WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМакроекономіка → Капітал: різновидність, форми. Реальний і фіктивний капітал - Реферат

Капітал: різновидність, форми. Реальний і фіктивний капітал - Реферат

стає продуктивним тільки тоді, коли сприяє зростанню вартості.
Ми знаємо, що місячна зарплата одного працівника згідно з контрактом становить близько 200 г. о. Завдяки чому наймані робітники можуть бути фактором зростання капіталу? Відповідь на це питання криється у характері найманої праці. Для останньої характерно, що її здійснюють за допомогою засобів виробництва, які не належать працівникові; що власник засобів виробництва керує цим процесом; що результати виробництва не належать безпосередньо виробникові. Але незважаючи на всі ці чинники, наймана праця залишається працею, що за умов товарного виробництва зберігає притаманний праці товаровиробника ознаки: вона утворює завдяки своєму подвійному характеру споживну вартість та вартість товару. Отже, підприємець наймає працівників саме тому, що їхня праця може створювати вартість, на відміну від засобів виробництва, які, не створюючи вартості, тільки переносять власну вартість на продукт. Вартість, створена робочою силою, повинна бути більшою, ніж вартість самої робочої сили.
Розвинуте капіталістичне виробництво не може обійтись без торгівлі. Її найчастіше використовує торговий капітал. Торговий капітал - це відособлена товарна форма промислового капіталу. Він виконує дві функції - реалізує вироблені товари і втілену в них додаткову вартість і постачає капіталістів виробництва засобами виробництва. Функціонуючий торговий капітал прибирає дві форми - форму циркулюючого капіталу і форму витрат обігу. Циркулюючий капітал - капітал, що авансується на придбання товарів для продажу. Після реалізації товарів він повертається і знову використовується на придбання нової партії товарів для продажу.
Витрати обігу - це безповоротні затрати торгового капіталу. Вони поділяються на дві частини - на чисті і додаткові витратиобігу.
Чисті витрати обігу - затрати торгового капіталу, пов'язані з перетворенням товарної форми в грошову і навпаки, тобто власне з реалізацією чи придбанням товарів.
Додаткові витрати обігу пов'язані з продовженням процесу виробництва товарів у сферу обігу. Це - затрати на транспортування товарів, на їх розфасовку, пакування, збереження товарного знаку.
Додаткові витрати обігу відшкодовуються за рахунок збільшення вартості товару, чисті - за рахунок додаткової вартості. В сфері торгівлі додаткова вартість не виробляється, тому немає власного джерела прибутку. Та торговий капітал має приносити прибуток. Його джерелом є додаткова вартість, якою поступається капіталіст виробництва на користь торгового капіталіста.
На капітал отримують прибуток у формі проценту і промислового, і торгового прибутків. Однак грошовий капітал не просто одна з функцій форм. Це не лише сума грошей, що використовується у виробництві. А як загальна форма всього дійсного капіталу. Тобто грошовий капітал позбавлений предметності. Він виступає в найбільш абстрактній функціональній формі. Грошовий капітал сам по собі не бере участі у виробництві, але є засобом для придбання виробничих ресурсів і для забезпечення виробничого процесу.
Ціною фактору грошового капіталу є процент, що заохочує власників заощаджень надавати гроші в кредит, замість того, щоб їх зберігати у вигляді готівки. Він сигналізує, в яку суму обійдеться кредит.
Стосовно джерела проценту є різні погляди.
Класична теорія розглядає процент як ціну капіталу взятого в кредит. Неокласики тлумачать позичковий процент як плату за жертву (за розтавання з грошовим капіталом), тобто процент є результатом більщ високої оцінки поточних потреб, ніж майбутніх.
Неокласики розглядають процент, як психологічний чинник, як різниця між теперішніми і майбутніми благами.
Процент - ціна грошового капіталу, як одиниця його власника. Розмір проценту виступає у вигляді процентної ставки - це відносна величина процента - платежів, яка оплачується покупцем - підприємцем продавцю - власнику за надані гроші.
Кульмінативним виразом процента є ставка або норма процента.
Сума річного доходу на позичений капітал
Норма процента = *100%
Сума капіталу наданого в кредит
Норма процента знаходиться в певній залежності від норми прибутку. У нормальних умовах середня норма прибутку є максимальною межею норми проценту. На рівень норми проценту впливають такі фактори: попит і пропозиція на гроші на ринку позичкового капіталу, розмір грошових нагромаджень, співвідношення між внутрішніми і зовнішніми боргами держави норма процента схильна до різних коливань. Найвища - період криз (коли найвищий попит на гроші), найнижча - період депресії, коли попит на гроші обмежений.
Розрізняють ринкову норму проценту (норма в певний час) і середню (за певний період). Процентна ставка пов'язана з фактором часу і ризику. Чим вищий час кредиту, тим вищий процент. Ризик пов'язаний з небезпекою втрат в процесі кредиту. Втрати можливі внаслідок не передбачуваних, випадкових економічних і політичних змін, які можуть бути викликані інфляцією, фінансовою кризою, зміною податкового законодавства. Щоб запобігти втратам банки застосовують такі способи: вводять планові процентні ставки на кредит. Надають короткострокові кредити, підвищують кредитну ставку з врахуванням інфляції, намагатися надавати кредити не під процент, а під найбільший прибуток. З точки зору впливу інфляції розрізняють номінальну і реальну ставки. Номінальна - поточна ставка без врахування інфляції. Реальна ставка - це номінальна ставка за мінусом відрахувань рівня інфляції.
ЛІТЕРАТУРА
1. Базилевич В.Д. та ін. Макроекономіка, опорний конспект лекцій. -К., 1997.
2. Будаговська С. та ін. Мікроекономіка і макроекономіка. - К., 1998.
3. Гальперин В.М. и др. Макроэкономика. - СПб, 1997.
4. Дадаян В.С. Макроэкономика для всех. - Дубно, 1996.
5. Дорнбуш Р., Фишер С. Макроекономіка. - К.: Основи, 1996.
6. Костюк В.Н. Макроэкономика. - М., 1998.
7. Макроекономіка / За ред. А.Г. Савченка. - К.,1995,1999.
8. Макроэкономика / Под ред. Е.Б. Яковлевой. - СПб, 1997.

 
 

Цікаве

Загрузка...