WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Із блокнота фольклориста школа материнської пісні - Реферат

Із блокнота фольклориста школа материнської пісні - Реферат

3.Оженився Ясунейко

Оженився ЯсунейкоТа взяв собі Марисейку. 2Одну нічку із нев спав.Прийшла картка від цісаря,Щоб Ясьо на войну йшов.Йде Ясьо на войнойку,Просит свою матінойку:"Мамцьо моя, солодейка,Шануй мою Марисейку,Житнім хлібом годуй же ї,Слодким медом напій же ї".Мати Яся не слухала,А й Марисю зчарувала,Опівночі зчарувала,По півночі поховала.Іде Ясьо із войнойки,Кличе свою Марисейку:"Марисейко молодейка,Втвори мені воротейка".Вийшла його стара матиВоротейка утваряти."Мамцьо моя старенейка,А де ж моя Марисейка?""У стайни корови доїт,Остріть тебе ся ладує"."Мамцьо моя старенейка,А де ж моя Марисейка?""У коморі вбувається,Остріть тебе ладується".Прийшов д ньому малейкий гість,Повів йому з Мариськи вість:"Опівночі вчарована, По півночі похована"."Сідлай, слуго, коня мого,Собі, сідлай вороного,Поїдемо в чисте поле,Там Мариська, серце моє.Рубай, слуго, глову мою,Як не зрубаш, то я твою,Як не дав бог ураз жити,То най дає ураз гнити".

4.Там у чистім полі ростуть три тополі

Там у чистім полі ростуть три тополі,

Де ся люблять двоє, не треба неволі. 2

Позволь мені, мати, кирницю копати,

Чи вийде милийка воду зачиряти. 2

Всі дівчата ходят, воду зачиряют,

А мою милийку на крок не пускают. 2

Позволь мені, мати, церкву збудувати,

Чи прийде милийка богу славу дати. 2

Всі дівчата ходят, богу славу дают,

А мою милийку на крок не пускают. 2

Позволь мені, мати, коршму збудувати,

Чи прийде милийка у коршму гуляти. 2

Всі дівчата ходят, у коршмі гуляют,

А мою милийку на крок не пускают. 2

Позволь мені, мати, на лаві лежати,

Чи прийде милийка тіло навиджати. 2

Всі дівчата ходят, тіло навиджают,

А мою милийку на крок не пускают". 2

Вийшла їго мати в вишневий садочок,

Голосом голосит: "Помер мій синочок!" 2

"Іди, іди, доню, тепер я вже вірю,

Бо стоят хорогви на його подвір'ю. 2

Іди, іди, доню, файно приберися,

На свого милого ще раз подивися". 2

Всі дівчата прийшли, стали у пороги,

А моя милийка впала до сердийка. 2

"Встань, Іваську, устань, будем говорити.

Як ми ся любили, будем ся любити. 2

Встань, Іваську, устань, будем розмовляти,

Як ми ся кохали, будем ся кохати". 2

Івасько ся схопив та й Оленча вхопив,

Тулит до сердийка: "Оленко милийка. 2

Мали сьте ня, мамо, в землицю ховати,

Маєте ня тепер з Оленков звінчати". 2

Як ішли вінчатись, всі люди плакали,

Як ішли з вінчання, то музики грали. 2

"Коб була я знала, що ся в світі діє,

Що то Іваськове личко рум'яніє. 2

Коб була я знала тоту пригодочку,

Була б не пустила й на крок свою дочку". 2

5.Ішло войско з кватири

Ішло войско з кватири, з кватири,З доріженьки ступили, ступили.Зачали у карти грать, в карти грать,Сказали си пива дать, пива дать."Ти шинкарко молода, молода,Дай нам пива та й вина, та й вина.Ти шинкарко молода, молода,Чи твоя то цурочка, цурочка?""То не моя цурочка, цурочка,А й то моя служничка, служничка"."Що би тобі за то дать, за то дать,Щоби із нєв нічку спать, нічку спать?""Два таляри золоті, золотіІ два коні вороні, вороні"."Ти дівчино молода, молода,Дай нам пива та й вина, та й вина".Який же то світ настав, світ настав,Що брат сестру не спізнав, не спізнав.Що від бога за рата, за рата, Йшла би сестра за брата, за брата.Що від бога провина, провина,Йшла би мати за сина, за сина.Ой витяг він острий меч, острий меч, Стяв удові глову з плеч, глову з плеч. "З тебе буде житній сніп, житній сніп,З мене буде ружний цвіт, ружний цвіт.З тебе буде неслава, неслава,З мене буде похвала, похвала".

