WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМенеджмент → Технологічна політика міжнародних корпорацій - Реферат

Технологічна політика міжнародних корпорацій - Реферат

Насамкінець при самостійному вивченні теми студент повинен з'ясувати особливості технологічної політики міжнародних корпорацій в Україні. З погляду технологічної політики Україна розглядається міжнародними корпораціями як країна з неринковою економікою, як і інші постсоціалістичні країни. Це звужує можливості використання міжнародними корпораціями в Україні так званих високих технологій,які дозволяють докорінно знизити трудомісткість, матеріаломісткість та енергоємність виробничих процесів за одночасного поліпшення якості виробничої продукції, наданих послуг і виконаних робіт. Адже, з одного боку, зазначені ресурси у країнах з перехідною економікою досить дешеві. З іншого боку, міжнародні корпорації часто не мають належних мотивів експорту до України високих технологій, що потребують для свого обслуговування висококваліфікованого персоналу. Тому для переважної більшості міжнародних корпорацій ("Кока-Кола", "Пепсі-Кола", "Мак-Дональдс", "Проктер енд Гембл", "Деу", "Філіп Морріс", "Лукойл" і т. д.) притаманно використання в українських відділеннях звичайних технологій.

Однією з важливих особливостей технологічної діяльності зарубіжних корпорацій в Україні є наявність в Україні системи сертифікації продукції,що здійснюється відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію та сертифікацію", Законів України "Про захист прав споживачів" та "Про рекламу". По-перше, зарубіжні корпорації — імпортери чи виробники продукції мають дотримуватись вимог, висунутих до процедури сертифікації 37 видів продукції, що підлягають обов'язковій сертифікації. Це стосується її маркування, реклами та реалізації. Згідно з цими вимогами доцільно оформити сертифікат на підставі досконалого дослідження технології виготовлення, щоб уникнути копіткої перевірки кожної ввезеної чи виготовленої партії. По-друге,зарубіжним відділенням доводиться стикатись із підробками своєї продукції, а тому важливо забезпечити її належний захист. По-третє, варто враховувати бюрократичні аспекти процедури сертифікації. Вони пов'язані, наприклад, з тим, що галузеві сертифікаційні центри можуть затягувати виконання рішення Держстандарту України про обстеження виробництва компанії навіть після перерахування встановлених платежів заявників за цю роботу. Такі випадки трапились з такими компаніями, як "Проктер енд Гембл", "Нестле", "Джонсон енд Джонсон", "Філіпс" та ін. По-четверте, у процесі сертифікації доводиться вдаватись до неофіційних платежів. Зокрема, за даними обстеження 2158 вищих керівників фірм міжнародною фінансовою корпорацією в 2000 р., 14 % з них здійснювали неофіційні платежі в процесі сертифікації імпортних товарів, що підлягають обов'язковій сертифікації.

Істотне значення для технологічної діяльності зарубіжних корпорацій в Україні має запровадження національної нагороди з якостів 1996 р. Вона присуджується щорічно за підсумками Українських національних конкурсів з якості. Конкурс проводять Українська асоціація якості та Українська спілка промисловців і підприємців під егідою Національної ради з питань якості при Президентові України. Українські конкурси проходять у межах Європейського проекту за безпосередньої підтримки Європейського фонду управління якістю. В основі Українського конкурсу якості лежить модель Європейської нагороди з якості. Серед переможців цього конкурсу — Львівська кондитерська фабрика "Світоч", Київський пиво-безалкогольний комбінат "Оболонь", україно-іспанське спільне підприємство "Інтерсплав" (м. Свердловськ, Луганська обл.), Міжнародний аеропорт "Бориспіль", ЗАТ "Лакма" (м. Київ), Бердичівський машинобудівний завод "Прогрес" та ін. Деякі із зазначених підприємств мають сертифікати ISO-9000. Зокрема, ЗАТ "Оболонь" отримало сертифікат ISO-9001 Міжнародного центру сертифікації Декра (Німеччина), "Інтерсплав" — сертифікати ISO-9002, а також QS-9000 та VPA провідних автомобільних компаній США.

