WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМакроекономіка → Капітал: різновидність, форми. Реальний і фіктивний капітал - Реферат

Капітал: різновидність, форми. Реальний і фіктивний капітал - Реферат

відновлений строк, на закупівлю якого власник отримує свої гроші з процентом.
Капітал-функція - це позичений капітал, що використовується у виробництві, торгівлі, будівництві і приносить прибуток у формі підприємницького доходу. Ціною позиченого капіталу є процент. Функціональний капіталіст застосовує позичений капітал в діло і отримує середній прибуток - нехай 16 %. З них він заплатить власнику грошей де позичковий процент (нехай 8 %), а інші 8 % утворюють підприємницький дохід. Виходить, що капітал-власність реалізується в проценті, а капітал-функція - в підприємницькому доході.
Отже, через те, що в зрілому капіталістичному суспільстві в кожному індивідуальному капіталі постійно переплітаються власні і позичені капітали, весь суспільний капітал розглядається як капітал-власність і капітал-функція.
Основою економічною системою капіталізму є приватна капіталістична власність на засобивиробництва. Приватна трудова власність за своєю природою не є капіталістичною, вона набуває капіталістичного характеру лише тоді, коли застосовується для збагачення власника, привласнення неоплаченої праці найманий працівників.
Постійне привласнення частини праці найманих робітників без еквівалента називається експлуатація.
Для виникнення економічної системи капіталізму необхідні суттєві три умови:
а) приватна власність на засоби виробництва;
б) наявність найманої праці;
в) система експлуатації.
Але для цього потрібно, щоб зустрілись і вступили в контакт два протилежних власники:
а) власник грошей та засобів виробництва;
б) власник робочої сили, вільний особисто, але позбавлений будь-яких засобів виробництва та засобів існування.
Тому, щоб жити він мусить продавати свою здатність до праці, тобто робочу силу.
Ці два протилежні власники не є наперед історично заданими, вони з'являються в результаті диференціації товаровиробників, їх майнового розшарування - це наслідок дії законів ринку, насамперед закону вартості, а прискорюється в процесі первісного нагромадження капіталу:
а) відокремлення безпосередніх виробників від засобів виробництва і перетворення їх у найманих робітників;
б) перетворення експропрійованих засобів виробництва у первісний капітал.
"Первісним" цей процес називається тому, що він утворює передісторію капіталу ( Європа - 15 -18 ст.).
В Україні повторно первісне нагромадження капіталу проходить тепер внаслідок процесу роздержавлення та приватизації власності.
Історичними передумовами виникнення капіталу були:
а) товарне виробництво;
б) товарно-грошовий обіг.
В процесі простого товарного обігу дрібні товаровиробники продають свої товари за гроші для того, щоб купити інші товари ( Т - Г - Т ). В даному випадку гроші виступають посередником і не є капіталом, вони виконують
свою функцію засобу обігу.
З певним часом просте товарне виробництво набуває підприємницького характеру. За цих умов товаровиробник починає продавати свої товари не за ради того, щоб купити інші товари за гроші, а з метою пустити гроші знову в обіг.
Формула простого товарного обігу Т - Г - Т замінюється принципово іншою формою Г - Т - Г ( купівля заради продажу ). В цій формулі вихідним і кінцевим пунктами виступають гроші, а товар відіграє роль посередника. Але рух Г - Т - Г був би безглуздим, якби Г початкові і Г кінцеві були кількісно рівні. Сутність цього руху полягає в прирості грошей, тобто в Г + ?г.
Таким чином, формула набуває такого вигляду
Г - Т - Г1, де Г1 = Г + ?г.
Формула Г - Т - Г1 отримала назву загальної формули капіталу. Гроші стають капіталом лише тоді, коли вони приносять додаткову вартість ( "m").
Але звідки береться додаткова вартість ("m"), що є її джерелом?
Додаткова вартість не виникає ні тоді, коли обмінюються еквіваленти, ні тоді коли обмінюються нееквіваленти. Обіг не створює ніякої вартості, а це означає, що джерело самозростання вартості треба шукати в тій сфері, де створюються вартості, тобто в сфері виробництва.
Для цього необхідно розшифрувати формулу Г - Т - Г1, особливо її перший акт Г - Т. Що купує підприємець на ринку з метою отримання додаткової вартості? Очевидно, такі товари, які можуть бути використані в процесі виробництва:
а) засоби виробництва ( речові фактори);
б) робоча сила ( особистий фактор).
Вартість речових факторів виробництва оплачена заздалегідь і самозростати в процесі їх використання не може. Ця вартість без кількісних змін переноситься у вартість готової продукції, отже, і тут джерела додаткової вартості ми не знайдемо.
В акті Г - Т власник грошей купує не лише засоби виробництва, які є звичайним товаром, а й особистий фактор - робочу силу, яка є товаром специфічним.
Капітал існує у трьох основних формах: грошовій, продуктивній і торгівельній. Грошовий капітал є першою формою капіталу. Його функція полягає в тому, щоб створити умови для поєднання факторів виробництва (робочої сили і засобів виробництва).
Так у функціональних капіталістів дуже часто з'являються вільні гроші. Один з них продав партію товарів і виручені гроші чекають, поки господар домовиться про придбання необхідних йому засобів виробництва чи для виплати зарплати. Інший збирається збудувати новий цех і нагромаджує гроші. У кожного з них нагромаджуються амортизаційні фонди.
З іншого боку, у капіталістів й інших громадян суспільства часто виникає тимчасова потреба в грошах. Один має виплатити зарплату працівникам, а гроші за відправлену роботу ще не поступили. Інший має оплатити значну партію товарів, яку він хоче купити. Ще інший збирається щось будувати. Наявність тимчасово вільних грошей і тимчасова потреба в них сполучаються у кредитних відносинах. Тимчасово вільні кошти надаються у тимчасове користування. Крім того, що вони мають споживну вартість як гроші, вони набувають добавлену споживну вартість - здатність приносити доход. Вартість грошей як капіталу визначається не їх вартістю, а тим доходом, який вони приносять своєму власнику.
Продуктивний капітал бере участь у створенні нової вартості. Капітал

 
 

Цікаве

Загрузка...