WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМенеджмент → Застосування систем інтелектуальної підтримки прийняття рішень для менеджерів вищої ланки - Курсова робота

Застосування систем інтелектуальної підтримки прийняття рішень для менеджерів вищої ланки - Курсова робота

результативності, ніж на продуктивності процесу прийняття рішень. Однією з головних цілей СППР є підтримка всіх стадій цього процесу Модель процесу прийняття рішень людиною, описана Саймоном, включає три основні ступені: інтелектуальний ступінь, конструювання і вибір.Термін підтримка має на увазі різні кроки і задачі на кожному етапі процесу прийняття рішень .
На інтелектуальному етапі важлива роль в постановці задачі відводиться приймаючій рішення особі. Задача формулюється на основі "сирих" даних і інформації, одержаних з систем обробки трансакцій (СТІЛЬНИКІВ) або інформаційно-управляючих систем . Олтер розглядає сім типів СППР залежно від "ступеня застосовності результатів СППР (тобто наскільки прямо результати СППР визначають рішення)". На інтелектуальній стадії найбільш корисні три типи систем:
o системи типу "картотека", відкриваючі користувачу доступ лише до частини даних;
o системи аналізу даних, дозволяючі вибирати поточні і архівні дані, маніпулювати ними і виводити їх на екран монітора;
o системи аналізу інформації, використовуючі статистичні пакети і невеликі моделі для генерації управлінської інформації, що дозволяє маніпулювати даними СТІЛЬНИКІВ і додавати до них зовнішні дані.
Підсистеми підтримки прийняття рішень
СППР включають три основні області досліджень:
1. Розробка спеціалізованих СППР. За останні два десятиліття було розроблено близько 200 спеціалізованих функціональних СППР-додатків
2. Розвиток теорії СППР:
o розвиток теорії, що стосується приймаючих рішення осіб, даних, моделей і інтерфейсів (діалогів)
o розвиток теорії проектування, реалізації і оцінювання
3.Вивчення допоміжних дисциплін.
Перша група області досліджень спирається на архітектуру СППР, визначену впливом Спрейга і Карлсона, а друга група, підпала під вплив організаційних перспектив Кина і Ськот-та-Мортопа.
Підсистеми інтерфейсу користувача
Задачі підсистеми призначеного для користувача інтерфейсу (генерація діалогів і управління) полягають в наступному:
1. Дати користувачу можливість створювати, обновляти і видаляти файли бази даних і моделі прийняття рішень через систему управління базою даних і систему управління базою моделей.
2. Забезпечити користувача набором вхідних і вихідних форматів, включаючи багатовимірні і графічні формати даних,
3. Забезпечити наявність різних стилів діалогів (таких, як графічний інтерфейс користувача (GUI), меню і безпосередньо командна мова).
Підсистеми інтерфейсу користувача мають дві широкі області вивчення. оцінка форматів графічного уявлення даний (наприклад, таблиці або графіка) і вивчення індивідуальних відмінностей. У другому випадку розглядаються наступні питання: як спроектувати інформаційну систему таким чином щоб нею могли ефективно користуватися люди різних психологічних типів і щоб система представляла інформацію у такому вигляді, на який користувач психологічно набудований, а не примушувала різних людей пристосовуватися до одного і того ж типу представлення інформації
Іншим важливим, розвивається останнім часом різновидом СППР являються системи підтримки прийняття рішень, засновані на базі знань (СППРБЗ), які є гібридом СППР і ЕС і допомагають вирішувати широке коло організаційних задач. У інтеграції СППР і ЕС виділяються два основні підходи: експертні системи підтримки (ЕСП) і інтелектуальні системи підтримки (ІСП) .Основні відмінності між цими системами полягають в наступному. ЕСП призначені для заміни живого експерта машинним експертом, а задачі ІСП полягають в підтримці знань окремих користувачів і груп. Широкий ряд управлінських задач реального світу легше піддається рішенню, якщо використовуються як кількісні, так і якісні дані. Навряд знайдеться людина, що заперечує проти того, що інтеграція СППР і ЕС приносить істотний виграш. Нова інтегрована система (ЕСП або ІСП) може допомагати приймаючим рішення особам, використовуючи при цьому знання і досвід ключових фігур в організації. Вузьким місцем при розробці систем, заснованих на знаннях, таких як ЕСП наприклад, є задача придбання знань, включеного в інжиніринг знань; цей процес складається з представлення знань, перевірки, механізму побудови логічних висновків, механізмів пояснення і управління.
Для сучасних СППР характерно наявність таких характеристик:
1. СППР дає керівнику допомогу у процесі прийняття рішень і забезпечує підтримку у всьому діапазоні контекстів задач. Думка людини та інформація, що генерується ЕОМ, являють єдине ціле для прийняття рішень
2. СППР підтримує і посилює (але не змінює і не відміняє) міркування та оцінку керівника. Контроль залишається за людиною. Користувач "почуває себе комфортно" і "як удома" у системі.
3. СППР підвищує ефективність прийняття рішень. На відміну від адміністративних систем, де робиться акцент на аналітичному процесі, у СППР важливішою є ефективність процесу прийняття рішень.
4. СППР виконує інтеграцію моделей і аналітичних методів із стандартним доступом до даних і вибіркою з них. Для надання допомоги при прийнятті рішень активується одна або декілька моделей. Вміст БД охоплює історію поточних і попередніх операцій, а також інформацію зовнішнього характеру та інформацію про середовище.
5. СППР проста в роботі для осіб, що мають досвід роботи з ЕОМ.
6. СППР побудовані за принципом інтерактивного рішення задач. Користувач має можливість підтримувати діалог із СППР у безперервному режимі.
7. СППР орієнтована на гнучкість і адаптивність для пристосування до змін середовища або підходів до рішення задач, що обирає користувач. Керівник повинен пристосуватися до змінюваних умов сам і відповідно підготувати систему.
8. СППР не повинна нав'язувати користувачу визначеного процесу прийняття рішень.
Користувач повинен мати вибір можливостей, щоб вибирати їх у формі і послідовності, що відповідають стилю його пізнавальної діяльності - стилю "моделей, що подаються".
Майбутнє систем підтримки прийняття рішень
Безліч нових інструментів і технологій здатна розширити можливості СППР/ЕСП і змінити форми розвитку СППР. Сюди входять нові розробки у області технічного забезпечення і математичних методів, використовуваних при створенні програмного забезпечення, методи штучного інтелекту, сховища даних і багатовимірні бази даних , системи інтелектуального аналізу даних, оперативна аналітична обробка (OLAP), інтелектуальні агенти і такі технології, як World Wide Web, Інтернет і інтернет сітки.
Сфери застосування і приклади використання СППР.
СППР набуло широке застосування в економіках передових країн світу, при цьому їхня кількість постійно збільшується. На рівні стратегічного керування використовується ряд СППР, окремо для довго-, середнє- і короткострокового, а також для фінансового планування, включаючи систему для розподілу капіталовкладень. Орієнтовані на операційне керування СППР

 
 

Цікаве

Загрузка...