WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛогіка → Обмеження та узагальнення понять - Реферат

Обмеження та узагальнення понять - Реферат

КОЛОМИЙСЬКИЙ КОЛЕДЖ ПРАВА І БІЗНЕСУРЕФЕРАТ
на тему:
"Обмеження та узагальнення понять"
Виконала студентка групи Ю-22
Букатинська Наталія
Викладач: Ганущак М. В.
КОЛОМИЯ'99
ПЛАН
1. Класифікаційні дії поділу.
2. Класифікація.
3. Види поділу за видозмінною ознакою і дихотомічний поділ.
Обмеження - це логічна операція над поняттями, завдяки якій відбувається перехід від поняття з ширшим обсягом (родового) до поняття з вужчим обсягом (видового) через додавання до змісту вихідного поняття ознак, які стосуються лише частини предметів його обсягу.
Узагальнення - це логічна операція, в результаті якої відбувається перехід від поняття з вужчим обсягом (видового) до поняття з широким обсягом (родового) шляхом збіднення його змісту, тобто вилучення специфічних для вихідного поняття видових ознак.
Усі поняття, крім нульових, мають обсяг. Проте саме слово (ім'я), яким позначаються певний клас предметів і відповідне поняття, нічого не говорять про цей клас, тобто його обсяг (це не стосується імен, якими позначаються деякі одиничні поняття). Саме завдяки операції поділу понять (точніше - поділу обсягу понять) і одержують цю інформацію.
Поділ поняття - логічна операція, за допомогою якої розкривається обсяг родового поняття через перелік його видів або елементів.
Поняття, що діляться, називаються поділюваними, а результати поділу-- відповідні видові поняття - членами поділу. Поділюване поняття і члени поділу перебувають у відношенні підпорядкування (першому підпорядковані другі), а члени поділу між собою - у відношенні співпідпорядкування.
Завдяки поділу понять знання конкретизуються і систематизуються, а опосередковано відбувається осмислення упорядкованості, системності об'єктивного світу. Не випадково система поділів, використовувана в біологічній науці, називається систематикою.
Традиційно розрізняють два види поділу - поділ за видотвірною ознакою і дихотомію.
Поділ за видотвірною ознакою - поділ, з допомогою якого поділюване поняття мислено розбивають на види з урахуванням специфіки прояву певної ознаки в різних групах елементів цого обсягу.
Основою цього поділу є ознака, характерна для кожного предмета, який мислиться в цьому поділюваному терміні, але проявляється в ньому по-різному. Так, кожна людина має стать (цим люди подібні), проте різні люди мають різну стать. Ця відмінність і є об'єктивною основою для поділу обсягу поняття "людина" на "чоловік" і "жінка".
На нашу думку, основою наведеного поділу може бути як одна ознака, так і дві й більше ознак. Не погодившись з цією істиною, довелося б визнати існування ще й третього виду поділу, основоюякої є понад одна ознака.
Внаслідок поділу понять за видотвірною ознакою одержують різну кількість членів поділу - від двох (існують два пояси Землі - Південний і Північний) до нескінченності.
Дихотомічний поділ - поділ, членами якого є два суперечних поняття.
Основою цього поділу є наявність чи відсутність певної ознаки (ознак) у предметів, які мисляться в поділюваному понятті. Внаслідок такого поділу одержуються лише два члени поділу, які завжди є суперечними поняттями. Наприклад, предмети і явища можна поділити на красиві і некрасиві, спільноти людей - на нації і ненації. Графічна зображення дихотомії здійснюється дуже просто: круг, яким позначається обсяг поділюваного поняття, ділиться навпіл; одна половина цього круга зображує обсяг відповідного позитивного поняття, а друга - обсяг негативного (заперечного) поняття. Проста і сама "технічна" процедура здійснення дихотомічного поділу: обравши будь-яке поняття (не поділюване, а позитивний його різновид) і відповідне йому слово, додаємо до цього слова частку "не" - і поділ здійснено.
Класифікація - це складний, багатоступінчастий поділ (тобто система поділів), який проводиться з метою одержання нових знань стосовно членів поділу і систематизації цих знань.
Внаслідок класифікації поділюване поняття мислено розбивається на видові поняття, кожне з яких (за наявності основи) у свою чергу поділяється на підвиди.
Здійснюючи класифікацію, вдаються до різних видів поділу. Розрізняють два види класифікації - наукову і ненаукову. Основою поділів у першій є істотні ознаки предметів, які класифікуються, а в другій (штучній класифікації) - неістотні ознаки.
КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
1. Чим поняття відрізняється від інших форм мислення?
2. Які види поділу поняття ви знаєте?
3. Як співвідносяться "поділ" і "класифікація"?
4. Які є види класифікації?
5. Графічно зобразіть дихотомічний поділ.
ЛІТЕРАТУРА
1. Тофтул М.Г. Логіка. - К., 1999. - С. 332
2. Хоменко І.В. Логіка - юристам. - К., 1997. - С. 386
3. Конверський А.С. Логіка. - К., 1998. - С. 266
4. Кондаков И.В. Логика. - М., 1954. - С. 68
5. Хоменко І.В., Алексюк І.А. Основи логіки. - К., 1996. - С. 113
6. Формальная логика. Л., 1977
7. Хоменко І.В. Що таке логіка //Барви творчості. К., 1995. - С. 83-95

 
 

Цікаве

Загрузка...