WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМенеджмент → Становлення глобального менеджменту - Реферат

Становлення глобального менеджменту - Реферат

Численні дослідження учасників стратегічних альянсів дали підстави Р. Кантер сформулювати дві групи умов ефективної діяльності ділових альянсів: фундаментальні і культурні [7, с. 235]. Фундаментальні аспекти ділових альянсів передбачають таке:

  • Альянси мають приносити вигоди обом партнерам у результаті живого співробітництва, яке має давати їм вибір на майбутнє, відкривати нові можливості.

  • Успішні альянси ґрунтуються не на простому обміні активами, а на створенні спільними зусиллями нових цінностей, що належать усім партнерам.

  • Для успішної діяльності альянсів недостатньо формального контролю, потрібно створювати щільну мережу міжособистісних зв'язків і внутрішніх інфраструктур, що сприяють навчанню.

Щодо культурних факторів, то у згаданому дослідженні було виявлено, що дотримання прагматичних підходів до управління альянсами суперечить їх успіху. Наприклад, північноамериканські компанії нерідко нехтують політичними, культурними, організаційними і людськими аспектами партнерства. Навпаки, азіатські компанії вважаються справжніми майстрами партнерських стосунків, вони вміють їх використовувати краще, ніж американці. Європейські компанії знаходяться десь посередині.

Стосовно мистецтва менеджменту в стратегічних альянсах, то з рекомендованих літературних джерел радимо уважно ознайомитись з відповідним розділом книги Р. Кантер [7, с. 234—252].

Заключне питання теми присвячено глобальному управлінню навколишнім середовищем. Насамперед важливо звернути увагу студентів на посилення захисту довкілля в умовах економічного зростання. На це спрямовані такі чотири принципи сучасної глобальної управлінської практики, які дістали назву "принципи підтримки розвитку" [16, с. 597]:

1. Напруження між економічним зростанням і захистом довкілля має бути знято шляхом відновлення останнього.

2. Бідним націям не варто наслідувати виробництво і моделі витрачання ресурсів багатих націй.

3. Спосіб життя багатих націй має бути змінено.

4. Максимізацію доходів компаній має бути замінено на розширення можливостей для людей.

Важливо підкреслити гостру необхідність визначення впливу окремих факторів на стан довкілля. Зокрема, можна навести формулу автора відомої роботи "Бомба народонаселення" Пауля Ерліха [16, с. 602]:

ПН = Н Б Т,

де ПН — природне навантаження;

Н — народонаселення;

Б — багатство;

Т — технологія.

Ця формула дозволяє визначити співвідношення між витратами і відновленням природних ресурсів і створити екологічну економіку, яка забезпечує розширене відтворення довкілля.

Обґрунтовуючи шляхи вдосконалення глобального управління довкіллям, важливо звернути увагу на його забруднення різноманітними відходами, насамперед двоокисом вуглецю. Як видно з табл. 14.6, Україна посідає тут досить "гідне" місце.

Таблиця 14.6

ОБСЯГИ ВИКИДІВ В АТМОСФЕРУ ДВООКИСУ ВУГЛЕЦЮ В НАЙБІЛЬШИХ КРАЇНАХ-ЗАБРУДНЮВАЧАХ [16, с. 627]

Країна

млн тонн

Країна

млн тонн

США

4,8

Індія

0,76

Китай

2,6

Україна

0,61

Росія

2,1

Великобританія

0,56

Японія

1,6

Канада

0,41

ФРН

0,87

Італія

0,41

Приклади з господарської практики

Кейс "СКФ Україна"

Підрозділ "СКФ — Україна" (Луцький підшипниковий завод, або ЛПЗ) є одним з 90 підприємств міжнародної промислової групи "СКФ" — світового лідера в розробці, виробництві та обслуговуванні підшипників кочення. СКФ є глобальною компанією, яка виробляє 20 % підшипників у світі та охоплює дуже різноманітні країни і культури. Це одна з найбільш інтернаціональних у Швеції компаній, що діє більш ніж у 150 країнах і має понад 90 % продажів за кордоном.

Компанія була заснована в м. Гетеборг (Швеція) в 1907 р. талановитим інженером Свеном Вінгвістом — автором винаходу підшипника кочення, який сам встановлюється. У наступному році філії компанії були відкриті в Німеччині і Франції та представництва в Фінляндії, Бельгії, Швейцарії, Данії, Австрії й Австралії. В 1909 р. було відкрито філію в Нью-Йорку, а представництва — в Італії, Японії та Аргентині. Перший завод за межами Швеції було створено в 1911 р. у Норвегії. У 1914 р. СКФ мала власні заводи в Норвегії, Бельгії, Голландії та Росії.

У 1930 р. компанія мала 12 підприємств, дві третини яких працювали за межами Швеції. Зараз виробничі потужності СКФ включають 90 заводів, на яких налічується близько 44 тис. співробітників, 84 % яких працюють за межами країни походження. Кількість дилерів і дистриб'юторів становить понад 7 тис.

