WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМенеджмент → Міжнародний менеджмент, інтернаціоналізація фірм - Курсова робота

Міжнародний менеджмент, інтернаціоналізація фірм - Курсова робота

компаній.
"Багатонаціональність" компанії може виявлятися й у сфері власності. Хоча критерієм цієї "міжнародності", як правило, є не власність на капітал. Крім декількох багатонаціональних по капіталі компаній, у всіх інших ядро власності базується на капіталі однієї, а не різних країн. Так, відповідно до рейтингів, опублікованими в газеті "Financial Times" у 2001 році (Global 500), у число 500 провідних світових компаній увійшло тільки 5 зі змішаним капіталом різних країн. У якості найбільших з них можна назвати англо-голландські компанії "Royal Dutch Shell" і "Unilever". "Багатонаціональність" власності, як правило, виявляється трохи в іншому: оскільки власність компанії уособлюють її акції, то акції транснаціональної корпорації повинні мати ходіння в багатьох країнах. Це означає, що акції материнської і дочірньої фірм повинні бути доступні для придбання у всіх країнах, де діє багатонаціональна компанія.
З приводу визначення поняття "ТНК", критеріїв, що дозволяють відокремити їх від інших фірм, дотепер продовжуються суперечки. Оскільки важко з упевненістю визначити, чи використовує компанія "міжнародний підхід", застосовуються більш вузькі робочі визначення транснаціональних корпорацій.
У різних дослідницьких програмах використовувалися і використовуються різні критерії віднесення корпорацій до транснаціонального:
" кількість країн, у яких діє компанія (відповідно до різних підходів мінімум складає від 2 до 6 країн);
" визначене мінімальне число країн, у яких розміщені виробничі потужності компанії;
" визначений розмір, якого досягла компанія;
" мінімум частки іноземних операцій у доходах чи продажах фірми (як правило, 25%);
" володіння не менш, ніж 25% "голосуючих" акцій у трьох чи більш країнах - той мінімум пайової участі в закордонному акціонерному капіталі, що забезпечував би фірмі контроль над економічною діяльністю закордонного підприємства і представляв би прямі закордонні інвестиції;
" багатонаціональний склад персоналу компаній, склад її вищого керівництва.
Так, відповідно до дослідницької програми Гарвардського університету, у розряд транснаціональних відносилися компанії, що мають більш 6 закордонних дочірніх фірм [3].
Особливий інтерес представляють критерії віднесення компаній до транснаціональних, використовувані Організацією Об'єднаних Націй, і їхня зміна останнім часом. ООН довгий час відносила до міжнародних корпорацій такі фірми, що мали річний оборот, що перевищує 100 млн. доларів, і філії не менш чим у 6-ти країнах. В останні роки було зроблено кілька уточнень: про міжнародний статус фірми тепер свідчить розмір закордонних активів і їхня частка в загальному обсязі активів компанії, частка закордонних продажів у загальному обсязі реалізації продукції і частка закордонного персоналу в загальній чисельності персоналу компанії. ЮНКТАД, досліджуючи діяльність ТНК, ранжирує найбільші транснаціональні корпорації по обсягу закордонних активів і аналізує рівень їх транснаціональності.
З огляду на те, що формулювання поняття "транснаціональна корпорація" торкається інтересів багатьох держав, компромісний варіант визначення поняття "ТНК" в ООН говорить, що ТНК - це компанія:
" що включає одиниці в двох чи більш країнах, незалежно від юридичної форми і поля діяльності;
" що оперує в рамках системи прийняття рішень, що дозволяє проводити погоджену політику і здійснювати загальну стратегію через один чи більш керівний центр;
