WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМенеджмент → Психологічні і психотерапевтичні моделі комунікації - Реферат

Психологічні і психотерапевтичні моделі комунікації - Реферат

історія, описана поетом Володимиром Маяковським: "Крошка-сын к отцу пришел. И спросила кроха: "Что такое "хорошо", а что такое "плохо"?""...
Звісно, відповідь у батька завжди була, є і буде. Ось як лишень буде подана інформація, яким кодом, на основі якого впливу - раціонального чи ірраціонального?
Модель структурного психоаналізу Жака Лакана
Побудована на тезі: основа комунікативного процесу - мова (пацієнта). Робота психоаналітика пов'язана з розстановкою в тексті (пацієнта) знаків пунктуації. Мовляв, у рукописах символічних писань ("Біблія", китайський "Канон", від себе додамо - "Слово о полку Ігоревім") відсутні знаки пунктуації, що створює двозначність.
Ж Лакан відокремлює мову і мовлення. Призначення мови - не інформувати, а викликати уявлення (чистісінький PR-термін! - В. Б.). А наявність мовлення розрахована на існування Другого.
Свого часу психологи провели експеримент. Якщо дитина грається в кімнаті, де нікого немає, вона найчастіше мовчить. А коли вона знає, що в кімнаті є ще хтось, навіть не контактуючи безпосередньо в цей момент з цим іншим, дитина вголос коментує свою гру: "Лялька Тетянка зараз ляже спатки, а потім буде гратися з Іринкою..." І тут важливе все: мовчання, "охи", обмовки тощо.
Комунікативна модель Ж. Лакана загалом має розглядатися під гаслом: "Назад до Фрейда", хоча, по суті, він зробив певний крок до модернізації психоаналізу.
Модель нейрон лінгвістичного програмування
Нейролінгвістичне програмування (НЛП) ґрунтується на тезі, що людина отримує інформацію водночас з кількох комунікативних каналів (візуального, аудіального, кінестетичного тощо). Проте кожен з нас має домінуючий комунікативний канал.
Фахівці з НЛП за допомогою тестових запитань можуть візуально визначити провідну репрезентативну систему для кожної людини.
Такі дослідження варто провести для лідера вашої команди (президента, мера, кандидата у депутати тощо), а також для прес-секретаря з метою врахування індивідуальних особливостей вищезгаданих людей при проведенні PR-заходів.
Попри те, працюючи на масову аудиторію, варто знати провідні комунікативні канали для різних соціальних груп населення. Зробити це можна методами соціальної психології шляхом проведення репрезентативного опитування даних соціальних груп громадян.
НЛП належить до психотерапевтичних методів, який дозволяє досить ефективно працювати з індивідом. Зокрема, використовуючи методи психодіагностики, пропонуються такі контрольні позиції для спостереження:
1. Руки індивіда.
2. Рухи індивіда.
3. Ноги і ступні ніг індивіда.
4. Патерни фіксацій при рухах очей.
5. Взаємозв'язок "голова - шия - плечі".
6. Вираз обличчя (брови, рот, лицьові м'язи).
Якщо додати до цього системний підхід і порівняння інформації, яку прагне різними каналами подати індивід - джерело інформації, ми можемо дійти цікавих висновків.
І це, до речі, багато хто з нас і робить, навіть і не знаючи про такий цікавий метод - НЛП.
Наприклад, якщо політик говорить, що ніколи в житті не був агентом спецслужб і не зраджував своїм коханкам, то варто звернути увагу не тільки на його слова, а й на тембр голосу, вираз обличчя, позиції у просторі рук і ніг.
Аналогічні принципи, до речі, покладеш в основу роботи так званого детектора брехні, який фіксує процеси потовиділення, інші біохімічні та біофізичні реакції під час відповідей на запитання психолога.
Отже, тільки після інтегрального аналізу можна напевно стверджувати, чи щирими є слова того політика.
А щоб не вийшло так, як говорив один з гумористів: "Он как бы говорит нам, а мы - как бы верим...", фахівці з НЛП можуть навчити лідера бути впевненим у собі, тримати удар тощо.
Навчаючись НЛП-технологіям, варто приділити певну увагу метафорамі НЛП-якорям.
Метафоричність, образність надзвичайно важливі при створенні іміджу. Інколи один влучний вислів переважає за пропагандистською ефективністю цілий шерег відео- та аудіосюжетів і публікацій.
