WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Вироблення навичок каліграфічного письма у першокласників - Курсова робота

Вироблення навичок каліграфічного письма у першокласників - Курсова робота

Перше завдання — малювання. Покладіть перед дитиною аркуш паперу і олівець, запропонуйте їй намалювати те, що вона хоче (чи може). Не підганяти дитину. Після того як вона закінче, попросіть її намалювати те саме іншою рукою. Часто діти відмовляються: "Я не вмію", "У мене не вийде". Можете заспокоїти його: "Я знаю, що важко намалювати такий же малюнок правою (лівою) рукою, але ти постарайся", підбадьорити, що вона все робить правильно. В цьому завданні враховується не тільки якою рукою дитина працює, але й при роботі, якою рукою краща якість виконання малюка.

Друге завдання — відкривання невеличкої коробочки, наприклад, сірникової. Дитині пропонується декілька коробок (можна зафарбувати їх в різні кольори чи обклеїти папером).

Завдання: "Знайди сірник в одній з коробок".

Ведучою буде вважатися та рука, яка здійснює активні рухи: закриває, відкриває, витягує сірник.

Третє завдання — будова криниці з сірників. Ведуча — та рука, якою більш активно здійснюється діяльність.

Четверте завдання — гра з м'ячем. Потрібен невеликий ( можна тенісний) м'яч, який можна кидати і ловити однією рукою. М'яч кладеться на стіл прямо перед дитиною, і ви просите дитину як можна точніше кинути його в раніше намічену ціль декілька разів. Ведуча — та рука, якою дитина кидає м'яч.

П'яте завдання — вирізання ножицями по контуру малюнка на будь-якій листівці (вирізати квітку, машину, Чебурашку тощо). Ведуча — та рука, якою дитина тримає ножиці. Але буває так, що дитина погано тримає ножиці: вона просто тримає їх і більш активно працює (повертає листівку) іншою рукою. В цьому випадку спробуйте попросити її взяти ножиці в другу руку і оцініть, якою рукою завдання виконується краще.

Шосте завдання — нанизування бісеру, бусинок чи ґудзиків на голку з ниткою. Ведучою вважається та рука. Яка виконує активні рухи не зважаючи на те, в якій руці голка. Активні рухи може здійснювати як рука з голкою, так і рука, яка тримає і нанизує бісер чи ґудзик на голку.

Сьоме завдання — виконання кругових рухів при відкриванні чи закриванні кришок на баночках. Пропонують 2-3 баночки з кришками, які закручуються. Ведуча — та рука, яка здійснює активні рухи (крутить кришку чи баночку).

Восьме завдання — розв'язування вузлів. Наперед потрібно неміцно зав'язати декілька вузлів (на невеликій відстані) з шнура середньої товщини. Ведуча —та рука, яка розв'язує вузли.

Дев'яте завдання — "Побудуй з кубиків будинок, машинку тощо". В цьому завданні визначити ведучу руку важче, ніж в попередніх, оскільки цей вид роботи діти виконують обома руками. Тому нехай дитина не поспішає, а ви поспостерігайте, якою рукою частіше вона бере, складає, поправляє кубики.

Якщо ви помітили, що дитина втомилася, потрібно дати їй можливість відпочити, встати, розім'ятися. При виконанні завдання не слід концентрувати увагу на тому, якою рукою дитина це робить, і, звичайно, краще тестувати дітей по одному. Для того, щоб мати об'єктивні результати виконання кожного завдання, зручно в ході дослідження заповняти ось такий протокол (тоді не потрібно буде все "тримати в пам'яті", згадувати) (Таблиця № 4 ).

Ставимо плюс (+) в графу "Права рука", якщо ведучою була права рука. В тому випадку, коли дитина однаково вправно діяла і правою і лівою рукою, потрібно поставити плюс в графу "Обі руки".

Ще одне важливе питання потрібно з'ясувати і занести до протоколу: чи є в дитини родичі-лівші (брати, сестри, бабусі, дідусі). Можна це зробити в ході бесіди з батьками, можна (і навіть потрібно) внести це питання в анкету знайомства з хлопчиком чи дівчинкою при записі в школу чи в перші дні навчання. При наявності сімейної ліворукості знак плюс заноситься в графу "Ліва рука", при відсутності — в графу "Права рука".

Таблиця № 4 Протокол для тесту по визначенні ведучої руки дитини

Після виконання кожного завдання (1, 2, 3 тощо) потрібно поставити знак

Ліворукою буде вважатися та дитина, у якої в графі "Ліва рука" більше плюсів. Якщо дитина однаково добре володіє однаково правою і лівою рукою, то вибір руки для письма буде визначатись не тільки тим, якою рукою вона малює і пише, але й тим, яка якість малюнка і правою і лівою рукою [2; 139].

Примусове перевчання ліворуких дітей в дошкільному віці і особливо в ході навчання в школі (навчання письму, малюванню, необхідність виконувати важкі побутові дії правою рукою) з усім комплексом негативного впливу школи може бути причиною важких психічних захворювань дитини. Категорично забороняється "подвійне" перевчання після першої чверті першого класу [2; 142].