" у якій окремі одиниці зв'язані за допомогою власності чи яким-небудь іншим образом так, що одна чи більш з них можуть мати значний вплив на діяльність інших і, зокрема, поділяти знання, ресурси і відповідальність з іншими.
Останнім часом ЮНКТАД, трохи уточнюючи вищенаведену характеристику, до ТНК відносить корпорації, що включають головні підприємства і їхні закордонні філії (дочірні компанії), причому головне підприємство контролює активи інших економічних одиниць у державах за межами країни базування материнської компанії, як правило, шляхом участі в капіталі. У якості нормативної нижньої границі для здійснення контролю за активами вважається частка капіталу не менш 10% звичайних акцій.
Зміна критеріїв віднесення компаній до транснаціональних, природно, уплинуло на динаміку кількості ТНК, що приводяться в щорічних доповідях ООН.
Інформація, що відбиває "міжнародний підхід" діяльності найбільших ТНК, представлена в табл. 3.1. По показнику величини відсотка продажів продукції і послуг, реалізованих за межами країни базування материнської компанії, одним зі світових лідерів є швейцарська фірма "Nestle" (98,3%). Не набагато відстають від її "Nippon Mitsubishi Oil Corporation (Nippon Oil Co.Ltd)" (83,8%) і "Dаімlеrсhrуslеr AG" (81,1%).
Таблиця 3.1
Характеристика найбільших ТНК світу, ранжируваннях по обсязі закордонних активів (за даними 1999 року)
Компанія Ранг по обсягу зарубіжних активів Закордонні активи, % від всіх активів компанії Закордонні продажі, % від загального обсягу продажів Закордонний персонал, % від усього персоналу компанії Індекс транс-
націо-
нальності, % Ранг по індексу транснаціональності
General Electric 1 34,8 29,3 46,1 36,7 11
ExxonMobil Corporation 2 68,8 71,8 63,4 68,0 5
Royal Dutch/Shell Group 3 60,3 50,8 57,8 56,3 7
General Motors 4 24,9 26,3 40,8 30,7 14
Ford Motor Company 5 25,0 30,8 52,5 36,1 12
Toyota Motor Corporation 6 36,3 50,1 6,3 30,9 13
Dаімlеrсhrуslеr AG 7 31,7 81,1 48,3 53,7 10
Total Fina SA 8 63,2 79,8 67,9 70,3 4
IBM 9 51,1 57,5 52,6 53,7 9
BP 10 74,7 69,1 77,3 73,7 3
Nestle S.A. 11 90,0 98,3 97,2 95,2 1
Volkswagen Group 12 51,1 67,7 48,3 55,7 8
Nippon Mitsubishi Oil Corporation (Nippon Oil Co.Ltd) 13 88,7 83,8 74,5 82,4 2
Siemens AG 14 40,0 73,7 56,7 56,8 6
Одним із критеріїв віднесення компанії до розряду транснаціональних є склад її вищого керівництва, що, як правило, повинне формуватися з підданих різних держав, щоб виключити однобічну орієнтацію діяльності компанії на інтересиякої-небудь однієї країни. Щоб забезпечити багатонаціональність вищого управлінського кола, необхідно практикувати підбор кадрів у країнах, де розміщені дочірні компанії ТНК, і надавати їм можливість просування по службі аж до вищого керівництва, не звертаючи уваги на їхні підданства. Однак практика показує, що найчастіше вищий управлінський персонал материнської компанії формується з представників країни її базування, з них же складається і вище керівництво дочірніх фірм із використанням місцевих кадрів на рядових посадах. Як випливає з табл. 3.1, явним лідером серед найбільших ТНК по залученню закордонного персоналу є "Nestle" (97,2%) [9].
Ступінь транснаціонализації компаній можна охарактеризувати індексом транснаціональності:
Ітр = (Аз/Ао + Пз/По + Шз/Шо) : 3,
де Ітр - індекс транснаціональності;
Аз - закордонні активи;
Ао - загальні активи;
Пз - обсяг продажів товарів і послуг закордонними філіями;
По - загальний обсяг продажів товарів і послуг;
Шз - закордонний штат;
Шо - загальний штат працівників компанії

 
 

Цікаве

Загрузка...