WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Дзеркало в тексті та текст як дзеркало (На матеріалі інтелектуальної прози В. Домонтовича) - Реферат

Дзеркало в тексті та текст як дзеркало (На матеріалі інтелектуальної прози В. Домонтовича) - Реферат

Проблема правди і правдоподібностей світу зумовлює двозначність його сприйняття, двозначність людини як частини цього світу. Суперечлива сутність життя епохи стає причиною того, що, як говорив у "Історіософічних етюдах" В. Петров, втрачає вагу сталість особи, для якої вже замало одного імені і яка вже не має власної біографії. Катастрофічна несталість людського життя турбує чи не всіх персонажів Домонтовича, адже "людини більше немає, є труп, не-людина, тінь, двійник людини, буття тіні, ілюзія існування" [11, с. 204]. Відчуття своєї "множинності", мабуть, найкраще втілюється в образі Сави Чалого ("Приборканий гайдамака"). Автор уводить у текст віртуального співрозмовника, але інколи важко сказати, чи справді до Сави завітав через потаємний хід Гнат Голий, чи (що більш імовірно) ми чуємо суперечку двох "я" головного героя: образ дзеркала, що безпосередньо з'являється в кінці оповідання, підтверджує гіпотезу про двійника як самого себе.

Двійник – віддзеркалене відображення персонажа, яке дає привід для діалогу із собою, з Іншим собою. Людина, яка не має сталості, не є тотожною собі, адже кожна її маска, кожне її відображення містять щось автентичне, а щось чуже, не притаманне цій особі, щось таке, що існує лише для іншого. Внутрішні суперечності людини зумовлюють розщепленість її свідомості, яка змушує особу розмовляти зі своїм alter ego. Цей віртуальний співрозмовник пробуджує в Сави етичну свідомість, "сором за поклик, який лунає не в мені, а в ньому" [7, с. 20 – 21], притягає його до відповідальності, до своєрідної сповіді і спонукає осмислити найголовніше і найсуттєвіше. Двійник присвоює тон голосу персонажа, зобов'язуючи його впізнати себе, свою ідею і своє слово, впізнати автентичного себе, яким він був колись. Так "я" перетворюється в "мого" двійника, "тут" – в "там", "тепер" – в "колись". Інший світ, утворений за допомогою дзеркала, дає змогу знову знайти своє справжнє, колись загублене "я", злитися з ним.

Часто роль такого дзеркала відіграє сон, який показує те, що існує "по той бік" свідомості. У ньому кожний бачить відображення своєї "мови", знаходить шлях усередину самого себе, відкриває нереальну реальність. Яскравим прикладом може бути Серафікус, якому сниться, як він доглядає маленьку дівчинку: "У нічних снах вони [бажання. – М. Г.] набувають реальности, й людина пізнає нарешті те, що поза цим, може, назавжди лишилося б для неї невідомим і неуявленим. Коли б люди не бачили снів, може, вони ніколи не довідались би про те, що існує" [10, с. 186]. Мабуть, саме тому Вер хоче написати любовний роман, але описати не самі перипетії кохання, а лише ті сни, що їх бачать закохані. Однак, сон, як і дзеркало, – "нереальна реальність". Інший світ непроникний, і при спробі порушити це, руйнуються його властивості: "скляні сни, – пише в "Записнику" В. Петров, – чисті й тонкі, при пробудженні вони розбивалися на тисячі скалок, немовби кришталева склянка" [10, с. 446].

Потрібно зауважити, що дзеркало набагато складніше від реальності, від звичайного відображення. Відомо, що, залежно від того, де висить дзеркало, як на нього падає світло, змінюється колір обличчя, волосся, і, як наслідок, ми можемо виглядати зовсім не такими, як є в дійсності, бачимо лише те, що безпосередньо зараз доступне нашому зору. Це означає, що зображення тотожне оригіналові й водночас відмінне від нього. Виникає своєрідний парадокс тотожності (А=А, АА) [2, с. 9], ілюзія тотожності об'єкта і його образу. Кожний, хто стоїть перед дзеркалом, бачить замість себе когось іншого. Цим пояснюється те, що часто ми зацікавлюємося своїм відображенням, захоплюємося ним або відчуваємо огиду. Але цей Інший – частка нашої власної особи, і, якщо ми щоразу розумітимемо його, то, врешті-решт, пізнаємо себе. Людина усвідомлює і створює себе через образи Інших, і образи, які вона бачить у дзеркалі, сприймає не як об'єкти, а як суб'єкти. Відбувається злиття баченого і глядача [1, с. 87], однак сприймання зображення як Іншого зумовлює певну фраґментарність суб'єкта, відчуження від образу в дзеркалі.

