WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМакроекономіка → Економіка України в 2002 році: підсумкові та прогнозні макропоказники - Реферат

Економіка України в 2002 році: підсумкові та прогнозні макропоказники - Реферат

(питома вага витрат на придбання цих товарів є найбільшою в загальних споживчих грошових витратах населення - 63,9%). Зростання доходів населення зумовлює зміни у структурі споживання, і приріст доходу реалізується головним чином на непродовольчому ринку, де спостерігалася інфляція.
Вагомим чинником, який також частково зумовив дефляційну динаміку споживчих цін у 2002 р., була тривала стабільність курсу гривні відносно курсу долара США.
На цінах споживчого ринку не позначилось значне збільшення монетарних агрегатів (у 2002 р. монетарна база зросла на 33,6%, грошова маса - на 41,6%), оскільки у відповідь на розширення пропозиції валюти на ринку емісія коштів була забезпечена відповідним зростанням виробництва і не носила інфляційного характеру.
Ситуація в бюджетній сфері не створювала жодних передумов для прискорення інфляційних процесів. При формуванні державного бюджету передбачалося, що в 2002 р. дефіцит загального фонду державного бюджету становитиме 2,9 млрд грн., що призвело б до збільшення грошової маси на споживчому ринку. За оцінками Мінекономіки, профіцит загального фонду становить більше 1 млрд грн. Отже, сукупний попит державного сектора скоротився у порівнянні із запланованим майже на 4 млрд грн.
З іншого боку, якщо розглянути явище у більш довгостроковій ретроспективі, то дефляційна динаміка споживчих цін у 2002 р. частково є наслідком близької до нульової (0,9% протягом року) динаміки цін виробників у 2001 р. За словами заступника держсекретаря, такий профіцит значною мірою є штучним, оскільки його було досягнуто за рахунок недофінансування багатьох видаткових статей бюджету - залишилася заборгованість по заробітній платі, по соціальних виплатах сім'ям з дітьми та малозабезпеченим сім'ям, ще за 2001 р. недофінансовані видатки на науку. Рівень виконання річного плану по доходах склав 87,9%, а по видатках - 74,6%, і ця різниця є істотнішою за таку в попередньому році.
Кредити, надані комерційними банками, зросли на 38,4% (динаміка гірша, ніж у минулому році), тим часом вклади населення в банках збільшились, за оперативними даними, приблизно на 60%. Цей показник також трохи менший, ніж у 2001 р. Однак вклади населення все ж таки зростають, і одне з головних завдань міністерства та суміжних відомств, як вважає Л. Мусіна, полягає в тому, щоб трансформувати їх в ефективні інвестиції і шляхом залучення до реального сектора "підживити" зростання економіки.
Пропонуємо низку основних прогнозних макропоказників на 2002-2003 рр. (табл. 3).
Таблиця 3
Динаміка основних прогнозних макропоказників
на 2002-2003 рр. (базовий сценарій)
Показник 2002 р. 2003 р.
ВВП (%) 4,1 факт 4,0
Інфляція (грудень до грудня, %) -0,6 факт 6,0
Промисловість (%) 7,0 факт 4,5
Сільське господарство (%) 3,8 3,5
Валове нагромадження основного капіталу (%) 2,2 3,7
Прямі іноземні інвестиції, млн дол. США 620 750
Заробітна плата (%) 18,6 11,7
Експорт (%) 8,0 1,0
Імпорт (%) 5,5 3,5
Прогнозований рівень інфляції 6% виведений, по-перше, на підставі очікуваної стабілізації динаміки тарифів і цін, по-друге, з огляду на наявність ще чималого "монетарного навісу", який повинен спрацювати, і, по-третє, враховуючи істотне зростання цін виробників у 2002 р. (5,7%), яке, на думку Л. Мусіної, вплине на рівень споживчих цін у 2003 р. Вона зазначила, що уряд докладатиме максимальних зусиль, щоб зростання промисловості на 4,5% та сільського господарства на 3,5% відбулося і забезпечило зростання ВВП на рівні 4% та нагромадження основного капіталу на рівні 3,7%. Пріоритетом буде поліпшення можливостей підприємств для збільшення інвестицій у виробництво і зростання кредитування. Додаткові підстави для виправдання наведених прогнозів створює реальна перспектива прийняття цього року закону "Про іпотеку" і внесення відповідних змін до закону "Про заставу", що дозволить знизити ризики кредитування та інвестування, збільшити інвестиційний капітал. Динаміка експорту (зростання на 1%) в поточному році буде гіршою за рахунок високої бази порівняння у минулому році та деяких інших чинників (обмеженість обігових коштів підприємств-експортерів та все ще недостатній рівень конкурентоспроможності). Загальмуються темпи зростання інвестиційного імпорту (загальний приріст імпорту становитиме 3,5%).
За прогнозом фахівців Мінекономіки, зростання цін виробників у 2003 р., як і в попередньому, становитиме 5,7%.
Мінекономіки оприлюднило деякі припущення, покладені в основу прогнозу на 2003 р.:
o Загальне зростання світової економіки на 3,7%.
o Позитивна економічна динаміка основних торгових партнерів України (за прогнозом МВФ, Росії - на 4,9%, країн ЄС - на 2,3%, США - на 2,6%).
o Прийняття податкових законів, якими передбачається розширення бази оподаткування та поліпшення адміністрування податків, що дозволить підвищити рівень доходів державного і зведеного бюджету. Верховна Рада вже прийняла зміни до низки законів України. Зокрема, внесення змін до закону "Про оподаткування прибутку підприємств" дозволить, за підрахунками Мінекономіки, додатково залучити до бюджету 1,8 млрд грн., внесення змін до законів "Про податок на додану вартість" і "Про оподаткування підакцизних і деяких інших товарів" - приблизно по 300 млн грн.
o Фінансове оздоровлення паливно-енергетичного комплексу.
o Подальші системні перетворення в аграрному комплексі та зміцнення підтримки сільськогосподарських виробників за умов оптимізованого оподаткування - аж до розгляду питання про повернення ПДВ для сільського господарства на рівні 9%.
o Завершення переговорів щодо вступу України до Світової організації торгівлі. Це надасть вітчизняному виробникові, особливо сільськогосподарському, можливість виходу на зовнішні ринки збуту.
На закінчення зустрічі з журналістами заступник держсекретаря Міністерства економіки Л. Мусіна зазначила, що існує і більш оптимістичний сценарій розвитку подій. Якщо припустити, що, по-перше, зовнішньоекономічна кон'юнктура може бути більш сприятливою, ніж передбачається базовим сценарієм, по-друге, суспільство більш активно реагуватиме на ті зміни, які збирається провести уряд (усунення податкової дискримінації, поліпшення інвестиційного середовища, забезпечення зростання доходів населення), по-третє, урядом буде вжито низку додаткових рішучих заходів, проголошених у проекті Програми діяльності Кабінету Міністрів України (розроблення якої завершується і головною метою якої є відхід від галузевих пріоритетів, загальна лібералізація режиму господарської діяльності в країні та створення регуляторного середовища, сприятливого для інновацій), то зростання ВВП у 2003 р. може скласти 6%.

 
 

Цікаве

Загрузка...