WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛогіка → Умовивід - Реферат

Умовивід - Реферат


5. Якщо одна з посилок часткова і висновок буде частковим. (Деякі пенсіонери працюють. Всі працюючі отримують заробітню платню. Деякі з тих, хто отримує заробітню платню - пенсіонери).
Крім простого силогізму існує також складний силогізм (полісилогізм), який складають кілька простих силогізмів, які певним чином пов'язані між собою.
Наприклад:
Всі рослини - живі організми
Всі квіти - рослини
Всі квіти - живі організми (висновок 1) полісилогізм
Троянда - квітка
Троянда - живий організм (висновок № 2)
Перший проміжний висновок може бути пропущений і тоді умовивід в цілому прийме такий вигляд: "Всі рослини - живі організми. Всі квіти - рослини. Троянда - квітка. Троянда - живий організм".
Такий силогізм має назву "сорит" - він застосовується для простеження тривалої залежності між класами предметів.
Скорочений силогізм без однієї посилки має назву "ентимема". У ентимемі може бути також відсутнім висновок. Така ентимема зокрема застосовується тоді, коли висновок людина робити не хоче в силу його очевидності, або небажаності.
Приклади:
Всі колекціонери - збирачі. Третьяков - збирач (відсутня друга посилка).
Всі співаки - люди. Ф. Кіркоров - співак (відсутнє заключення).
3.Умовні та розподільні умовиводи
Крім силогізмів існують також такий вид дедуктивних умовиводів як умовні - в яких принаймні одна з посилок є умовним (імплікативним) судженням
Наприклад:
Якщо день сонячний, то сосновий ліс пахне смолою.
День сонячний.
Відповідно сосновий ліс пахне смолою;
або:
Якщо рішення суду оскаржене у касаційному порядку, то воно ще не вступило у законну силу.
Рішення суду оскаржене у касаційному порядку.
Відповідно воно ще не вступило у законну силу.
Формула такого умовиводу:
Якщо А то В (АХВ)
А
Відповідно, В
В залежності від того, чи всі посилки є умовними розрізняють суто умовні або умовно-категоричні умовні умовиводи. Приклади і формула умовно-категоричних умовиводів приведені вище. Приклад суто умовного умовиводу:
Якщо дані дії є шахрайством, то вони є кримінальним злочином.
Якщо такі дії є кримінальним злочином, то вони караються за законом.
Відповідно, якщо дане діяння є шахрайством, то воно карається згідно з законом.
Схема такого умовиводу:
АХВ ВХС
АХС
Крім силогізмів і умовних умовиводів, дедуктивні умовиводи бувають розподільними. Розподільним є такий умовивід, в якому хоча б одна з посилок є розподільним судженням.
Приклад:
Формами співучасті у кримінальному злочині є співучасть з розподілом ролей або співучасть без розподілу ролей.
Дана співучасть здійснена з розподілом ролей.
Відповідно вона не була співучастю без розподілу ролей.
Формула такого умовиводу:
А або В
А
не В
4. Види індуктивних умовиводів
Серед принципово іншого виду умовиводів - індуктивних виділяють такі:
4 повна індукція - заключення належить тільки до тих випадків, які розглянуті у посилках. Наприклад: Прямокутні трикутники мають площу, що дорівнює половині добутку (множенню) основи на висоту. Тупокутні трикутники мають площу, яка дорівнює половині добутку основи на висоту. Гостровугільні трикутники мають площу, яка дорівнює половині добутку основи на висоту. Значить всі трикутники мають площу, яка дорівнює половині добутку основи на висоту.
4 неповна індукція - заключення належить не лише до випадків, які розглянуті у посилках, але і до всіх випадків того ж роду.
5. Загальна характеристика традуктивних умовиводів.
У свою чергу традуктивні умовиводи можна характеризувати як опосередковані, де рух думки йде від одного часткового випадку до іншого часткового випадку. Такий вид умовиводу почасти застосовується при порівнянні двох предметів або процесів, які мають або не мають подібні ознаки. Якщо вони їх мають, то ми можемо дійти висновку, що і інші ознаки таких предметів можуть бути також подібними. Необхідно зважувати на те, що умовивід за аналогією має не достовірний, а імовірнісний характер. Ступінь імовірності залежить від існування як подібних, так і не подібних ознак, а також від ступені дослідження порівнюваних предметів або процесів. Якщо ступінь імовірності наближується до нулю, то вона перетворюється на нісенітницю. Наприклад, нісенітницею є умовивід щодо корисності злочинності для здорового суспільства, який базується на порівнянні суспільства з організмом здорової людини, у якому жоден з органів не є шкідливим.
Висновок
1. Умовивід є найбільш складною базовою формою мислення, яка об'єднує дві попередньо розглянуті форми теоретичного пізнання - судження і поняття. Розташовані за певними правилами судження дають змогу отримувати нові дані про предмет, робити висновок щодо його якісних ознак, властивостей.
2. Істинність умовиводу залежить від істинності його складових і вірності будови.
3. Розрізняють умовиводи безпосередні та опосередковані, серед других розрізняють дедуктивні, індуктивні та традуктивні умовиводи.
4. Знаючи теоретичні аспекти формування умовиводу, людина має змогу струнко поєднувати судження для отримання істинних висновків, або принаймні таких, імовірність яких є високою.
Література
§ Тофтул М.Г. Логіка. - К.: Академія, 1999. - С. 131 - 179.
§ Конверський А.Є. Логіка. - К.: Четверта хвиля, 1998. - С. 203 - 254.
§ Жеребкін В.Є. Логіка. - Харків: Основи, К.: Знання, 1998. - С. 108 - 202.
§ Гетманова А.Д. Учебник по логике. - Москва: ЧеРо, 2000 - С. 110 - 164.
Войшвилло Е.К., Дегтярев М.Г. Логика . - Москва: Владос, 2001 - С. 333 - 406.

 
 

Цікаве

Загрузка...