WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Вироблення навичок каліграфічного письма у першокласників - Курсова робота

Вироблення навичок каліграфічного письма у першокласників - Курсова робота

Ведення зошитів

Учнівські зошити — це дзеркало, в якому відображається ставлення учня до навчання.

Все починається з дати. Дехто з учителів вже в 2 класі практикує писати дату повністю. Це недоцільно — забирає на уроці час; числівник не вивчається, тим більше відмінювання їх.

Деякі поради вчителю:

 • на пропущених рядках між роботами вчитель робить свої висновки, зауваження, ставить оцінку. Все це він повинен робити каліграфічно;

 • розмальовувати шкільні зошити і наклеювати малюнки на них не дозволяється;

 • якщо заголовок довгий, не вміщується в одному рядку, то останнє слово або кілька слів переносяться на середину другого рядка;

 • неправильне написання букв слід підкреслити червоною пастою.

4. Часткове недописування букв у словах до лінії зошита.

5. Дуже розтягнуте або надто звужене письмо, що ускладнює і гальмує процес читання написаного [17; 39].

В методиці навчання письму виділяють дев'ять основних та чотири додаткових елементів (Додаток Б).

Пропонуємо знову звернутися до результатів наших досліджень (Додаток А), 80 % опитаних вважають, що формування 15% опитаних притримуються консервативних поглядів — починати слід з першого класу.

Як бачимо і тут є різні погляди, які варто взяти до уваги нашим науковцям.

Згідно навчальної програми з української мови для початкової школи, на уроках письма учні засвоюють написання всіх малих та великих літер алфавіту, найпоширеніші види з'єднань елементів букв. В учнів відпрацьовуються початкові вміння списувати букви, склади, слова і речення, подані рукописним та друкованим шрифтами; записувати на слух одно-, дво- і трискладові слова, написання яких збігається з вимовою; звіряти написання із зразком на основі поскладового напівголосного промовляння; здійснювати виправлення допущених помилок[21; 75].

Узагальнимо усе, визначивши програмні вимоги щодо здійснення навчання письму в 1 класі.

Підготовка до письма розпочинається у підготовчий період навчання грамоти та розвитку мовлення. Вона передбачає: малювання, заштриховування, складання візерунків, орнаментів, бордюрів, письма ліній – прямих (коротких і довгих), похилих, півовальних, овальних, хвилястих; письмо елементів рядкових букв. Звуко-складовий аналіз слів, побудова моделей [22; 14].

На кінець підготовчого періоду учні повинні оволодіти такими початковими вміннями: правильно сидіти, тримати ручку під час письма, рухати руку вздовж рядка, орієнтуватися на сторінці зошита, зображувати і розташовувати у робочому рядку елементи букв [21; 15].

Навчання письму, як вже було сказано, розпочинається у букварний період. На кінець букварного періоду діти повинні навчитися: зв'язно і ритмічно писати малі та великі букви; списувати слова і речення з рукописного та друкованого шрифтів; записувати на слух дво-, трискладові слова, вимова і написання яких збігаються; перевіряти написане поскладове напівголосним промовлянням [23; 16].

У післябукварному періоді відбувається удосконалення письма малих та великих букв, вивчених у букварний період (за генетичним принципом); письмо великих букв складної конфігурації і списування слів та речень під диктовку і за малюнками; списування з друкованого, рукописного шрифтів; написання слів зьв кінці слова, в кінці складу та перед о, слова з буквосполученням йо, з

апострофом ('); ознайомлення з переносом слів [23; 17].

Основні вимоги до знань і вмінь учнів на кінець навчального року.

Учні повинні:

 • знати букви алфавіту та звуки, які вони позначають на письмі;

 • уміти позначати на письмі м'якість приголосних буквами ь, і, я, ю, є;

 • правильно сидіти під час письма, користуватися приладдям, орієнтуватися на сторінці зошита, знати назви ліній сітки зошита;

 • уміти аналізувати структуру друкованої й писаної форм букв, знаходити спільне й відмінне у поєднаннях букв у складах та словах;

 • списувати слова і речення, подані рукописним та друкованим шрифтами, записувати на слух склади, слова і речення, вимова і написання яких збігаються;

 • визначати на слух межі речення: починати записувати речення з великої букви, у кінці ставити відповідний розділовий знак [23; 18].

