WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМенеджмент → Організація як основа менеджменту, cистема менеджменту на сучасному підприємстві, роль менеджера в управлінні - Реферат

Організація як основа менеджменту, cистема менеджменту на сучасному підприємстві, роль менеджера в управлінні - Реферат


Реферат на тему:
Організація як основа менеджменту, cистема менеджменту на сучасному підприємстві, роль менеджера в управлінні
Як видно з викладеного вище, менеджмент виникає там, де потрібно узгоджувати дії декількох осіб. Тобто спочатку треба мати організацію, а потім потрібно створювати механізми керівництва людьми, з яких складається організація. Але феномен організації не такий вже й простий, як може здатися на перший погляд.
На сьогодні найбільш поширеним є таке її визначення: "Організація - це узгоджена система свідомо координованої діяльності або взаємодія двох чи більше людей для досягнення спільної мети". Його запропонував ще в 1938 році Честер Барнард, президент "Нью-Джерсі белл телефон". Це визначення зберігає своє значення і досі.
Цілком зрозуміло, що для свого існування організація має відповідати принаймні трьом критеріям:
* готовності двох чи більше людей спільно працювати;
* існуванню однієї або декількох спільних цілей (бажаний результат, кінцевий стан);
* обмін інформацією.
Здається, в цих критеріях немає нічого складного, але про них нерідко забувають. Особливо порушується такий критерій, як обмін інформацією. Часто буває така ситуація, коли підрозділ чи навіть окремий працівник вважає інформацію своєю власністю і не усвідомлює, що така позиція руйнує організацію.
Варто звернути увагу на два типи організацій: формальні та неформальні.
Формальні організації - офіційно зареєстровані підприємства, інституції, фірми, що мають документально зафіксовані назву, адресу, розрахункові рахунки у банку, склад персоналу і здійснюють свою діяльність відповідно до засновницьких документів.
Неформальні організації - групи людей, між якими відносини встановлюються спонтанно, без намірів досягти певних цілей, але люди в них вступають у взаємодію один з одним регулярно. Неформальні організації виникають переважно в рамках формальних організацій, а також за їх межами.
Складні організації - організації, що мають набір взаємозалежних цілей.
У свою чергу, кожен з типів організацій має свою внутрішню класифікацію, яка виходить за межі предмета даної книги. Тому менеджерам завжди треба зважати на те, в якому типі організації вони працюють. Але незалежно від типів існують загальні характеристики організацій:
1) ресурси (люди, капітал, матеріали, сировина, енергія, інформація);
2) залежність від навколишнього середовища (споживачі, постачальники, уряди, профспілки, акціонери, законодавчі акти та ін.);
3) горизонтальний поділ праці - розподіл великого обсягу роботи на численні невеликі спеціалізовані завдання, що дає змогу організації виготовляти продукції значно більше й продуктивніше, ніж коли б така сама кількість людей працювала самостійно;
4) підрозділи - окремі частини організації, що об'єднують групу людей, які виконують специфічні конкретні завдання, досягають особливих цілей як складових загальних цілей організації;
5) вертикальний поділ праці - виокремлення спеціалізованої діяльності для координації дій, пов'язаних із горизонтальним поділом праці;
6) управління - особлива діяльність певної групи людей для узгодження і координації дій усіх співробітників в ім'я продуктивного досягнення встановлених цілей.
Існує ще один надзвичайно важливий аспект організації як базової інституції бізнесу. Мова йде про життєвий цикл організації. Адже організація, як і людина, проходить усі стадії у своєму розвитку: від народження до припинення існування. Тривале існування притаманне небагатьом організаціям і свідчить про можливості пристосування до змінного середовища. Тому життєвий цикл організації, зображений в табл. 1, містить такі самі етапи, як і в людини: від народження до старіння. Ця таблиця наочно характеризує всі основні аспекти діяльності організації на різних етапах життєвого циклу.
Народження організації пов'язане з задоволенням потреб нового споживача, зайняттям вільної ринкової ніші. Цьому періоду притаманні такі риси, як віра в успіх, готовність ризикувати, величезна працездатність, невелика кількість працівників.
Таблиця 1. Життєвий цикл організації
Основні параметри
Стадії
Народження
Дитинство
Юність
Рання зрілість
Головна ціль
Виживання
Коротко-часний прибуток
Прискорене зростання
Систематичне зрос-тання
Тип керівника
Новатор
Опортуніст
Консультант
Співучасник
Тип поведінки
Бойовитість
Цілеспря-мованість
Гнучкість
Розмаїття інтересів
Тип орієнтації
Самозосе-редження
Місцева
Регіональна
Національна
Пріоритетна
діяльність
Новизна
Конкурен-тоспромож-ність
Завоювання
Координація
Основне завдання
Вихід на ринок
Зміцнення
Захоплення свого ринку
Зростання у різних напрямах
Тип планування
Ненаукове
"Хапай, що можеш"
Прості форми: постачання , бюджет
Формалізація, регу-лярність, спеціалізація
Форма керівництва
Одноосібна
Група на громадських засадах
Спеціальна група
Децентралізація
Модель
Прагнення максималь-ного при-бутку
Оптимізація
Планування прибутку
Патріотизм
Стадії
Проміжна зрілість
Остаточна зрілість
Старість
Відродження
Збалансоване зростання
Формування іміджу
Збереження
Оживання
Об'єднувач загальних зусиль
Державний діяч
Адміністратор
Здатний надати імпульс, трусонути
Нівелювання систем
Зрілість, само-вдоволення
Підтримування статус-кво
Терпимість до
змін
Мультинаціональна
Світова
Самовдоволення
Самокритика
Інтеграція
Збалансування
Продовження існування
Оновлення, розвиток
Централізація і автоматизація
Узгодження інтересів
Стабільність
Омолоджування
Складні форми стратегії, програми, бюджети та ін
Соціально-політична
Екстраполяція
Творче
Централізація
Колегіальна
Надто традиційна
Агресивна
Соціальна відповідальність
Державна установа
Бюрократія
Птах "Фенікс'
Дитинство - надзвичайно загрозливий період. Головна загроза пов'язана з невідповідністю зростання організації порівняно зі зміною управлінського потенціалу, який значно відстає. Дуже образно цю загрозу висловив один із засновників і багаторічний керівник корпорації "Х'юлетт Паккард" Девід Паккард: "Смерть у бізнесі частіше трапляється не від голоду, а від неперетравлювання". Внаслідок недосвідченості й некомпетентності менеджерів у дитинстві руйнується багато організацій. За даними авторитетного "Bank of America", в цей період потерпають близько 90% малих фірм. Тому головна ціль на цьому етапі - поєднувати досягнення короткострокових успіхів та бурхливого зростання, з одного боку, з утриманням курсу на виживання, з іншого.
Юність - період переходу від комплексного менеджменту, що здійснювався невеликою компактноюкомандою однодумців-засновників, до диференційованого

 
 

Цікаве

Загрузка...