WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМакроекономіка → Особливості макроекономічної ситуації в Україні 1998-2000 рр. - Реферат

Особливості макроекономічної ситуації в Україні 1998-2000 рр. - Реферат

політикою ситий не будеш, залишається тільки взнати, що саме уряд готує для платників податків і одержувачів бюджетних грошей.
Який рік ми чуємо заяви уряду про реальність чергового проекту бюджету, але реальність документа від цього не збільшується, швидше навпаки.
Прибуткова частина Державного бюджету на 2000 рік планується в розмірі 33,4 млрд. грн., в т.ч. прибуткизагального фонду держбюджету - в сумі 28,7 млрд. грн. і прибутки спеціального фонду -в сумі 4,6 млрд. грн. Якщо розглянути виконання прибуткової частини бюджету в минулі роки виключно ??живими?? грошима, то стає очевидною нереальність бюджету.(Див. графік 1).
На графіку видно, що в 2000 році планується збільшення прибуткової частини держбюджету в два рази в порівнянні з фактичним виконянням в 1999-му.
Якщо врахувати очікувану інфляцію(19%) і зростання реального ВВП(на 1% по прогнозах Мінекономіки), то прибуткова частина госбюджету в грошовій формі становитиме 15,0 млрд. грн. Далі можна зробити допущення: що введення в дію законів, які відміняють податкові пільги(насамперед по ПДВ), підвищують ставки деяких зборів(акцизних) і інші закони, направлені на розширення податкової бази, додадуть до грошових надходжень бюджету ще 4,5 млрд. грн.
Тепер до цієї суми додамо очікуване збільшення надходжень від приватизації майже на 2 млрд. грн. в порівнянні з минулим роком. Необхідно також врахувати передбачений в проекті бюджету залік з силовими структурами в сумі 1 млрд. грн. отримаємо переоцінку надходжень в держбюджет мінімум на 5 млрд. грн. (або на 18,1%). Звідси можна зробити тільки такий висновок: навіть при умові скасування податкових пільг, виконання програми приватизації, зростання реального ВВП, помірна інфляція, визначать надходження в розмірі 22 млрд. грн. замість 27,7 млрд. грн. [2,c.1,7]
Виникає питання: Що буде відбуватися при завищеній прибутковій частині бюджету? Відповідь: буде наростати недоплата по платежах до бюджету, таким чином виникне бюджетна заборгованість, яка буде стимулювати розширенню розрахунків у векселях, взаємозаліках(прецедент цьому постанова КМУ від 24.01.2000 №115)
Вище викладена інформація наштовхує зробити ряд висновків, про віртуальність прибуткової частини бюджету, яка може привести:
" нова бюджетна заборгованість;
" тиск з боку платників податків на поновлення негрошових розрахунків;
" посилення фіскального і адміністративного тиску на легально працюючі підприємства;
При не обоснованно завищеній частині Державного бюджету для підтримки оголошеного нульового дефіциту уряд найвірогідніше, як і в минулі роки, піде на збільшення бюджетної заборгованості(Див. графік №2).
Це означає, що при офіційно дефіцитному бюджеті закладається ??прихований дефіцит?? бюджету в розмірі біля 5 млрд. грн. або 3,4% ВВП. Виходячи з цього, Кабмін не тільки не зможе розрахуватися в повному об'ємі по соціальних боргах минулих років, але і вимушений буде нарощувати поточну бюджетну заборгованість. Також передбачається збільшення ресурсів в банківській системі на 3,4 млрд. грн., а це в свою чергу приведе до зниження ставок по кредитах і збільшенні кредитування реального сектора економіки. Але якщо реально подумати, то виходять такі факти: в нашій економіці збільшення ресурсів в банківській системі практично не впливає на процентні ставки, так як ці ресурси автоматично прямують на валютний ринок, що приводить до девальваційному тиску на курс гривни. Ось свіжий приклад: в лютому зниження облікової ставки(з 45 % до 35%) і зменшення норми резервування з(17 до 16%) збільшило ресурси банків на 100 млн. грн. і привело до девальвації офіційного курсу гривни на 2,2% за два тижні. [2,c.1,7]
2.2.Податкова система
Поговоримо трохи про податкову систему. Передусім потрібно зазначити, що податкова система є дуже важливою ланкою в економіці для підтримки сбалансованості бюджету.
Податкова система стосується безпосередньо к притоку інвестицій в країну. Це можна пояснити на досить-таки простому прикладі:
Будь-який приватний інвестор, бажаючий зробити вкладення коштів, робить економічні розрахунки, тобто зіставляє прибутки від інвестування, термін окупності, витрати. Приватний інвестор при цьому йде на ризик, але при цьому виникає питання: А чи треба мені ризикувати з приводу вкладення коштів, якщо мій ризик не залежить від мене, а залежить від впливу зовнішніх чинників? Простіше кажучи ніхто з інвесторів реально не будуть вкладати свій капітал в розвиток економіки держави, якщо немає чинників, які б стимулювали розвиток інвестиційного процесу.
Податкова система регулює не тільки інтенсивність інвестиційного процесу, але і розвиток економіки загалом.
Наша податкова система дискримінує учасників економічної діяльності. Це виявляється починаючи із законодавства, яке встановлює різні підходи і ставки. Ось приклад: об'єми пільг, що надаються спільним підприємствам виявилися настільки великі, що в деяких секторах, ніхто крім СП працювати не міг. Тому і сталася монополізація ринків, яка надто небезпечна для інвестицій, досить тільки пригадати бензинові кризи 1999 року. Чесно кажучи, дуже важко конкурувати з підприємствами, які мають право працювати без сплати акцизів і ПДВ.
Всі сурмлять: захистимо нашого товаровиробника !!! При цьому у вільних економічних зонах зробимо звільнення імпорту від ПДВ. Звідси дуже простий висновок: вітчизняні товари будуть коштувати на 20% дорожче, таким чином ми самі ж стимулюємо розвиток економіки інших країн.
Або задати собі ще питання: Хто стане інвестувати в Україну, якщо тут треба платити ПДВ, а ввозячи імпорт через вільну зону нетреба? Відповідно інвестор робить висновок: буду вивозити капітал за кордон і користуватися митними ??дірками??.[3,c.8]
А ось дуже хороше питання: чому інвестор повинен платити більше при виробництві однакової продукції в одній області України чим в іншій? Ми адже країна і повинні комплексно піходити до розв'язання таких питань
Тепер про підприємства. У минулі роки за допомогою бюджету відбувався перерозподіл ресурсів від ефективно працюючих підприємств на підтримку хронічно збиткових, що виробляють неліквідну продукцію(перехресне субсидування в масштабах цілої країни).Загальновідомо, що така політика приводить до підвищення податкового і адміністративного тиску на ефективно працюючі підприємства і, відповідно, примушує перенести свою діяльність в тіньовий сектор економіки.
Імовірність радикальної зміни податкової політики вже в цьому році вельми незначна: в 2000 році податковою адміністрацією необхідно зібрати на 8 млрд. грн. (майже в 1,5 рази)більше, ніж в минулому році. Швидше усього, для виконання цього завдання будуть застосовуватися старі перевірені методи. Про це говорить хоч би факт продовження практики прийняття урядових постанов про додаткові заходи по мобілізації прибутків до Державного бюджету. Як показує досвід жодну постанову не було виконано в повному

 
 

Цікаве

Загрузка...