WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМенеджмент → Соціально-психологічні аспекти демократичного менеджменту (досвід під час стажування в США) - Реферат

Соціально-психологічні аспекти демократичного менеджменту (досвід під час стажування в США) - Реферат

Реферат на тему:

Соціально-психологічні аспекти демократичного менеджменту (досвід під час стажування в США)

Соціальна та економічна кризи, яких зазнала Україна, жорстоко позначилися на долі більшості українців. Сплуталися життєві орієнтири. Поглибились розбіжності в уявленнях про цілі розвитку, про особисті права і свободу.

Іншими словами особистість визначається тим як вона цінує, як вона створює, як вона спілкується, які у неї естетичні потреби і як вона їх задовольняє.

Ввійшли у третє тисячоліття з великим тягарем проблем, який дістався нам у спадок від доби, що відійшла в історію, і які постали в роки Незалежності. Ми не можемо сказати керівникові, що він не має рації, чи вin чинить не законно, тому що розуміємо, що в суперечках з владою дуже важко відстояти своє право, страшно залишитися без прав. Влада завжди є предметом боротьби між її представниками, між особами, наділеними нею і охочими її здобувати. Люди не готові й бояться контролювати владу. Індивідуалізм не поступається місцем альтруїзму.

Право на керівництво є основною особливістю професійної діяльності менеджера. Сучасним керівникам властиве застосування до підлеглих досить жорстких способів впливу, надання переваги не морально-психологічному, а адміністративному підходу. Ця тенденція частково зумовлена особливостями психології вітчизняного працівника, деформованої за командно-адміністративної системи господарювання. Часто у практичній діяльності стикаєшся з ворожістю, агресивністю, нездоровим суперництвом, що наносить в результаті суттєві збитки як місцю діяльності, так і гідності людини.

Гідність. Що це? Це те, чого гідний я. Те, чого я коштую. Мій інтелект, рівень культури, моральності, мої здібності, моя потребо - мотиваційна сфера, винахідливість, уміння керувати, впливати на оточуючих - усе це спрямовано на виховання, розвиток молодого покоління, на благо нашої Батьківщини. Щоб ми з гордістю могли сказати: "Я - громадянин України".

У США на рівні держави визнано, що об'єднання - це справа громадян конкретного соціуму. Необхідно залучати громадськість до вирішення проблем. Taкi зустрічі носять діловий характер і спонукають до виконання певних дій, і це несе в собі виховну систему керування.

У нас тільки на словах визначена роль у керуванні, а реально ніякої ролі не відіграють. Тому що за існуючої у нас централізації керування це просто неможливо. Ми формально надаємо право вибору, а фактично вибирає той, для кого це оптимально вигідно. Ми тільки говоримо про необхідність формування демократії і розвитку нової внутрішньої культури управління. Керівник - це, насамперед, активний громадянин, який визначає інтенсивність, частоту і різноманіття виконуваних дій, якому не байдуже, що відбувається в його суспільстві й державі, який бере на себе відповідальність за рішення і їх наслідки.

І можна скільки завгодно міркувати про демократичність закону, що регламентує стандарт оформления подвір'я в США - це охайний фасад біля будинку, за який відповідає конкретний громадянин. І я впевнена, робить він це не тільки для себе, але й для мене, простого перехожого, який йде поряд, милуючись красивим подвір'ям або обурюючись його занедбаністю.

Жити в суспільстві і бути вільним від нього не можна. Але нашим керівникам молода домінантність не потрібна. Автократія існуюча довгий час в нашій країні, не підкорюється демократичності. Ми це дозволяємо своєю пасивністю. І байдужістю, спостерігаючи продовження цього неподобства.

Американці з гордістю говорять: "Ми домоглися своєї свободи, ми цього гідні. Ми це завоювали в боротьбі, ризикуючи своїм життям і благополуччям своїх близьких". І сьогодні вони вчать своїх дітей бути вільними, захищаючи себе знанням своїх прав і законослухняністю. Тому що від цього залежить добробут усіх і успіх держави. Вони навчаються писати листа сенаторові, захищати себе в суді, збирати необхідні факти засновані на силі традицій, ще в школі. Це все називається "навчанням житгя". Все те що ми знаємо, але не застосовуємо.

Несправедливо було б стверджувати, що ми нічогісінько не досягли. У нас є своя держава, а це означає, і дає право і можливість своїм розумом і своєю працею будувати своє майбутнє.

Як здійснити перехід від процесу передачі знань до навчання життя, як стимулювати пізнання? Чи зможемо ми подолати величезні труднощі, дати адекватну відповідь викликам часу? Як розвиток кожного зробити особистісно - орієнтованим? Питань багато, проте відповідати на них з кожним днем все ваще. І це наша з Вами спільна справа, майбутніх керівників. Основне завдання - допомога у вирішенні проблем, у формуванні цілей і організації колективної діяльності. Щоб кожен задумався над тим що: ,,я не можу робити справу погано", тому що в мене є почутгя власної гідності . І якщо ти не байдужий до того, що ти робиш, тобі обов'язково все вдасться.

Тож давайте знайдемо оптимальні шляхи використання американського досвіду, визначимо прийнятні форми демократичного менеджменту в навчальних закладах, запозичимо систeму виховання громадянина -

справжнього лідера своєї країни заснованого на правах свободи, справедливості, співпраці та взаємо - підтримки.

Людина повинна психологічно прагнути до переваги і насправді переважати інших, володіти чітким баченням майбутнього і способів його досягнення. І виховувати будемо не фразами і закликами на кшталт "повинен", "зобов'язаний", а конкретними справами, турботою і єдністю.

І тоді кожен з нас з гордістю скаже: "Я - громадянин України". І скаже це з почуттям власної гідності і гідності за державу, у якій я мав щастя народитися й жити.

Література:

1. Г.Е. Мотек, Л.А. Гомба, П.П. Піддубна. Менеджмент підприємства - Підр.К.: нац.торг.-економ. Ун-т,2002.-ст.268

2. Управління персоналом: Енциклопедичний словник/Під ред. А.Я. Кибанова.-М.:ИНФРА,1998; ст.56,89,234

3. Савченко В.А. Управління розвитком персоналу.-К.:КНЕУ,2002 ст. 177.


 
 

Цікаве

Загрузка...