Використовуючи найрізноманітніші методичні прийоми написання підготовчих вправ різного характеру, елементів букв, учитель повинен виконати одне з програмних завдань – прищепити учням навички правильного і свідомого письма.

1.3. Організаційні і гігієнічні умови навчання письма

У період навчання грамоти учні оволодівають початковими вміннями писати в зошиті і на дошці. Зошити з письма для шестирічних першокласників розліновані в такий спосіб (Таблиця №1).

Таблиця № 1. Розліновка зошита для письма 1 класу

Ширина робочого рядка становить 5 мм, відстань між лінійками робочог

рядка та проміжними пунктирними – 6 мм. Висота великих літер та малих з подовженими елементами (б, в, д, з, р, у, ф) становить 11мм. У цих зошитах учні пишуть протягом усього року. На другому році навчання здійснюється перехід на письмо в зошитах з двома лініями без контрольних похилих (Таблиця № 2).

Таблиця №2.Розліновка зошита для письма учнів 2 класу

Наприкінці 2 класу, починаючи з ІІ півріччя, вчитель поступово переводить дітей на письмо в зошитах в одну лінію. Остаточно цей перехід завершується у 3 класі.

Відповідно до змін розліновки зошитів має змінюватись і розліновка класної дошки. У кожному класі має бути постійний плакат із зразком шрифту та різними способами поєднання літер у словах.

На уроці опрацювання нової літери вчитель, крім показу письма на дошці, використовує картки із зразковим накресленням літер, збільшеним приблизно в 20 разів.

У зошитах з письма представлені зразки написання літер, у тому числі й пунктиром, призначені для обведення. Однак при необхідності вчитель, надаючи дитині індивідуальну допомогу, може подати додатковий зразок і в процесі письма.

Відповідно до поданого нижче шрифту письма шестирічних першокласників, накреслення літер у рядках здійснюється під кутом 65 (Таблиця № 3).

Таблиця №3. Шрифт письма шестирічних першокласників

Для забезпечення відповідного нахилу вчитель з перших уроків має подбати про правильну позу дитини під час письма, положення лівої й правої руки на парті та інші гігієнічні правила, а саме:

 1. під час письма тулуб дитини має перебувати у прямому положенні, не притискуючись грудьми до краю парти, голова трохи схилена до зошита так, щоб відстань від очей до вістря ручки становила близько 30 см;

 2. ноги мають стояти на підніжці або на підлозі;

 3. обидві руки мають бути розташовані на парті;

 4. лікоть правої руки ні в якому разі не повинен звисати з парти;

 5. ручку слід тримати трьома пальцями – великим, середнім і вказівним без зайвої напруги, під кутом близько 45, кінець ручки має бути спрямований до правого плеча.

Відстань від вістря ручки до вказівного пальця – 1,5—2 см.

Дотримання правильної постави під час письма можливе лише за тієї умови, якщо висота парти відповідає зростові учня, на що вчитель повинен звернути особливу увагу, розсаджуючи учнів у класі. Крім зросту дитини, треба враховувати також її зір, визначаючи відстань від парти, за якою сидить учень, до дошки.

6) зошит кладеться проти середини грудей так, щоб контрольна похила лінія по відношенню до лінії краю парти утворювала прямий кут. В міру заповнення сторінки зошит весь час пересувається вгору лівою рукою по парті так, щоб початок робочого рядка знаходився напроти її грудей [21; 67].

Для організації письма учнів на дошці треба встановити в класі підставку по всій ширині дошки так, щоб учень міг дістати хоча б до її середини. Письмо на дошці крейдою відіграє значну роль у зміцненні м'язів пальців, тому його слід запроваджувати не тільки на уроці (з метою вироблення координації рухів руки відповідно до конфігурації нової літери), а й у позаурочний час, заохочуючи учнів до письма, малювання на дошці.

Розташування в класі парт має бути здійснено також з урахуванням відповідних гігієнічних вимог: парти в класі можуть бути розташовані не більш як у три ряди; відстань від першої парти до дошки не повинна бути меншою ніж 2 м, а від останньої – не більшою як 8 м; світло має падати на дошку зліва стосовно учнів; поверхня дошки має бути вкрита зеленою або світло-коричневою матовою фарбою; при необхідності біля дошки повинні бути встановлені додаткові світильники, від яких світло рівномірно відбивалося б на поверхню дошки, не створюючи на ній відблисків.


 
 

Цікаве