Наведемо кілька таких прикладів.
Л. Кравчук (президент України, 1991-1994 pp.): "Маємо те, що маємо..."
В. Черномирдін (прем'єр-міністр Росії, 1993-1998): "Хотіли як краще, а вийшло як завжди".
О. Лукашенко (президент Білорусі з 1994 p.): "Білоруси житимуть погано, але недовго..."
Поняття НЛП-якоря пов'язане з асоціаціями (візуальний символ, звук, дотик, запах), які навіюють певні почуття (позитивні чи негативні).
Потрібні приклади? Ось вони: національний прапор, гімн, масаж, запах кави тощо.
Використання цих якорів рекомендується переважно як фонове, на тлі якого доводиться певна інформація.
Цікавий метод НЛП, чи не так?
Але познайомимося ще з деякими методами психотерапевтичної комунікації.
Моделі групової психотерапії
На відміну від психоаналітичного впливу, коли комунікація відбувається на рівні "індивід - індивід", моделі групової психотерапії характеризуються комунікативною взаємодією на рівні "група - індивід".
Основою для використання таких моделей є об'єктивна потреба колективного впливу на індивіда, який, потрапивши до нового для нього середовища, "заробляє" собі той чи інший невроз.
Вважають, що сам термін "групова психотерапія" вперше запровадив Дж Морено.
Отже, психотерапія базується на позитивному впливові групи, який має певний лікувальний ефект.
Виокремлюють такі типи групової психотерапії: психодра-ма, групи тренінгу, групи зустрічей, гештальтгрупи, групи тілесної терапії, групи терапії мистецтвом, групи тренінгу умінь тощо [38, 39].
Суть психодрами, яку у двадцятих роках створив вже згадуваний Дж. Морено (СІЛА), полягає в тому, що індивід разом з групою розігрує свої конфлікти, а не розповідає про них.
Результатом такої рольової гри та імпровізації є вироблення моделей поведінки, які можуть бути реалізовані в реальному житті.
Після закінчення психодрами її учасники аналізуютьособливості поведінки кожного з "авторів" з метою розширення "репертуару ролей" людини.
Позаяк ми всі постійно граємо певні ролі у своєму житті (дитини, батька чи матері тощо), комунікативна модель психодрами дозволяє людині краще розкритися, сприяє розвитку імпровізаційних, творчих засад в її поведінці. Це зробити не так просто. Саме тому перед психодрамою необхідно провести розминку, оскільки на початку рольової гри майбутні зірки Великого Театру Життя мають чимало комплексів, неабияк загальмовані й "заморожені". Подібні принципи реалізовані і в концепціях інших типів групової психотерапії, які дозволяють індивідам краще розкритися в міжособистісних взаємовідносинах. Як наслідок - людина стає більш комунікативно чутливою, що є надзвичайно важливим для лідерів, їхніх прес-секретарів та інших осіб, уповноважених на спілкування з мас-медіа, а через них - і з громадськістю в цілому.
Список використаної літератури:
1. Тимофеев Т. Виклики XXI століття - дебати про альтернативи // Політична думка. - 1999. - № 4.
2. Удовик С. Л. Глобализация: семиотические подходы. - ?., 2002.
3. Урсул. Информация. Методологические аспекты. - М., 1971.
4. Уткин А. И. Глобализация: процесс осмысления. - М., 2001.
5. Фрейд 3., Буллит У. Томас Вудро Вильсон. - М, 1992.
6. Фрейд 3. По ту сторону принципа удовольствия. - М., 1992.
7. Харше Р. Глобализация и процесс изменения границ в международных отношениях // Восток - Запад. Региональные подсистемы и региональные проблемы международных отношений. - М., 2002.
8. Хорни К. Невротическая личность нашего времени. Самоанализ. - М., 1993.
9. Ціеак В. Трансформація преси в Україні та Польщі в контексті суспільних змін (1989-1999). - К, 2000.
10. Шиллер Г. Манипуляторы сознанием. - М., 1980.
11. Эко У. Отсутствующая структура Введение в семиологию. - СПб., 1998.
12. Юнг К. Г. Психология безсознательного. - М., 1994.
13. Юнг К. Г. Архетип и символ. - М., 1991.
14. Юнг К. Г. Структура психики и процесс индивидуализации. - М., 1996.
15. Якобсон Р. Лингвистика и поэтика // Структурализм: "за" и "против". - М., 1975.

 
 

Цікаве

Загрузка...