WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМенеджмент → Інформаційно-комунікаційні канали. Функції мови і мовлення - Реферат

Інформаційно-комунікаційні канали. Функції мови і мовлення - Реферат

ті самі слова засобами рідної мови.
Інструментальна функція сприяє використанню мови для читання, перекладу, спілкування з людьми іншої національності тощо, тобто мова виступає як комунікативний інструмент.
Рис. 3. Типологія функцій та рівнів мови і мовлення
Функція самовизначення і само висловлювання здійснюється за допомогою семантичних ресурсів рідної мови. Роздуми людини про внутрішнє Я здійснюються рідною мовою, себто "внутрішній голос" говорить саме нею. Проте є люди, які "вжилися" в образ представника іншого народу (наприклад, розвідники можуть мислити іншою мовою). Але цікаво, що уві сні або під час значного емоційногозбудження люди все-таки говорять рідною мовою.
Так, відомий радянський розвідник часів Другої світової війни (тепер би назвали - терорист) Микола Кузнецов, який блискуче володів німецькою мовою, розмовляв уві сні російською. Тому, коли він спав, з ним завжди був його колега, який нікого не допускав у кімнату. Мета зрозуміла: зберігання таємниці розвідувальної справи і прагнення не "засвітити" справжнє ім'я агента спецслужби.
З жінками ще складніше. Під час пологів вони кричать рідною мовою. А наприклад, хрестоматійно відома розвідниця часів Першої світової війни (або шпигунка - як вам більше подобається) Мата Харі "погоріла" під час бурхливої сексуальної ночі, коли почала виголошувати слова кохання рідною мовою. На жаль, офіцер контррозвідки, якого вона покохала, не виявився джентльменом і "здав" її своєму командуванню. А жінка була, безумовно, не тільки красива, а й талановита. Працювати водночас на три розвідки - це щось!..
Але йдемо далі...
Індивідуально-мовленнєві функції мови і мовлення
Функція розвитку інтелекту сприяє розвитку раціонального мислення, тобто інтелекту особистості через використання внутрішньої мови для аналізу отриманої інформації.
Емотивна функція сприяє емоційній оцінці та сприйняттю почуттів і волі того, хто говорить, людиною, яка сприймає інформацію.
Культурно-нормативна функція, яка є приналежністю літературної мови, "підтягує" людей до певного культурного рівня.
Проте варто взяти до уваги, що, окрім літературної мови, є народно-розмовна мова, територіальні та соціальні діалекти, професійні термінологічні системи, жаргони, кастові мови, які називають соціолектами (наприклад, лікарі, юристи, масони, служителі культів користуються в комунікації між собою власними соціолектами).
Функція ідентифікації індивіда з групоюполягає у використанні обумовлених слів-паролей, характерних для певної соціальної, національної чи територіальної спільноти.
Функціясуспільноїідентифікації реалізується через використання мислительних конструкцій, притаманних для певного суспільства (держави).
Соціально-мовні функції мови і мовлення
Національно-культурнафункція, яка ґрунтується на сутні-сній функції соціальної пам'яті, полягає у збереженні національної мови як духовного генофонду народу.
Без мови немає народу і національної культури.
Етноформуюча функція тісно пов'язана з національно-культурною, оскільки втрата рідної мови рівнозначна втраті національної самосвідомості. Саме тому "культурний імперіалізм" завжди намагається знищити етноформуюче підґрунтя народів.
Нинішні так звані глобалізаційні процеси, спрямовані на знищення національно-культурної ідентичності народів, діють згідно з давньою стратегією володарювання світом. Знищити мову, знищити національну державу і нав'язати "світовий уряд", який контролюється в основному представниками однієї групи "бого-обраних" - така стратегія "нового світового порядку".
Функція поетичної творчості також пов'язана з походженням національних мов, які є унікальними в поетичних засобах відтворення світу та всього, що в ньому відбувається.
Функціястворенняштучнихмовполягає у формуванні нових засобів комунікації на професійних та інших засадах. Але будь-які нові штучні мови (програмування, хімічні, математичні, логічні, лінгвістичні) на кшталт Есперанто тощо впроваджуються завдяки використанню природних мов і можуть бути перекладені на них.
Соціально-мовленнєві функції мови і мовлення
Контактна функція забезпечує етикетний контакт між особистостями безпосередньо або в групі у процесі повсякденного спілкування на теми погоди, транспорту та інших політичне нейтральних речей.
Магічна функція розглядається міфологічною свідомістю з точки зору заклинань, заговорів, порчі та ін. Тому не варто без необхідності й у певному контексті згадувати ім'я Бога, його антипода, людини тощо, оскільки, мовляв, це може мати трагічні наслідки.
Регулятивна функція полягає в управлінському впливі слова на фізіологічні та психологічні процеси (вплив, зараження, гіпноз).
Але варто пам'ятати, що одне й те саме слово, сказане з різними інтонаціями, може мати різний кінцевий результат.
Окрім того, варто також наголосити на тому, що функції мови і мовлення реалізовуються на особистісному, міжособисті-сному, груповому і масовому рівнях, що ставить завдання створення відповідних комунікаційних моделей.
Отже, поняття соціальної комунікації, психологічних, соціологічних аспектів подачі інформації різними каналами комунікації дають змогу більш ґрунтовно розглянути моделі і технології соціальної комунікації з точки зору ефективності їх функціонування.
Відтак і проблематика стабільності та рівноваги у суспільній системі стає зрозумілішою в управлінському контексті, що, безумовно, дуже важливо у плані сталого суспільного розвитку.
Список використаної та рекомендованої літератури
1. Антипов К. В.,Бажеиов Ю. К. Паблік рилейшнз. - М, 2002.
2. Будзан Б. Менеджмент в Україні: сучасність і перспективи. - К, 2001.
3. Ван Дейк Т. А Язык. Познание. Коммуникация. - 1989.
4. Винер Н. Кибернетика и общество. - Л., 1958.
5. Дгкон Б., Хале М.,Стабс П. Глобальна соціальна політика. Міжнародні організації й майбутнє соціального добробуту. - К, 1999.
6. ДІнка В. Менеджмент ЗМК Вступ. - К, 2004.
7. Зернецъка О. В. Глобальний розвиток систем масової комунікації і міжнародні відносини. - К, 1999.
8. Зверинцев А. Б. Коммуникационный менеджмент. - СПб., 1997.
9. Коломієць В. Міжнародні інформаційні системи. - К, 2001.
10. Лалл Дж. Мас-медіа, комунікація, культура: глобальний підхід. - К, 2002.

 
 

Цікаве

Загрузка...