WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛогіка → Судження - Реферат

Судження - Реферат

про частку об'єму загального поняття.
Для прикладу розглянемо такі судження:
1. Загальностверджувальні (А):
1.1. "Всі люди смертні" - суб'єкт є розподіленим, бо повністю входить до об'єму предикату (адже поняття "безсмертні люди" - пусте) , а предикат не розподілений, бо ширше за об'ємом, ніж суб'єкт (смертними є не лише люди);
1.2. "Квадрати - рівносторонні прямокутники" - і суб'єкт і предикат розподілені (бо S і Р - тотожні поняття);
2. Загальнозаперечувальні (Е) - "Жодна з жінок до ХХ сторіччя не була видатним філософом". Тут S і Р розподілені, бо їх об'єми взаємовиключені.
3. Частковостверджувальні судження (І) - "Деякі викладачі є спортсменами" - S і Р не розподілені, бо є поняттями, які перетинаються;
4. Частковозаперечувальні судження (О) - "Деякі люди не мають вищої освіти". У цьому випадку суб'єкт не розподілений, а предикат розподілений. Наприклад суб'єкт "люди" не розподілений тому, що лише про деяких з них кажуть. Предикат судження "ті, що мають вищу освіту" розподілений тому, що жоден з елементів його об'єму не перетинається з об'ємом поняття S (ці "деякі люди"). Варіанти розподілу термінів у простих судженнях наведені у табл. 4.1.
Таблиця 3.1. Варіанти розподілу термінів у простих судженнях
Вид
судження за кількістю та якістю Позначення Формула судження Розподілення
Термінів Схема відношення S і Р
S Р
Загально-стверджувальні А Всі S є Р
+ -
або +
Р
S
Частково-стверджувальні І Деякі S є Р
- - або +
S
Загально-заперечувальні Е Всі S не є Р
+
+
Частково-заперечувальні О Деякі S не є Р
-
+
4. Складне судження, його види та істинність
Існують судження, які складаються з двох або більше простих суджень. Наприклад: "Я вийшов вранці з дому, замкнув двері і поїхав на роботу", "Студенти ДонДУУ є активними громадськими діячами і відмінно штудіюють логіку". Між цими простими судженнями є зв'язок, який виражається логічним союзом. За видом логічного союзу складні судження поділяють на :
4 кон'юнктивні - союз "і" - "Надворі промозгла погода і йде дощ". Кон'юнктивне судження відбиває істину у тому випадку, коли всі його складові є істинними - дивись табл . 3.1.
Таблиця 3.2. Істинність кон'юнктивного судження.
А В А В
Істинне Істинне Істинне
Істинне Не істинне Не істинне
Не істинне Істинне Не істинне
Не істинне Не істинне Не істинне
4 диз'юнктивне - прості судження поєднуються логічним союзом "або" - "Позивач має право збільшити або зменшити розмір компенсації". Відзначимо, що диз'юнктивне судження може виступати у формі несуворої диз'юнкції - коли всі складові судження можуть доповнювати одне одного - "Студент буде навчатися добре, якщо буде відвідувати лекції, або займатися з підручником вдома", "Деякі продукти застосовуються в їжу у солоному, копченому, консервованому або свіжому вигляді". У суворій диз'юнкції істинним може бути лише одна складова судження - "На чергових виборах переможуть або республіканці, або демократи", "У цьому році я поїду у відпустку або на загальному транспорті, або на особистому". Несувора диз'юнкція є істинною у випадку, коли хоча б одна з її частин є істинною і неістинною - коли всі її частини не є істинними (табл. 3.2.).
Таблиця 3.3. Істинність диз'юнктивного судження
Несувора диз'юнкція Сувора диз'юнкція
А В А В А В А В
Істинне Істинне Істинне Істинне Істинне Не істинне
Істинне Не істинне Істинне Істинне Не істинне Істинне
Не істинне Істинне Істинне Не істинне Істинне Істинне
Не істинне Не істинне Не істинне Не істинне Не істинне Не істинне
4 імплікативне судження - судження, що побудоване за принципом зв'язки деяких простих суджень за допомогою союзу "якщо…, то…", "коли…, то…". Наприклад, "Якщо надворі йде дощ, то асфальт буде мокрим". "Якщо студент успішно складе заліки та екзамени на сесії, то він буде повноцінно відпочивати на канікулах".
Таблиця 3.4. Істинність імплікативного судження
А В А ? В
Істинне Істинне Істинне
Істинне Не істинне Не істинне
Не істинне Істинне Істинне
Не істинне Не істинне Істинне
4 еквівалентне судження - прості судження у ньому також зв'язуються за допомогою союзу "якщо…, то…", але у цьому випадку існує беззаперечна детермінація між посилкою та наслідком ("Якщо і тільки якщо…, то…", "А еквівалентно В"). Наприклад, "Якщо і тільки якщо студент вивчить логіку, то він з цього предмету складе залік".
Таблиця 3.5. Істинність еквівалентного судження
А В А?В
Істинне Істинне Істинне
Істинне Не істинне Не істинне
Не істинне Істинне Не істинне
Не істинне Не істинне Істинне
4 негативне (заперечувальне) судження - зміст простого судження заперечується приставками "не-", "невірним є ...", "невірно, що..." Утворимо, скажімо, заперечне складне судження з такого простого "Сьогодні я запізнився" "Невірно, що сьогодні я запізнився" або "Сьогодні я не запізнився". Заперечення судження а позначається у символьній формі як ?. Істинність таких суджень простежується доволі нескладно.
Таблиця 3.6. Істинність заперечувальних суджень
а ?
Істинне Не істинне
Не істинне Істинне
5. Модальність суджень, взаємовідношення між ними
До сих під ми розглядали прості судження, а також складні, які утворені з кількох простих. В них щось стверджувалося або заперечувалося про взаємини між предметами, а також про ознаки предметів.
Разом з цим у таких судженнях не встановлюється характер взаємодії між суб'єктом та предикатом (або між простими судженнями - у складних). Цей характер має назву модальності і відповідно визначається у так званих модальних судженнях. Утворимо їх:
"Всі правознавці є знавцями законів"
"Безсумнівно, що правознавці є знавцями законів";
"Якщо буде погана погода, то ми не поїдемо на уїкенд"
"Імовірно, що якщо буде погана погода, то ми не поїдемо на уїкенд"
Ми бачимо, що модальні судження не просто заперечують або стверджують щось - натомість вони дають оцінку стосунків між S i P з певної точки зору.
Тобто про предмет А можна сказати, що він має властивість В - це буде так

 
 

Цікаве

Загрузка...