WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМенеджмент → Основи соціального менеджменту - Курсова робота

Основи соціального менеджменту - Курсова робота

використовувати їх на загальне благо, створювати і направляти діяльність різних інститутів так, щоб із суперечливих прагнень народжувався єдиний поступальний рух. Він призивав керуючих до серйозного вивчення свого об'єкта і вважав, що управління без серйозної теорії подібно лікуванню без глибокого розуміння медичної науки.
Під вивченням об'єкта управління він розумів, насамперед, вивчення цілей і устремлінь людей. В. Трентовский стверджував, що, з одного боку, кібернет повинний уміти спостерігати, аналізувати, вичікувати, лавірувати, уникати прямого втручання, тобто витягати користь із природного ходу речей; з іншого боку - він повинний бути активний: будь-яке його рішення повинне носити вольовий характер і неухильно виконуватися.
До кінця XIX в. інтерес до кібернетики як науці про управління суспільством став помітно слабшати через зростання ролі економічної науки, що проголосила торжество вільної (від державного втручання) ринкової економіки. У центрі уваги виявилася фірма як основний учасник ринку. Для її успіху у твердій конкурентній боротьбі знадобилася наука. З'явився менеджмент як наука управління фірмою.
Засновники менеджменту зовсім інакше поставилися до управління, чим кібернетики початку XIX в. зокрема, Анрі Файоль [4], що вперше запропонував класифікацію функцій управління, називає 6 функцій: передбачення, планування, организація, розспорядницво, узгодження і контроль. Помітимо, що це істотно відрізняється від законодавчої, виконавчої і судової функцій.
Як бачимо, наука про соціальний менеджмент і менеджмент мають різне походження. Позиції кібернетиків початку XIX в. і класиків менеджменту у відношенні змісту управління істотно розходяться. Розбіжність звичайна пояснюють розходженням об'єктів управління (суспільство і фірма), однак воно має більш глибокі корені.
Наприкінці 30-х років, особливо після видання в 1936 р. знаменитої праці Джона Кейнса, спостерігається повернення до ідеї державного управління економікою і суспільством. Однак до цього часу світова наукова громадськість уже встиг забути про кібернетика як науці про управління суспільством, і коли після війни з'явилася книга Н. Вінера "Кібернетика", її стали сприймати не як розвиток кібернетики початку XIX в., а як нову науку про управління. Приблизно в той же час з'явився системний підхід, що пропонує всі навколишні нас об'єкти розглядати через призму системи і відносити суспільство і фірму до одного класу соціальних систем. Завдяки цьому багато сталей розглядати менеджмент як універсальну науку про соціальний менеджмент.
Проте, незабаром виявилося, що менеджмент, у міру проникнення в нього ідей системного аналізу і кібернетики, став відходити від рішення практичних задач і усе більше перетворюватися в "кабінетну" науку. При цьому кожен великий американський університет намагався розробити свій варіант теорії управління. У 70-і роки нараховувалося кілька десятків шкіл і напрямків менеджменту, число яких постійно збільшувалося. Відомий американський учений Гарольд Кунц, що спеціально займався цим питанням, особливо відзначив стрімко збільшується пропасти між наукою і практикою управління, а також та обставина, що "джунглі управлінської теорії" стають усе більш непрохідними|.
У результаті менеджмент - чисто американський продукт - виявився несприйнятим саме американськими бізнесменами. Показовим у цьому відношенні є той факт, що в США й у країнах Західної Європи кадри для бізнесу беруться зовсім не з бізнес-шкіл, як це впроваджується публіці. Майбутній бізнесмен чи менеджер спочатку закінчує пуз, потім 10-15 років працює на різних фірмах, де проходить необхідну практику, перевіряє спій здатності і лише потім його приймають is якості менеджера в солідну чи фірму він сам шукає нішу на ринку, створюючи підприємство. Бізнес-школи на Заході - це щось начебто наших курсів підвищення кваліфікації.
Не сприймає американську систему підготовки менеджерів і Японія, де узагалі відсутні школи по підготовці професійних бакалаврів і магнетрон ділового адміністрування. Японські компанії воліють розробляти і давати власну управлінську освіту, а не купувати її за границею, як це робиться в нас.
Не знаходить широкого застосування західний менеджмент і на українській землі. Так, по оцінках фахівців, "західний менеджмент поки не робить помітного впливу на істоту російського менеджменту". У зв'язку з цим підтримувана нашим урядом практика підготовки російських менеджерів у країнах Західної Європи і США представляється помилковою. Доцільно було б замість "підгодовування" західного менеджменту вкладати гроші в розвиток вітчизняної науки, головним чином, у створення державних інститутів соціального управління і відповідних освітніх програм.
Таким чином, розходження природи і змісту соціального управління і менеджменту (по частковості, розходження змісту функцій управління), а також академізм і відірваність загального менеджменту від практики управління, не дозволяють розглядати його як основу, теорії соціального управління (ТСУ).
Сьогодні в Україні та Росії, ні за рубежем немає адекватної ТСУ. В умовах відсутності такої теорії керівники держави й організацій різного рівня змушені спиратися на сформовані традиції, інтуїцію і суб'єктивний досвід управління, що часто підводять, що нерідко приводить до негативних наслідків.
Гострий дефіцит кваліфікованих фахівців з управління привів до появи в останні роки численних факультетів у структурі державного вищого утворення, різноманітних комерційних шкіл бізнесу, університетів, орієнтованих на підготовку бакалаврів, фахівців і магістрів в області управління. Очевидно, що ця міра змушена, тому що Марксистсько-ленінська парадигма соціального управління здала свої позицій менеджменту, а нічого іншого в нас немає. Разом з тим очевидна також необхідність заміни менеджменту на сучасну ТСУ, що має бути створити.
Така теорія необхідна тому, що:
- менеджмент не охоплює питань управління суспільством;
- практика соціального управління ввійшла в суперечність з офіційною наукою (менеджментом);
- усе частіше стала виявлятися нездатність наших керівників вирішувати проблеми, що коштують перед суспільством. Якби існувала адекватна ТСУ, то навряд чи були можливі грубі помилки, що призвели до розпаду СРСР, приватизації власності, криміналізації суспільства, масовій убогості і безробіттю.
Перед країнами, що будують нову політичну систему, постає задача вироблення ТСУ, що відповідає сучасним реаліям. ТСУ повинна служити інструментом у руках керівників різного рівня й організацій, дозволяючи їм не тільки прогнозувати зміни соціальнихпроцесів, але і підказувати способи оптимального впливу на них.
Яка нова парадигма соціального менеджменту може прийти на зміну класичному менеджменту? Дослідження, що проведені за останні роки українськими та російськими вченими дозволили виробити досить універсальну концепцію соціального управління. Суть цієї концепції складається у наступному.
1. Соціальний менеджмент є властивістю, внутрішньо властивої будь-якої соціальної організації, тому для розуміння сутності соціального управління варто виходити зі змісту поняття "соціальна організація".
2. Під соціальною організацією розуміється досить стійка соціальна цілісність, подібна розумному живому організму, що володіє здатністю виявляти і вирішувати свої проблеми, завдяки чому

 
 

Цікаве

Загрузка...