6.Ой Семене, Семеночку, Семене

Ой Семене, Семеночку, Семене, гей,Чом ти ходиш, не говориш до мене? 2Як я маю та й до тебе ходити, гей,Як ти маєш та й іншого любити? 2Я іншого, Семеночку, не люблю, гей,За іншого, Семеночку, не піду. 2Чого ти мня, мамо, лаєш, чого б'єш, гей,Чом ти мене за нелюба силуєш? 2А в нелюба гірка губа, як полин, гей,Як же мені, моя мамо, жити з ним? 2А в неділю скоро рано, скоро світ, гей,Збирається дівчинонька, іде в світ. 2За нев, за нев її нелюб на кони, гей,Та він свою дівчиноньку догонив. 2Як він свою дівчиноньку догонив, гей, Жовту косу та й до гриви пришпилив. 2Приступила до столика, взяла ніж, гей,Притулила до серденька, сам поліз. 2Тече, тече кров червона по ножі, гей,Нехай буде нелюбові до душі. 2

7.Марись моя, Марись

Марись моя, Марись, що будем робити:Не хоче баранок додому ходити? 2Або го заріжмо, або го продаймо, Або шинкарьови за горівку даймо. 2Журо ж моя, журо, то сь ня зажурила, То сь ня молодого з білих ніг звалила. 2Або я тій журі та не піддаюся, Піду до коршмойки, горівки нап'юся. 2Вип'ю я їдную, вип'ю я другую,Молода шинкарко, давай ще третюю. 2Браття мої, браття, горівочка п'ється,Коло мого серця гадиночка в'ється. 2Або та гадина всю землю злазила, Коло мого серця гніздо собі звила. 2Ой звила вна, звила, хоче зимувати,Мені молодому треба помирати. 2

8.Вийду я на гору 1)

Вийду я на гору та й си заспіваю, Пущу голос, пущу по тихім Дунаю. 2Чи вийде матінка в Дунай воду брати, Спізнат голосочок свойого дітяти? 2Зірву я квіточку та й пущу на воду, Пливи, пливи, квітко, аж до мого роду. 2Чей вийде матінка в Дунай воду брати,Спізнат той віночок свойого дітяти. 2Чи ти, моя доню, два роки лежала, Що твоя квіточка на воді ізв'яла? 2Ой я не лежала ні рік, ні годину, Дали сьте ня, мамо, та лихому сину. 2Що він буде пити, буде гайнувати, Буду я вас, мамо, щодня споминати. 2

1) На мелодію "Марись моя, Марись".

Записано 1982 р. від Кропивницької Катерини Михайлівни (1934 р.н.).

9.Молодий хлопець хтів ся женити

Молодий хлопець хтів ся женити, Прийшла му картка в війську служити.В війську відслужив домів вертає,І по дорозі людей питає.Він по дорозі людей питає:"Як моя мила там поживає?"А люди йому відповідають: "Вчора померла, нині ховають".Іде він далі, шапку знімає,Там два козаки яму копають."Дай, Боже, щастя, що копаєте,Кого в ту яму поховаєте?""Була дівчина, як злоті перла, Через кохання вчора померла"."Копайте яму досить широку,Я прийду й ляжу з правого боку,Копайте яму ширше та й глубше,Буде нас двоє, буде нам лучче".Він витяг шаблю, вдарився в груди:"Нема дівчини – й мене не буде".

10.Не дай мене, моя мати, за пияка

Не дай мене, моя мати, за пияка, гей,Бо він проп'є фортуницю, хоч би яка.А й дай мене, моя мати, за такого, гей,Що він мене вірно любить, а я його.

Записано 1982 р. від Матківської Ганни Миколаївни, (1933 р.н.).