Взаємозв'язок технологічної діяльності зарубіжних корпорацій з українською нагородою з якості полягає у такому. По-перше, при виборі партнерів в Україні міжнародні корпорації використовують результати Національного конкурсу якості. Лауреати цих конкурсів мають безперечні переваги для розбудови партнерських відносин з міжнародними корпораціями в Україні, наприклад з ресторанами "Мак-Дональдс". По-друге, переможці конкурсу стають об'єктами інвестицій зарубіжних корпорацій. По-третє, українські відділення зарубіжних корпорацій мають можливість брати участь у Національних конкурсах з якості для виявлення резервів її підвищення. Так, лауреатом національного конкурсу 1999 р. став пиво-безалкогольний комбінат "Славутич", що входить до складу однієї з провідних у світі пивних компаній "Baltic Beverages Holding" (BBH).

При виборі партнерів в Україні зарубіжні корпорації враховують низький рівень застосування систем управління якістю на підприємствах, про що свідчать результати нещодавнього опитування фахівцями Міжнародної фінансової корпорації 2158 вищих керівників різних форм власності, що наведені в табл. 9.4.

Таблиця 9.4

ВИКОРИСТАННЯ СИСТЕМ УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮТИПУ ISO-9000 (В % ПІДПРИЄМСТВ)

Галузі

Впроваджено

Планується

Відомо, алене планується

Невідомо

Промисловість

8,5

33,5

22,2

35,7

Будівництво

10,1

24,1

22,8

43,0

Транспорт

3,7

5,6

36,1

54,6

Телекомунікації

4,5

11,4

54,5

29,5

Торгівля

3,8

10,6

25,9

59,7

Громадське харчування

1,5

4,4

23,0

71,7

Інші послуги

5,0

14,7

23,9

56,3

Середнє

6,5

22,1

24,7

46,7

Джерело: Підприємства в 2000 році: Звіт МФК про результати опитування в Україні.— К.: Міжнар. фін. корпор., 2001. — С. 67.

Як видно з таблиці, у будівництві лише кожне десяте, а в промисловості — кожне дванадцяте підприємство має системи управління якістю переважно внутрішньої, найменш досконалої сертифікації. Практично половина вищих керівників незнайома із системами управління якістю, а чверть знайома, проте не планує їх впровадження. З позицій управління якості технологічне середовище України є вкрай несприятливим для партнерських відносин міжнародних корпорацій з вітчизняними підприємствами.

Отже, для плідного технологічного співробітництва з транснаціональними корпораціями в процесі подолання Україною бар'єрів для вступу до Світової організації торгівлі, а згодом — до Європейського Союзу, вітчизняним виробникам продукції та послуг важливо здійснити перехід до інноваційної моделі розвитку і впровадити на її основі сучасні системи тотального управління якістю продукції.

Приклади з господарської практики

Кейс "Ксерокс"*

Завдяки реалізації у 80-ті роки корпорацією "Ксерокс" за участю фірми "Дельта Консалтинг Груп" програми "Лідерство через якість" вдалось потіснити японські компанії на американському ринку множильної техніки. Частка "Ксерокса" зросла з 12 % в 1984 р. до 19 % в 1990 р., хоча це було далеко до 60 % 1972 р. Але кожен відсоток приносив понад 200 млн дол. прибутку. Наприкінці 1988 р. керівництво компанії почало розмірковувати про участь у Національній премії якості М. Болдріджа, яку було засновано в попередньому році. Цьому сприяло й завоювання зарубіжними відділеннями відповідних національних премій: нідерландської (1984), англійської (1985), французької (1987). Японське спільне підприємство "Фудзі-Ксерокс" було нагороджено премією Демінга. Висуваючи компанію на здобуття премії Малкольма Болдріджа, її керівники прагнули поліпшити діяльність "Ксерокса". За словами Д. Кернса — голови Ради директорів, це буде на 10 % боротьба за перемогу і на 90 % — об'єктивна оцінка наших зусиль. Адже потрібно надати багатосторінкові звіти, в яких містяться відповіді на тисячу запитань, що розбиті на 33 категорії. Процес атестації включає три етапи. Спочатку опитувальні листи вивчає спеціальна комісія виробничників, консультантів і вчених. Після цього інша комісія на підприємстві перевіряє відповідність наданих звітів дійсності. І, нарешті, журі з дев'яти експертів приймає остаточне рішення. Компанії, що зазнали невдачі в цьому процесі, не розголошуються.


 
 

Цікаве

Загрузка...