WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМенеджмент → Екологічний менеджмент на підприємствах лісового комплексу - Реферат

Екологічний менеджмент на підприємствах лісового комплексу - Реферат

підприємства в якості сировини використовують пиломатеріали, деревостружкові та деревоволокнисті плити , фанеру, шпон, які в свою чергу є продуктами первинної обробки деревини.
Деревообробні підприємства різноманітні по видах заготівельної продукції. До їх складу входять підприємства, які виготовляють готові вироби (меблі, столярно-будівельні вироби, музичні інструменти, спортивний інвентар та ін.).
В деревообробці технологічний процес виготовлення виробів
характеризується зміною розмірів, якості та геометричної форми заготовок та деталей.
Технологічний процес виготовлення виробів поділяється на ряд етапів та стадій : сушіння перед запуском в обробку, розкрій деревних матеріалів, механічна обробка заготовок, склеювання та облицювання, збір деталей[2].
Основними недоліками процесу виробництва є великі обсяги утворення відходів деревини.
Оскільки на даний час проблема повноцінного використання сировини є досить важливим питанням, тому в даному курсовому проекті розглядаються можливі шляхи покращення та вдосконалення процесів виробництва та повноцінне використання сировини.
Можливі такі шляхи вдосконалення :
- використання безвідзходних технологій;
- виробництво з відходів готової продукції.
Проблема поводження з відходами на підприємствах району є досить суттєвою і стосується в основному відходів тирси, оскільки обсяги її утворення найбільші. На даний час відходи тирси вивозяться на полігони і зберігаються просто неба, окрім витрат на транспортування підприємства сплачують грошові компенсації сільськогосподарським підприємствам. Тому головною метою курсового проекту є вирішення проблеми використання тирси.
Оскільки дана проблема існує на всіх підприємствах даної галузі, тому шляхи вирішення певної проблеми в даному курсовому проекті розглянемо на прикладі окремого підприємства ( СПТзОВ " Верховинська лісова компанія "), що дасть нам змогу повноцінно оцінити економічні та екологічні наслідки впровадження проекту.1.1.2 Загальні відомості про підприємство СПТзОВ " Верховинська лісова компанія "
Спільне приватне товариство з обмеженою відповідальністю "Верховинська лісова компанія " розташована у південно-східній частині Івано-Франківської області на території Верховиннського адміністративного району. Площа підприємства складає 53 га, ведення лісового господарства відбувається на площі 34403 га. Підприємство розташоване за 15 км від села Білобірізка.
СПТзОВ "Верховинська лісова компанія " є виробничим підприємством. Основним напрямком його діяльності є виробництво пиломатеріалів та заготівля деревини на вивіз. Підприємство було засноване у 1968р як дочірнє від "Верховинського держлісгоспу", пізніше підприємство було приватизоване. Підприємством у 1996 році було укладено договір про постачання деревини з австрійською фірмою "Zetreal" та у 1999 році був створений спільний проект з СП "Надвірна Інтерплит" та німецьким ПП " Smart Investments Holdings Unlimited" по виробництву ламінованих ДСП та ДВП, де " Верховинська лісова компанія" є постачальником тирси.
З 2000 року підприємство набуло швидких темпів росту. Приріст продукції за 2000-2003 рік склав 150%. На даний час підприємство співпрацює з кількома вітчизняними та закордонними підприємствами.
Основна мета СПТзОВ " Верховинської лісової компанії " є розвиток та розширення взаємозв'язків із закордонними товариствами та одночасне збереження лісових багатств за рахунок постійного догляду та контролю за молодняком та моніторингу рубок. Особлива увага приділяється комплексній переробці деревини та зменшення шкідливого впливу на довкілля.
Еколого-економічна характеристика виробничого
процесу
Виробничий процес на підприємстві СПТзОВ " Верховинська лісова компанія" відбувається за такою схемою :
- вирощування та догляд за молодняком;
- рубкидогляду за лісом;
- рубки головного користування;
- доставка сировини до місця переробки;
- окорення деревини;
- розпилювання деревини на колоди;
- виробництво пиломатеріалів;
- сортування та складування товару;
- доставка на склад;
- транспортні перевезення до місця збуту.
На кожному етапі втрачаються значні обсяги сировини, крім того , в процесі виробничої діяльності підприємство забруднює навколишнє середовище.
В процесі виробництва підприємство забруднює такі компоненти навколишнього середовища : атмосферне повітря, грунт, водні об'єкти та біосферу, що призводить до витрат на сплату компенсацій за забруднення окремих об'єктів навколишнього середовища.
Найбільшого впливу в процесі виробничої діяльності підприємства зазнає атмосфера, оскільки територія розташування підприємства межує з Карпатським національним природнім парком, тому викиди в процесі виробництва строго контролюються.
Особливо небезпечними для атмосферного повітря є тверді частинки золи СО2та вуглеводні.
Основні джерела викидів в атмосферне повітря твердих частинок є : шліфувальні верстати;
котельні, що щорічно у цехах для опалення приміщень та у процесі сушіння деревини спалюють приблизно 800 тонн вугілля; технологічне обладнання, яке працює переважно на бензині, солярці та мастилі;
транспорт, який працює на лісосіках, доставляє деревину у цехи та перевозить готову продукцію.
Щорічно транспортом у районі викидається приблизно 1226,8 тонн шкідливих речовин ( оксиди вуглецю, оксиди азоту, вуглеводні та тверді частинки, що містять сірку та золу).
Окрім цих джерел викидів в атмосферне повітря потрапляють речовини, що утворюються у процесі спалення шліфувального пилу та кори, різноманітні аерозольні та рідкі сполуки від обробки та склеювання деталей лаками, фарбами
та клеєм.
Забруднення атмосферного повітря призводить до отруєння лісів, особливо шкідливими є оксиди сірки та азоту, які викидаються котельнями та автотранспортом. По одинці вони викликають послаблення життєдіяльності дерев, а утворюючи сірчану та азотну кислоту вони завдають максимальної шкоди , випадаючи на землю кислотними дощами. Просочуючись у землю вони роз'їдають кореневу систему і з часом вилуговують корисні речовини, такі як кальцій та калій. Потрапляючи на листя чи хвою , кислотні дощі призводять до порушення фотосинтезу, що призводить до передчасного старіння дерева[8]. Це приносить значну шкоду лісовому господарству, оскільки через забруднення атмосферного повітря знижується поточний приріст деревини, збільшується кількість відмираючих дерев і підприємство втрачає значні кошти.
З метою зниження викидів забруднюючих речовин в атмосферу на підприємствах галузі впроваджуються і рекомендуються такі шляхи:
маловідходні і безвідходні технологічні процеси - технологія обробки деревини методом вальцювання, яке забезпечує низькослойні покриття та скорочення використання лакофарбних матеріалів на 40-50% і відповідно зменшення викидів в атмосферне повітря;
технологія використаннятермопрокату, яка зменшує розхід лакофарбних матеріалів і викидів твердих та газоподібних шкідливих

 
 

Цікаве

Загрузка...