WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛогіка → Поняття - Реферат

Поняття - Реферат

Реферат на тему:
Поняття
План
1. Поняття як форма мислення.
2. Логічні способи утворення понять: порівняння, аналіз, синтез, абстрагування, узагальнення.
3. Поняття і слово.
1. Поняття - це форма мислення, відображаюча предмети в їх суттєвих ознаках. Ознака предмета - це те, в чому предмети схожі чи відмінні один від одного. Кожний предмет має багато різних ознак. Одні з них характеризують окремий предмет і є одиничними, інші належать певній групі предметів і є загальними. Людини - індивідуальне (мова, очі, лице і т.д. - це одиничне; загальне - нація, професія і т. д.).
Є ознаки суттєві і несуттєві.
Суттєві (істотні) - ознаки необхідно належачі предмету, які виражають його сутність.
Несуттєві - не виражають сутність і можуть належати і не належати предмету.
Суттєві ознаки можуть бути загальними і одиничними. В поняття, які відображають багато предметів, входять загальні і суттєві ознаки. (Людини - говорить, працює - є суттєві і загальні). Поняття, яке відображає один предмет (наприклад: Арістотель), разом з загальними суттєвими ознаками (людина, філософ) включені одиничні ознаки (засновник логіки і т.д.).
Поняття як форма мислення відображає предмети і їх сукупність в абстрактній, узагальненій формі на основі їх суттєвих ознак. Поняття полишене наглядності на відміну від чуттєвих форм пізнання: відчуттів, сприйняття і уяви. Ми не можемо уявити дерево взагалі. Поняття одна з основних форм наукового пізнання. Кожна наука має свої поняття в яких відображений тільки для неї одної властивий зміст (правова наука "покарання", "вина", "злочин" і т.п.). Разом з тим, поняття не містить всього багатства індивідуальних ознак але це дає йому абстрагуватись від несуттєвого і глибше проникати в дійсність речей.
2. Для створення понять необхідно виділити суттєві ознаки предмета застосувавши ряд логічних прийомів:порівняння, аналіз, синтез, абстрагування, узагальнення.
Порівняння - одних предметів з іншими, їх подібності і відмінності.
Аналіз - мисленнєве розчленування предмета на частини, сторони, елементи. Аналіз дозволяє відрізнити суттєві від несуттєвих ознаки і абстрагуватись від останніх. Абстрагування - мисленнєве виділення одних ознак предмету і відхилення від інших.
Синтез - мисленнєве поєднання частин предмета розчленованого синтезом.
Узагальнення - спосіб. за допомогою якого окремі предмети на основі притаманним їм однакових властивостей поєднуються в групи однорідних предметів. У клас предметів зі спільними ознаками.
3. Поняття нерозривно зв'язане з основною мовною одиницею - словом. Поняття виражається через слова і словосполучення. Єдність поняття і слова не означає їх повного спів падіння. Одне поняття - слова різні в національних мовах. Також і в одній мові слово і поняття може не співпадати (зв'язки книг, м'язків, ключів).
Омоніми (грец. homos "однаковий" і "onima" "ім'я") - це слова, які співпадають по звучанню, однакові по формі, але різні за змістом, тобто виражають різні поняття (коса, нота).
Синоніми (грец. synonymus "однойменний") - слова, близькі чи тотожні по своєму значенню, виражаючі одне й те саме поняття, але які відрізняються один від одного відтінками значень чи стилістичною окраскою (Батьківщина - вітчизна і т.д.).
Полісемія слів - багатозначність - приводить деколи до змішення понять, тому врізних науках вироблена спеціальна термінологія - система термінів, яка застосовується в даній області знань.
Термін - це слово чи словосполучення, позначаюче строго визначене поняття і характеризуючи однозначність в границях даної науки чи родової групи наук (жаргони).

 
 

Цікаве

Загрузка...