WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМенеджмент → Застосування систем інтелектуальної підтримки прийняття рішень для менеджерів вищої ланки - Курсова робота

Застосування систем інтелектуальної підтримки прийняття рішень для менеджерів вищої ланки - Курсова робота

програмами можна використовувати електронні таблиці, що відтворюють в електронній моделі арифметичні і логічні взаємозв'язки показників. Наприклад, можна ввести в клітинку "Чисельність робітників" передбачуване число і відразу ж у вікні виводів одержати висновок "Несприятлива ситуація. Ріст продуктивності праці в порівнянні з минулим роком сповільниться". Зміна значення іншого показника (наприклад, обсягу випуску продукції) може змінити попередній висновок і т.п.
3. Діагностика - виявлення причин неправильного функціонування системи за результатами спостережень.
4. Проектування - побудова конфігурації об'єктів при заданихобмеженнях.
5. Планування - визначення послідовності дій.
6. Спостереження - порівняння результатів спостережень з очікуваними
результатами.
7. Налагодження - складання рецептів виправлення неправильного
функціонування системи.
8. Ремонт - виконання послідовності запропонованих виправлень.
9. Навчання - діагностика, налагодження і виправлення поводження того,
кого навчають.
10.Управління - управління поведінкою системи як єдиного цілого.
Експертні системи належать до систем підтримки прийняття рішень (СППР), заснованих на знаннях. Традиційні СППР універсальні і застосовуються для вирішення унікальних проблем у різних предметних областях, а ЕС дають відповіді на питання у вузькій предметній області і роблять висновки, які могла б зробити людина-професіонал високої кваліфікації. Інтеграція традиційної СППР із ЕС утворить більш складний вид - так звану експертну систему підтримки прийняття рішень (ЕСППР). Така система, виходячи з загальних вимог, що ставляться до ЕС, повинна пояснювати свої поради кінцевому користувачу, і, крім того, надавати йому універсальні засоби вільного моделювання. У табл. 5 зазначені розбіжності між СППР і ЕС.
ЕС добре вирішують вузькі специфічні проблеми у конкретній сфері знання, але програють у вирішенні задач, що вимагають широкого кругозору. ЕС ефективні для вирішення аналітичних задач. Наприклад, ЕС допомагає фінансовому консультанту з інвестицій, який видає рекомендації для клієнтів. Однак ЕС не може оцінити нюанси поточної політики, економіки, соціального розвитку або поводження споживача. Ці важливі фактори повинні аналізуватися консультантом-людиною. Розробляючи ЕС, необхідно осмислити і порівняти переваги експертної системи і витрати на неї. Можливі випадки, коли людина-експерт вирішує задачу за кілька хвилин, а створення ЕС вимагає створення декількох сотень правил і кілька місяців проектування.
Звичайно великі ЕС розробляються інженерами знань методом прототипування, тобто поступовим наближенням від чорнового варіанта до кінцевої мети.
Інженер знань - це професіонал, що працює з експертами в пошуку знань (фактів і евристик), які вони обробляють. Інженер знань будує базу знань (а у разі необхідності, і всю ЕС) і повинен уміти працювати з експертами в багатьох предметних областях.
За кордоном оболонки ЕС порівняно недорогі. Вони допомагають кінцевому користувачу розробляти власні експертні системи. Деякі оболонки використовують формат електронної таблиці, полегшуючи розробку правил "ЯКЩО..., ТО ".
Приклади експертних систем і систем підтримки прийняття рішень.
1. Першою сферою розробки ЕС була медицина. У середині 70-х років у Стенфордському університеті була розроблена ЕС "МУСШ", що діагностує і визначає спосіб лікування менінгіту (й інших бактеріальних інфекцій) у перші 48 годин після зараження. ЕС "МУСШ" спроектована шляхом опитування великої кількості лікарів про їхні способи діагностики і лікування і містить близько 500 правил.
2. Компанія "Американ експрес" знизила збитки від кредитних карток, використовуючи ЕС "Помічник того, що видає кредит", яка дає поради про надання або відмовлення в кредиті. Індивідуальне рішення приймається не більш ніж за 90 секунд, тобто ризик неправильного рішення є значним. "Помічник того, що видає кредит" містить знання досвідчених співробітників, допомагаючи розпізнати нетипові запити і відкинути їх.
3. ЕС "ПланПауер" допомагає окремим особам у персональному фінансовому плануванні податків, нерухомості, регулюванні портфеля активів. ЕС враховує множину змінних факторів для рекомендації фінансового об'єкта або послуги. Вона враховує цілі і фінансову ситуацію клієнта, дозволяючи консультанту вести аналіз "що..., якщо...?" за факторами процентних ставок, темпами інфляції й ін.
4. Розроблений в інституті кібернетики ім. В. М. Глушкова Національної академії наук України інтелектуальний пакет Ргеdісtоr дозволяє будь-якій організації швидко покращити процес прийняття рішень при плануванні продажів, у ціноутворенні, плануванні виробництва, фінансовому плануванні.Ргеdісtог функціонує в середовищі МS Ехсеl, а його користувацький інтерфейс уніфікований з МS Оffісе. Ргеdісtог - ефективний, практичний, простий в освоєнні й експлуатації інструмент експрес-прогнозування і складного аналізу часових рядів. Після інсталяції він автоматично інтегрується в середовище МS Ехсеl і забезпечує роботу в чотирьох режимах:
o для експрес-прогнозування: Ваtch автоматично будує чотири кращі прогнози;
o для новачків: Wizard забезпечує зрозуміле покрокове прогнозування з автоматичним встановленням оптимальних параметрів;
o для досвідчених користувачів: Ехрегt полегшує одержання якісних прогнозів з покроковим ручним настроюванням необхідних параметрів;
o для професіоналів: Function дозволяє вставити функцію методу прогнозування прямо в Ехсеl-таблицю.
Режим Ехрегt дозволяє самостійно підібрати метод прогнозування, здійснюючи настроювання і управління прогнозуванням командними кнопками. Дані вибираються з робочої ЕхсеІ-таблиці кнопкою Select_Data, встановлюються прогнозний обрій і сезонність. Далі вибирається метод прогнозування: ручний зі списку або за рекомендацією, отриманою в режимі Аutо, з уточненням деяких характеристик вхідної послідовності.
Якість моделі можна оцінити візуально (за накладенням графіка прогнозу на вихідний ряд) і за іншими статистичними оцінками (на вибір користувача-професіонала). Пакет дає 16 оцінок, що викликаються кнопкою Show_statistics
Інтелектуальний пакет Ргеdісtоr розроблений співробітниками інституту кібернетики їм В. М. Глушкова НАН України на замовлення американської компанії Cyber_US. Він підходить і для непрофесіоналів, і для фахівців-менеджерів. Ргеdictor містить 26 методів прогнозування (АRІМА-методи, регресії, нейронні мережі й ін. і функціонує на платформах:
МS Ехсеl 5.0 для Windows З.Х;
МS Ехсеl 7.0 для Windows 95/98 і NT;
МS Оfiсе 97 для Windows 95/98 і МT
Принципи інтелектуалізації електронних таблиць кінцевим користувачем.
Поряд з такими потужними інтегрованими інтелектуальними розробками професійних наукових колективів, як ЕСППР "Ргеdісtоr ", що базується на МS Ехсеl електронні таблиці дозволяють кінцевому

 
 

Цікаве

Загрузка...