WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛогіка → Можливість та теорія можливих світів - Реферат

Можливість та теорія можливих світів - Реферат


Реферат
на тему:
Можливість та теорія можливих світів
Для класичної логіки річ існує або не існує, і немає ніяких інших варіантів. Але як у звичайному житті, так і в науці постійно приходиться говорити не тільки про те, що є в дійсності і чого немаэ, але і про те, що повинно бути чи не повинне бути і т.д. Дійсний хід подій можна розглядати як реалізацію однієї з багатьох мислимих можливостей, а дійсний світ, у якому ми знаходимося, - як один з незліченної безлічі можливих світів.
Мова класичної логіки занадто бідна, щоб на ній вдалося передати міркування не тільки про реальні події (маючих місце в дійсному світі), але і про можливі події ( що відбуваються в якихось можливих світах) чи про необхідні події ( що настають у всіх таких світах).
Прагнення збагатити мову логіки і розширити її виразні можливості привело до виникнення модальної логіки. Її задача - аналіз міркувань, у яких зустрічаються модальні поняття, що служать для конкретизації встановлюваних нами зв'язків, їх оцінки з тієї чи іншої точки зору.
Ще Арістотель почав вивчення таких, найбільш часто модальних понять, що зустрічаються, як "необхідно", "можливо", "випадково". У середні століття коло модальностей було істотно розширене, і в нього ввійшли також "знає", "думає", "було", "буде", "обов'язково", "дозволене" і т.д.
У принципі число груп модальних понять, що виражаються ними, не обмежено. Сучасна логіка виділяє найбільш важливі з цих груп і робить їх предметом спеціального дослідження. Вона вивчає також загальні принципи модальної оцінки, справедливі для всіх груп модальних понять.
Цікаву групу складають, зокрема, поняття "думає", "сумнівається" і т.п. Розділ модальної логіки, що досліджує ці і подібні їм поняття, одержав назву епистемической логіки. У числі найпростіших законів цієї логіки такі положення: "Неможливо думати щось і разом з тим сумніватися в цьому", "Якщо суб'єкт переконаний у чомусь, невірно, що він переконаний також у протилежному" і т.п.
Тимчасові модальні поняття "було", "буде", "раніш", "пізніше", "одночасно" і т.п. вивчаються логікою часу. Серед елементарних її законів містяться твердження: "Невірно, що відбудеться логічно неможлива подія", "Якщо було, що завжди буде щось, то воно завжди буде", "Жодне подія не відбувається раніш самого себе" і т.п.
В останні десятиліття модальна логіка бурхливо розвивається, утягуючи у свою орбіту всі нові групи модальних понять. Істотно удосконалені способи її обґрунтування. Це додало модальній логіці новий подих і поставило її в центр сучасних логічних досліджень.
Наука непримиренна до протиріч і успішно бореться з ними. Але в житті багатьох наукових теорій, особливо на початку їх розвитку, є періоди, коли вони не вільні від внутрішніх протиріч.
Логіка, яка вимагає виключення протиріч, повинна вважатися з цією обставиною. До того ж їй самійхарактерні внутрішні протиріччя (логічні парадокси), що періодично доставляють чимале занепокоєння.
Класична логіка підходить до протиріч трохи прямолінійно. Відповідно до одному з її законів, із протиріччя випливає усе, що завгодно. Це означає, що протиріччя забороняється, притім забороняється під погрозою, що у випадку його появи в теорії виявиться доказовим будь-яке твердження. Очевидно, що тим самим теорія буде зруйнована.
Однак реально ніхто не користається цим дозволом виводити з протиріч усе, що потрапило. Практика наукових міркувань різко розходиться в даному пункті з логічною теорією.
Як реакцію на цю неузгодженість в останні десятиліття почали розроблятися різні варіанти пар несуперечливої логіки. Трохи незвичайна її назва покликана підкреслити, що вона інакше трактує протиріччя, ніж класична логіка.
Виключається, зокрема, можливість виводити з протиріч будь-які твердження. Довідність у теорії протиріччя перестає бути смертельно небезпечною погрозою, що нависла над нею. Цим не усувається, звичайно, принципова необхідність рятуватися від протиріч у процесі подальшого розвитку теорії. Цікаво відзначити, що одним з перших (ще в 1910 р.) сумніви в необмеженій застосованості закону непротиріччя висловив російський логік Н.А.Васильєв. "Припустіть, - говорив він, - світ здійсненого протиріччя, де протиріччя виводилися б, хіба таке пізнання не було б логічним?" Васильєв писав не тільки наукові статті, але і вірші. У них іноді своєрідно переломлювалися його логічні ідеї, зокрема ідея уявлюваних (можливих) світів:
Мені мариться безвісна планета,
Де усе йде інакше, ніж у нас.
Як логіку ймовірного світу він і запропонував свою теорію без закону протиріччя, довгий час вважався центральним принципом логіки. Васильєв думав необхідним обмежити також чинність закону виключеного третіх і в цьому змісті з'явився одним з ідейних попередників інтуіціоністської логіки.
Новаторські ідеї Васильєва не були зрозумілі сучасниками. Вони витлумачувалися невірно, трактувалися безграмотними. Васильєв важко переживав подібну "критику" і незабаром залишив заняття логікою. Треба було піввіку, перш ніж його "уявлювана логіка" без законів протиріччя і виключеного третіх була оцінена гідно.
Використана література:
1. Гетьманова А.Д. Логика: - М.: "Новая школа", 1995.
2. Жеребкін В.С. Логіка. - Харків: Основа, 1995.
3. Кириллов В.И., Старченко А.А. Логика: Учебник.-М.: Высшая школа, 1982.
4. Конверський А.Є. Логіка: Підручник. - К.: Четверта хвиля, 1998.
5. Кондаков А.И. Логический словарь-справочник. - М.: Наука, 1975.
6. Поперечна Г.А. Логіка. Навчально-методичний посібник. - Тернопіль, ТДІТУ ім. В. Гнатюка, 2000.
7. Хоменко І. В. Логіка - юристам: Підручник. - К.: Четверта хвиля, 1997.

 
 

Цікаве

Загрузка...