Все рідше в педагогічній практиці зустрічаються вчителі, які перевчають ліворуких дітей, все більша кількість батьків переконуються в шкідливості подібного переучування. Виникла нова проблема — ліворука дитина в класі; це і проблема методики навчання письму, і постава дитини, і положення зошита. Це робота дитини в шкільних майстернях і на уроках.

При письмі лівою рукою не рекомендується вимагати, щоб діти писали під таким самим нахилом, як праворукі. Краще, якщо зошит буде нахилений вправо, а ліве плече трохи нахилене вперед на відміну від праворуких, у яких праве плече нахилене вперед. Більш краще, якщо при просторовому нахилі ліворука дитина буде писати прямо, не закриваючи собі рядка і притримуючись правильної постави при письмі, розміщення зошита вона повинна вибрати сама. Категорично протипоказано вимагати від ліворукої дитини безвідривного письма, рухи при письмі овалів більш легкі, зверху вниз, зліва направо (О), а більш легке з'єднання у вигляді "петель".

У ліворуких дітей більш частіше, ніж у праворуких, проявляються всі ті труднощі навчання письму, про які ми вище говорили. У них частіше, ніж у праворуких, відмічається дзеркальне письмо, виражене порушенням почерку, неправильне накреслення букв (оптичні помилки), частіше всього у них повільніша швидкість і погане з'єднання письма (можливо, це результат відсутності адекватної методики). В будь-якому випадку, краще бути більш поблажливими до якості письма ліворукої дитини, а тим більше перенавченої, ніж вимагати від неї неможливого, постійно підсилюючи труднощі адаптації дитини в школі.

Особливу увагу слід звернути на ліворуких дітей, які тримають при письмі ручку чи олівець над сторінкою, при цьому рука знаходиться в інвертованому положенні і зігнута у вигляді гачка (Додаток Г). На думку деяких вчених, таке положення ручки при письмі дає інформацію про те, яка півкуля контролює мовні і розмовні функції в дитини. Вважається, що інвертоване положення ручки свідчить про те, що мовні функції дитини контролюються лівою півкулею [2; 143].

Є ще ряд вимог, які повинні дотримуватися при роботі ліворукої дитини в школі і дома. По-перше, освітлення. При письмі, малюванні, читанні світло повинно падати з правої сторони. Розміщення парт в класі, положення класної дошки не дозволять ліворуку дитину посадити обличчям до класу; тому добре було б посадити ліворуку дитину біля вікна, зліва за партою. Там краще освітлення, а крім того, вона не буде заважати сусіду, працюючому правою рукою.

Слід звернути увагу на посадку ліворукої дитини, положення рук, тулуба, голови при правонахиленному положенні зошита і на положення книги при списуванні і читанні [2;144].

Таким чином, єдина тактика поведінки учителя і батьків, які розглядають ліворукість дитини не як відхилення від норми, а як індивідуальний варіант, як прояв індивідуальності в межах норми, а також створення сприятливих умов для формування рухових навичок допоможуть ліворуким дітям уникнути негативного впливу "праворукого" середовища і успішно адаптуватися в школі.

2.6. Нетрадиційні підходи до розв'язання проблеми красивого і грамотного письма

За численними твердженнями психологів, почерк — не останній показник у визначенні культурного рівня особистості. І.П.Павлов, аналізуючи фізіологічні аспекти почерку як стійкого індивідуального утворення, пояснював сталість цього вміння виробленням стереотипних умовно-рефлекторних і динамічних зв'язків.

Доводиться констатувати значне погіршення почерків учнів та студентів в Україні протягом трьох останніх десятиріч. Як бачимо, не минуло безслідно вилучення з навчальних програм курсу каліграфії. Проте і в умовах навчання за сучасною методикою майже в кожній школі є вчителі, учні яких, як правило, пишуть красиво і грамотно. Учителькою СШ №147 м. Києва Є.Г. Сарапуловою проведені дослідження навчальної діяльності кількох десятків учителів м.Києва й вивчення публікацій педагогів-практиків — Є.М.Потапової й Л.О.Нікітіної (їхнього творчого використання системи М.Монтесері), В.Г.Лук'яненка, Л.М.Шильцової, С.Л.Рябцевої, С.М.Лисенкової, Ш.О.Амонашвілі — ці дослідження дозволили вивести таку закономірність: учителі, чиї учні досягають значних успіхів у грамотності й каліграфії, певною мірою відкоригували традиційну методику навчання письма. На уроках у цих педагогів освітня, виховна і розвивальна робота зорієнтована на найсильніших учнів, а методи і прийоми вивчення матеріалу — на найслабших. У результаті відбувається розвиток кожної особистості, опанування нею практичних умінь. Навчальний процес базується на постійному включенні зони найближчого перспективного розвитку (за Л.С.Виготським) як конкретної дитини, так і класу в цілому.


 
 

Цікаве