Маленька дитина через дзеркало усвідомлює свою відмінність від інших людей і водночас свою із ними схожість. Ж. Лакан виділяє навіть дзеркальну стадію, на якій "я" розпізнає себе як організовану, інтеґровану та ідентифіковану тотальність. У дзеркалі людина одночасно дивиться на себе і в себе, і це дає змогу побачити унікальність свого "я", невичерпне, глибоке і навіть протилежне в собі. Обличчя – це дзеркало внутрішнього бачення, а особа – зібрання завжди-змінних образів [9, с. 593], без жодної послідовності, і цим образам, як і їхньому пізнанню, немає кінця. Усвідомлення своєї двоїстої сутності, нескінченність самопізнання, труднощі, які виникають при спробі зрозуміти таку людину, – це ті проблеми, які постійно супроводжують персонажів В. Домонтовича3.

Потреба Іншого для власного самотворення і самопізнання дає змогу подивитися на одну людину як на "дзеркало" іншої, справді другої особи. Людина несе в собі відображення іншого, яке виявляється в обличчі і в очах4. У цьому контексті доречно згадати епізод з "Приборканого гайдамаки", де Сава й Онисим "стрілися очима: два похмурі, одчайдушні вовчі погляди" [11, с. 313], а за якийсь час Сава говорить: "Чи ж не був ти я, а я ти?" [11, с. 316].

Відобразитися в очах означає осягнути "чуже в своєму" і "своє в чужому", адже людина не може обійтися без іншої свідомості, вона ніколи не знайде повноти лише в собі; їй потрібний інший, який є частиною її і частиною якого є вона. Отже, зв'язок Я/Інший, що ґрунтується на дзеркальному принципі тотожного й іншого, стає основою проблеми дружби-любові в творах Петрова-Домонтовича. У праці "Особа Сковороди" Петров стверджує: "Друг є, кажемо, наше друге я...Його душа й моя суть єдині" [13, с. 229], "У дружбі з Ковалинським розкрилася душа Сковороди... найшовши другого, він зрозумів себе і пізнав себе" [13, с. 233]. (Цікаво, що в "Болотяній Лукрозі" Домонтович говорить про себе "мій друг Віктор Петров"). "Творчої дружби" з Ґоґеном шукає і ван Ґоґ, який "прагне пізнати того, в кому він співрозчиняється, хто всмоктує в себе його душу...задля кого він позбувається, втрачає себе, нищить своє "я" [12, с. 442]. Відбувається злиття я й іншого, їх взаємоперехід і взаємопізнання. Саме такої дружби шукає і Серафікус, тому, на нашу думку, не обов'язково інтерпретувати стосунки Комахи і Корвина як гомосексуалізм, як ми це бачимо чи не в кожній праці про В. Домонтовича. Комаха – Серафікус, тобто безплотний, і він може мати подібні стосунки і з Корвином, і з Вер, і з Ірцею (яка, до речі, дитина, а отже, теж ще не має яскравих ознак статі). Йому просто потрібний Інший, який міг би його вислухати, справжній друг, але тільки на рівні духовного, а не тілесного. С. Матвієнко влучно зауважує, що такі стосунки "не долають схеми суб'єкт/дзеркало", а цей Інший позамежний, "ніби перебуває за шаром скла" [3, с. 77], однак таким "недоступним, як холодне дзеркало" для Серафікуса є не лише Вер, а кожен з цих трьох "друзів"5. Зрештою, Серафікус саме про жінку, що має врівноважити неповноту чоловіка, говорить як про Іншого: "Одружитись чи покохати... означає понести в собі іншого абож іншу, жити не тільки собою, але й іншим. Я ж надто слабкий, щоб витримати тягар себе самого" [10, с. 246]6. Отже, Інший, з одного боку, доповнює людину, доводить її до гармонійної цілісності, а, з іншого, обтяжує, змушує особу набувати властивостей, для неї не характерних.

Засобом зближення двох людей може бути спів, музика, яка споріднена з безмовною внутрішньою музикою, адже "в зерцалі звуків серце людське навчається пізнавати саме почуття" [14, с. 210]. Музика, здатна змінити внутрішній світ, з'являється і в оповіданні "Спрага музики", де Бенвенута навіть у дзеркалі бачить, як змінилося її обличчя і вона сама. Через музику Ростислав Михайлович ідентифікує Ларису Сольську, свідому своєї навмисної відмінності, тому що "музика була нею" [10, с. 366], твір композитора відтворював її, і навіть "її голос був люстром, що відображав цей відмінений світ" [10, с. 439]. Подвійне відображення (твір як дзеркало і голос-дзеркало) поєднується з мінливою, непостійною природою дзеркального матеріалу – музики, яка розгортається в часі, яка залежить від часу і від способу виконання, яка пропонує відкритість сприйняття.


 
 

Цікаве

Загрузка...