WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМенеджмент → Персонал організації, трудові відносини і поведінка людини в організації - Курсова робота

Персонал організації, трудові відносини і поведінка людини в організації - Курсова робота

рішень (матриці, моделі управління, кросворди і ін.) .
Способи психологічної дії відносять до найважливіших елементів психологічних методів управління. Вони концентрують всі необхідні і дозволені законом прийоми дії на людей для координації в процесі спільної трудової діяльності. До способів психологічної дії відносяться навіювання, переконання, наслідування, залучення, примушення, спонукання, засудження, вимога, заборона, плацебо, осуд, командування, обдурене очікування, "вибух", метод Сократа, натяк, комплімент, похвала, прохання, рада. Розглянемо їх детальніше.
Навіювання представляє психологічна цілеспрямована дія на особу підлеглого з боку керівника за допомогою його апеляції до групових очікувань і мотивів спонуки до праці. Навіювання може викликати у людини, іноді крім його волі і свідомості, певний стан відчуттів і привести до здійснення людиною певного вчинку. Украй негативною формою навіюванняє зомбування особи, коли людині щепляться строго певні форми поведінки, що виходять за межі моральних норм (мафіозні групи, банд формування, релігійні секти типу "Аум сенрике" і ін.).
Переконання базується на аргументованій і логічній дії на психіку людини для досягнення поставлених цілей, зняття психологічних бар'єрів, усунення конфліктів в колективі.
Наслідування є способом дії на окремого працівника або соціальну групу шляхом особистого прикладу керівника або новатора виробництва, зразки поведінки якого є прикладом для інших.
Залучення є психологічним прийомом, за допомогою якого працівники стають співучасниками трудового або суспільного процесу, наприклад виборів керівника, ухвалення узгоджених рішень, змагання в колективі і ін.
Спонукання - позитивна форма моральної дії на людину, коли підкреслюються позитивні якості працівника, його кваліфікація і досвід, упевненість в успішному виконанні дорученої роботи, що дозволяє підвищити моральну значущість співробітника на підприємстві. У радянський період для спонуки до праці широко використовувалися такі форми, як занесення на Дошку шани, вручення Почесної грамоти, привласнення звання "Переможець змагання", "Ударник праці" і ін.
Примушення - крайня форма моральної дії, коли інші прийоми дії на особу не дали результатів і працівника примушують, можливо, навіть проти його волі і бажання, виконувати певну роботу. Бажано застосовувати примушення тільки в надзвичайних (форс-мажорних) обставинах, коли бездіяльність може привести до жертв, збитку, загибелі майна, людей, нещасним випадкам.
Засудження - прийом психологічної дії на людину, яка допускає великі відхилення від моральних норм в колективі або результати праці і якість роботи якого украй незадовільні. Такий прийом не може застосовуватися для дії на людей із слабкою психікою і практично даремний для дії на відсталу частину колективу.
Вимога має силу розпорядження. У зв'язку з цим воно може бути ефективним тільки у тому випадку, коли керівник володіє великою владою або має незаперечний авторитет. У інших випадках цей прийом може виявитися даремним або навіть шкідливим. У багатьох відношеннях категорична вимога ідентична із забороною, виступаючою у вигляді легкої форми примушення.
Заборону припускає гальмуюча дія на особу. До нього ми відносимо заборону імпульсних дій нестійкого характеру, що, по суті, є варіантом навіювання, а також заборона недозволеної поведінки (випивка, бездіяльність, спроба розкрадання або браку).
Цей метод стоїть на межі двох головних методів дії - примушення і переконання.
Плацебо давно використовується в медицині як прийом навіювання. Суть його полягає в тому, що лікар, прописуючи хворому який-небудь індиферентний засіб, стверджує, що саме воно дасть потрібний ефект. Психологічний настрій хворого на сприятливу дію прописаних ліків часто приводить до позитивного результату. На виробництві плацебо - це приклад поведінки авторитетної особи, коли працівникам з легкістю демонструють які-небудь дії, пересилюючи біль, надмірну втому, страх висоти і тому подібне Бачивши це, працівники можуть з такою ж легкістю повторити показані дії, не переживаючи при цьому неприємних відчуттів. Якщо ж спостерігачі відмітять, що демонстрація здійснюється над силу, то ефекту не буде. Взагалі, ефект плацебо утримується лише до першої невдачі, поки працівники не зрозуміють, що ритуальні дії, які вони так скрупульозно виконували, не мають під собою реального грунту.
Осуд володіє переконливою силою тільки в умовах, коли співбесідник ідентифікує себе з керівником: "він один з нас". У інших випадках осуд сприймається як менторське повчання, яке можна вислухати, але якому не потрібно слідувати. Внаслідок того, що людина досить активно захищає своє "Я", він часто розглядає цей прийом як замах на свою самостійність.
Командування застосовується тоді, коли потрібне швидкого і точного виконання без яких би то не було критичних реакцій. При виконанні команд не міркують. У житті зустрічаються заборонні і спонуканняльні різновиди команд. Перші: "Припините!", "Перестаньте нервувати!", "Замовкнете!" і так далі - направлені на негайне гальмування небажаних актів поведінки. Вони подаються твердим спокійним голосом або голосом з емоційно забарвленим відтінком. Другі: "Йдіть!", "Принесіть!", "Виконуйте!" і так далі - націлені на включення поведінкових механізмів людей.
Обдурене очікування ефективне в ситуації напруженого очікування. Попередні події повинні сформувати у співбесідника строго направлений хід думок. Якщо раптом виявляється неспроможність цієї спрямованості, то співбесідник опиняється в розгубленості і без заперечень сприймає пропоновану йому ідею. Таке положення справ характерне для багатьох ситуацій в житті.
"Вибух" - прийом, відомий як миттєва перебудова особи під впливом сильних емоційних переживань. Вона детально описана в художній літературі (герої романів В. Гюго знедолені "Люди", А. Дюма "Граф Монте-крісто" і ін.). Застосування "вибуху" вимагає створення спеціальної обстановки, в якій виникли б відчуття, здатні уразити людину своєю несподіванкою і незвичністю. У такій обстановці у людини відбувається збій нервових процесів. Несподіваний подразник викликає у нього сильний стрес. Це приводить до корінної зміни поглядів на речі, події, окремих людей і навіть мир в цілому.
Метод Сократа заснований на прагненні захистити співбесідника від того, щоб той сказав "ні". Як тільки співбесідник скаже "ні", його дуже важко повернути у зворотний бік. Метод названий ім'ям старогрецького філософа Сократа, який часто користувався їм, прагнучи вести бесіду так, щоб співбесідникові було легко сказати "так". Як ми знаємо, Сократ неодмінно доводив свою точку зору, не викликаючи з боку опонентів не тільки явного обурення, але навіть самих незначних негативних реакцій.
Натяк - прийом непрямого переконання за допомогою жарту, іронії і аналогії. В

 
 

Цікаве

Загрузка...