товару і що спричиняють тільки зміну середньої ціни. До останніх відноситься перерозподіл товарної маси по територіях, субринках, а також негативний процес "вимивання" з асортименту дешевих товарів, що користуються попитом населення. Статистика вивчає цей процес за допомогою системи індексу середніх цін:
pi1qi1 qi1 pi1qi1 pi0qi1 qi1
: = (: ( 3 )
pi0qi0 qi0 pi0qi1 pi0qi0 qi0

 
 

Цікаве

Загрузка...