СКФ належить до виробників унікальних товарів і має відповідні основні компетенції та спеціалізовані навички, які не піддаються копіюванню. Зазначені компетенції та навички складають ділові здібності корпорації, що були створені багатьма поколіннями працівників у співдружності з постачальниками, покупцями, іншими компаніями-партнерами.

Ключем до успіху компанії є науково-дослідна робота, яка здійснюється в інженерному центрі, що було створено в м. Нейвегейн (Нідерланди) в 1972 р. Тут розробляються не лише технології створення нових матеріалів, конструкцій, а й теорія довговічності корпорації. Витрати на дослідження становлять близько 1 млрд шведських крон. Компанія першою у світі серед крупних виробників підшипників у 1997 р. отримала сертифікат відповідності виробництва продукції вимогам міжнародних екологічних стандартів ISO-14000. Цей сертифікат діє на понад 60 виробництвах у 17 країнах світу, у тому числі і в Україні. У корпорації розроблена і впроваджена так звана концепція потоку, яка дозволяє прискорювати виробничі процеси та усувати "вузькі місця", широко використовувати командні підходи в менеджменті. Корпорація динамічно розвивається. Обсяги продажів зросли з 33,6 млрд шведських крон у 2002 р., а чистий прибуток — відповідно з 1,7 млрд до 2,5 млрд шведських крон. При цьому частка продажів у Швеції зменшилась з 5,6 % в 1996 р. до 4,5 % в 2002 р.

СКФ застосовує гнучкі стратегії, що враховують особливості конкретної ринкової ситуації. Зокрема, корпорація є класичним прикладом упереджувальних оборонних стратегій, які полягають у завдаванні потенційному конкуренту удару до того, як він починає серйозно загрожувати. Коли завдяки добре поставленому інформуванню в 90-ті роки корпорації стало відомо про наміри японських фірм поставляти сталеві підшипники на європейський ринок, вона превентивно знизила ціни на відповідні позиції свого асортименту на 40 %. Це дозволило їй зберегти свою частку ринку, хоча прибутки дещо знизились.

Організаційна структура корпорації представлена на рис. 14.3.

Рис. 14.3. Організаційна структура СКФ

До складу виконавчого комітету входять, окрім виконавчого президента, всі керівники продуктових відділень, а також керівник фінансового відділу.

З початку 1998 р. у складі компанії працює відкрите акціонерне товариство "Луцький підшипниковий завод" (колишній Державний підшипниковий завод № 28), який спеціалізується на випуску роликових конічних і роликових голчатих підшипників кочення. Перші потужності на наймолодшому в галузі заводі було введено в експлуатацію в 1981 р. Згодом це дозволило у 1984 р. перетворити державне підприємство на відкрите акціонерне товариство, в якому 52,38 % акцій належало трудовому колективу, 28,34 % — державі, а 19,28 % — іншим юридичним та фізичним особам. У 1986 р. трудовий колектив став орендарем заводу.

Максимум випуску продукції було досягнуто в 1991 р., коли завод виконував держзамовлення на 15 типорозмірів підшипників. Після цього обсяги виробництва в 1997 р. скоротились на три чверті. Завод опинився на грані банкрутства. Тому Фонд державного майна України в серпні 1997 р. виставив на некомерційний конкурс 28 % акцій (5,67 млн грн) цього підприємства, що належали державі. У конкурсі брали участь, крім СКФ, фірма "Приват-Інтертейдинг" (Дніпропетровськ), Самарський підшипниковий завод ДПЗ № 9 (Росія). СКФ виявився переможцем. Саме шведському концерну було по силах виконати головну умову конкурсу: внести інвестицію на здійснення програми технічної реконструкції підприємства загальним обсягом 21 млн грн (10 млн дол. США), у тому числі протягом першого року — 7 млн грн. Згодом концерн викупив за номіналом 0,25 грн майже всі акції трудового колективу, скупив на 8 млн дол. США акцій заводу серед фінансових посередників на сертифікатних аукціонах. Сьогодні концерну належить 82 % акцій українського підприємства. При покупці враховувались не лише технологія виробництва та наявність ринків збуту, а, головним чином, потенціал спеціалістів, робітників і менеджерів у забезпеченні діяльності заводу відповідно до стандартів концерну.

Розробка і здійснення проекту реструктуризації підприємства в 1986 р. за участю консалтингової фірми "Клінвест Консорціум" та програми ТАСІС Європейського Союзу дозволила протягом двох років через німецьку фірму "Тюф-Сертифік" отримати міжнародний сертифікат якості ISO-9002, хоча витрати заводу на цю роботу становили 100 тис. дол. США. Сучасне устаткування дозволяє виготовляти щорічно 6 млн шт. роликових конічних підшипників та 9 млн шт. роликових голчастих підшипників, які широко використовуються в автомобільній, тракторній та сільськогосподарській техніці України, СНД, США, Бразилії, ПАР, Франції, Італії. Значну частину окремих компонентів підшипників завод постачає іншим підприємствам концерну.


 
 

Цікаве

Загрузка...