WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМенеджмент → Оцінка ділових якостей працівників і менеджерів фірми - Курсова робота

Оцінка ділових якостей працівників і менеджерів фірми - Курсова робота

суспільстві визначенню ролі менеджерів в організації при-діляється значна увага.
Згідно з дослідженням американського вченого Геста керівники нижньої ланки виконують за день у середньому 583 операції різного характеру.
Другий видатний вченийМінцберг виділив одну загальну рису керівної роботи - роль керівника. Роль керівника, за його визначенням, є набором правил поведінки, які відповідають конкретній установі чи конкретній посаді. Так само як герої п'єси мають свої ролі, які приму-шують їх поводитись обумовленим чином, менеджери займають визначені посади керівника, і від цього залежить їхня службова поведінка. "Окрема особа може впливати на характер виконання ролі, але не на її зміст. Як актори, менеджери грають заздалегідь визначені ролі, хоча, як особистість, можуть давати власне трактування цих ролей". Мінцберг виділив десять ролей, які, на його думку, виконують керівники в різні періоди по-різному.
За його класифікацією ці ролі можна звести до трьох великих категорій: ролі міжособистісного спілкування, інформаційні ролі, ролі з прийняття рішень (табл. 2).
Менеджери у процесі діяльності дотримуються визначених принципів. Принципи - це початок, основа, це те, що є в підвалинах визначеної теорії науки.
Принцип керівництва - це орієнтири, що застосовуються в усіх ситуаціях. Наприклад, в управлінні фабрикою з виготовлення морозива використовуються такі ж принципи керівництва, як і на електростанції, в банку, якщо їх правильно застосовують.
Освоєння навичок правильного використання цих принципів допомагає стати хорошим керівником. До таких висновків вчені прийшли методами спроб і помилок. Говорячи "це лише теорія", або "в житті зовсім не так", розуміють, що недосконалі не принципи, а те, як їх застосовують.
Таблиця 2. Десять керівних ролей за визначенням Мінцберга
Роль Опис ролі Характер діяльності згідно з роллю
Ролі міжособистісного спілкування
Головний керівник Символічний голова, до обов'язків якого належить використання звичайних обов'язків правового та соціального характеру Церемоніал дії, викликаний соціальним станом
Лідер Відповідальний за мотивацію та активізацію підлеглих, набір та підготовку кадрів Фактично всі управлінські дії за участю підлеглих
Ланка зв'язку Забезпечує роботу по налагодженню контрактів та джерел інформації Робота із зовнішніми організаціями (переписка, участь у нарадах за межами організації)
Інформаційні ролі
Приймач інформації Це нервовий центр пошуку зовнішньої та внутрішньої інформації, її поширення
Обробка пошти, участь у засіданнях, пов'язаних з отриманням інформації
Розповсюджувач
інформації
Передає інформацію, отриману із зовнішніх джерел, тлумачить інформацію для формування поглядів організації Вербальні контакти, передача інформації підлеглим, дипломатія через слово
Представник
Представляє організацію в зовнішньому середовищі (з питань політики), експерт з питань галузі Участь у засіданнях, звертання через пошту, передача інформації у зовнішнє середовище
Ролі, пов'язані з прийняттям рішень
Підприємець
Вишукує можливості всередині самої організації та за її межами Участь у засіданнях, розробка стратегії
Особа, яка ліквідовує недоліки Відповідає за дії організації, якщо остання постає перед важливим та раптовим порушенням
Обмірковує стратегії, проблеми та поточні питання
Розподілювач ресурсів Відповідає за ресурси, прийняття значних рішень
Складає бюджет, керує кадрами
Особа, яка веде переговори Відповідальний на важливих переговорах Ведення переговорів
2. Оцінка ділових якостей працівників і менеджерів фірми
2.1. Критерії ефективного управління
Керування людьми, здійснюване менеджером, ґрунтується на ряді принципів:
1. підтримка в підлеглих почуття самоповаги. Спочатку потрібно похвалити підлеглого і тільки потім - давати вказівки щодо поліпшення роботи;
2. увага проблемам, а не особистостям;
3. активне використання методів підкріплення позитивних реакцій на бажані дії чи негативних - на небажані. На зміну поведінки людей реагувати потрібно відразу ж, тому що відстрочена реакція викликає зайву плутанину;
4. висування ясних вимог, підтримка постійного контакту з людьми, міцних зворотних зв'язків.
Ґрунтуючись на цих принципах, менеджер повинний домагатися від підлеглих бажаних результатів:
" наводити на думки тих, хто бідує лише в підказці;
" давати поради тим, хто має потребу в тому, щоб їх постійно наставляли, консультували, спонукали до дій;
" давати прямі вказівки, нагадувати про необхідність діяти некмітливим;
" у категоричній формі наказувати, наполегливо вимагати виконання від тих, хто нехтує порадами, вказівками, рекомендаціями;
" звільняти, якщо немає іншого засобу змусити людей підкорятися, і, навпаки, заохочувати за сумлінне виконання усіх вказівок керівника.
Як і з ким працювати - багато в чому залежить від особливостей характеру людей, не тільки підлеглих, але і керівників. Цей момент менеджер обов'язково повинний враховувати.
2.2. Психологічний портрет керівника
На сучасному етапі розвитку менеджменту визначення психологічного портрета особистості є, на наш погляд, одним із самих складних і важливих питань, рішення якого дозволить підвищити ефективність управління персоналом.
Нижче приводяться деякі положення, що визначають психологічний портрет особистості, з роботи "Практична психологія для менеджерів", написана колективом під науковим керівництвом академіка, доктора психологічних наук, професора Тутушкіної М.К.
Автори згаданої роботи виходять з того, що основною ідеєю психології управління є: погано відноситися до людини - невигідно.
При рішенні проблем управління персоналом варто враховувати, що люди по-різному пристосовуються до життєвих умов. За здатністю до адаптування можна виділити три типи людей: 1 - з орієнтацією на поточний момент і легкою пристосовуваністю до обстановки; 2 - з орієнтацією на минуле, здатністю діяти в рамках твердої структури з чіткими дозволами і заборонами, правами й обов'язками; 3 - з орієнтацією на майбутнє, неадекватною ситуації поведінкою, погано пристосованих до ієрархічної структури. Перший тип людей ефективніше працює при прийнятті рішень, другий - при їхній реалізації в рамках наявних структур, третій - як генератор ідей.
Кожному менеджеру важливо вміти розкривати свої внутрішні психологічні резерви. Для цього потрібно навчитися пізнавати себе й інших людей, виявляти темперамент, характер, спрямованість особистості, відношення діяльності і життя до цілей і життєвих ситуацій, очікуване емоційне поводження в напружених ситуаціях і міжособистісних відносинах, ділові якості, стиль керівництва.
Стиль керівництва - це процес узгодження роботи своїх підлеглих. Успіх застосування того чи

 
 

Цікаве

Загрузка...