11.Не плач, не плач, моя мила

Не плач, не плач, моя мила, що я п'ю,Тогди будеш плакатоньки, як я вмру.Тогди будеш плакатоньки, ридати, ридати,Як я буду на лавойці лежати."Устань, устань, мій миленький, не лежи,Стоїть твоя горілочка в чертежи1).Устань, устань, мій миленький голубку,Стоїть твоя горілочка вся в кубку"."Ой най стоїт, ой най стоїт, най буде,Вна ся мене молодого не діжде".

1) Чертіж = зруб.

Записано від Кропивницької Катерини Михайлівни (1934 р.н.).

12.Ой жала я жито

Ой жала я жито близько над водою:Ой чи буде жалко, матінко, за мною?Жалко, доню, жалко, аж серденько в'яне,А хто ж мене, доню, на старість догляне?Лишаю вам, мамо, молодшого брата,Буде вам без мене невесела хата.Лишаю вам, мамо, молодшого брата,Та більше не прийдуть хлопці та й дівчата.Грайте, музиканти, бийте у покришки, Бувайте здорові, мої товаришки.Бувайте, бувайте, та не забувайте, Добрими словами мене споминайте.

13.Летіли гусоньки

Летіли гусоньки із чужого краю, Сколотили воду у тихім Дунаю.Як ї сколотили, та й заговорили: Десь того не чути, що взяли в рекрути.Вийшла стара мати на гору високу, Та й кричала: "Сину, вернися додому!Вернися, синочку, ще раз додомочку,Най я тобі змию ще раз головочку"."Змиють мені, змиють дощі шаровії1),Кучері розчешуть кулі стальовії".

1) Шаровії = сірі.

Записано 1982 р. від Кропивницької Катерини Михайлівни (1934 р.н.)та Матківської Ганни Михайлівни (1933 р.н.).

14.Ой ти мамо моя

Ой ти, мамо моя, а я доня твоя,Не дай мене за невістку до чужого села.Бо в чужому селі буде лихо мені, Як вечеряти ідуть, а мене по воду шлють.Я по воду іду, мов та бджілка, гуду,Сльози очі заливають, доріженьки не знайду.І дорогу знайшла, і води набрала, Відра повнії не були, я сльозами долила.Щось у хаті гудить, мати сину говорить: Чом горілку не п'єш, чом ти жінку не б'єш?Я горілки не п'ю, бо горілка гірка,Свою жінку я не б'ю, бо вона ще молода.А як я її брав, то цвіла, як калина,А тепер висохла – не пізнає родина.

Записано 1982 р. від Кушнір Марії Миколаївни (1963 р.н.).

15.Ходила по лісі, збирала горіхи

Ходила по лісі, збирала горіхиДля свого милого, для свої потіхи.Нема мого милого, бо м сказала зле слово.

Прийшла на забаву, стала у порозі.Мій милий гуляє, слава тобі, боже.Ой мій милий гуляє, мене в танець не бере.

А він ня не бере, зо мнов не говорить, Бо він іншу милу за рученьку водить.А я з того ой жалю сама пішла додому.

Прийшла додомоньку, сіла на лавоньку Та й думку думаю свойов головоньков, Аж тут чую, щось гуде, то мій милий з танцю йде.

Уставай, миленька, відчиняй дверенька, Най я ся притулю до твого серденька, Або дай ми хустину, бо без тебе загину.

Ой я не вставала і не відчиняла, Бо я на забаві з тобов не гуляла, Хустину ти не даю, тебе милим не взнаю.

Записано 1982 р. від Тельвак Югані Іванівни (1917 р.н.).

16.Ой дівчино, де ти вчора була

Ой дівчино, де ти вчора була, Я тя глядав, дома тя не було?Я тя глядав, мати тя глядали,Ти за Дунай гусоньки погнала.Як погнала за Дунай гусоньки, То не було три роки травоньки.На четвертий трава вродилася, Через тебе я не віддалася.

1 Записи мелодій "Ганнусю, Ганнусю, Ганнусю кохана", "Там за лісом, там за лугом", "Оженився Ясунейко", "Там у чистім полі ростуть три тополі", "Ішло войско з кватири" – Івана Майчика, решта – Ярослава Ільницького.


 
 

Цікаве

Загрузка...