WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Вироблення навичок каліграфічного письма у першокласників - Курсова робота

Вироблення навичок каліграфічного письма у першокласників - Курсова робота

Важливо, щоб художній образ кожної букви виникав у дитячій естетичній свідомості плавно, поступово, на основі уже наявних аналогів, якими є об'єкти природи чи техніки. Адже знаки-символи букв, які своєю формою не викликають у дітей ніяких асоціацій, не можуть пробуджувати й емоційно-позитивного ставлення до них. Але зовсім інша справа , коли першокласники малюють або розфарбовують предмет, зрозумілий для них, емоційно сприйнятний, предмет, який залишив у дитячій свідомості естетичні враження. І якщо такий предмет є аналогом букви, то сам процес "перетворення" предметного образу в символічний значно активізує емоційну сферу особистості молодших школярів. Естетичні переживання підсилюються віршованими текстами, якими коментуються зображення на малюнках. Отже, кольоропис разом із конструктивним малюванням (художнім проектуванням) букви за умови використання віршованих текстів розвиває художнє мислення дітей, стимулює допитливість маленьких дизайнерів. Пропонуємо фрагменти "Кольоропису" (Додаток Е).

А.М.Богуш вважає: "У школі слід готувати руку дитини до письма..." 3; 13.

У школі від дітей вимагається вміння орієнтуватися в обмеженому просторі: писати букви, не виходити за межі рядка, доводити букви точно до лінії. Це не відразу вдається першокласникам. Щоб запобігти помилкам, треба ще до школи навчити дітей орієнтуватися в зошиті, розуміти такі поняття: на лінії, під лінією, між лініями, між першою і третьою лініями, "лівий верхній кут", "правий верхній кут", "посередині" тощо. З цією метою дітей ознайомлюють із зошитом в одну (широку) лінійку, в якому вони виконують вправи з прямих, хвилястих, дугоподібних та овальних ліній. Використання такого зошита пояснюється тим, що всі лінійки розташовані на однаковій відстані, і це дає дитині можливість легко орієнтуватися в зошиті, малювати в ньому за вказаним розміром (відповідно до кількості лінійок) різні предмети й орнаменти.

Тому нею створено систему занять та вправ, які сприяють підготовці руки дитини до письма.

Заняття розбито на три квартали, кожен з яких виконує низку завдань.

Завдання першого кварталу:

 1. ознайомлення учнів із зошитом;

 2. формування умінь:

 • проводити похилі лінії між двома лінійками;

 • проводити прямі лінії з крапками;

 • проводити ламані лінії;

 • малювати трикутники, прямокутники, ялинки;

 • штрихувати прямокутники (квадрати);

 • штрихувати готові контури предметів.

Завдання другого кварталу:

 1. формування умінь:

 • малювати фрукти, візерунки з округлих і прямих ліній, гачків, окулярів, предметів з напівовальних ліній;

 • штрихувати предмети напівовальними лініями;

 • малювати візерунки овальних предметів, з округлих і хвилястих спіралеподібних ліній.

Завдання третього кварталу:

 1. формування умінь:

 • малювати візерунки з ламаної, хвилястої, дугоподібної хвилястої, суцільної дугоподібної з петлями, похилої та прямої лінії тощо (Додаток Є).

Також А.М.Богуш пропонує ігри з метою розвитку дрібних м'язів пальців руки, окоміру дітей (Додаток Ж).

Викладена система створена у відповідно з дидактичними, психологічними й фізіологічними вимогами. Вона базується на широкому використанні вправ для зміцнення м'язів руки: штрихуванні, ліпленні, вирізуванні та ін. Учні, вчили писати за поданою нетрадиційною методикою, зазнали труднощів під час навчання письма, мають чіткі, розбірливі почерки, пишуть охайно, відносно швидко і не припускаються значної кількості помилок. Система не претендує на вичерпні розв'язання складної і важливої педагогічної проблеми, а лише пропонує один з можливих шляхів.

Як бачимо, можливостей нестандартного підходу, до навчання письма чимало. І перед учителем стоїть завдання підходити творчо до цієї роботи.

ВИСНОВКИ

Працюючи над темою свого наукового дослідження ми вивчили проблему формування каліграфічного письма учнів 1 класу.

На уроках письма учні засвоюють написання всіх малих та великих літер алфавіті, найпоширеніші види з'єднань елементів букв. В учнів відпрацьовуються початкові вміння списувати букви, склади, слова і речення подані рукописним та друкованим шрифтами, записувати на слух одно -, дво – і трискладові слова, написання яких збігається з вимовою; звіряти написане із зразком на основі поскладового напівголосного промовляння і здійснювати виправлення допущених помилок.

Особливо цікавим матеріалом для нас є вивчення нетрадиційних методик навчання письма сучасного педагога новатора Є.Г.Сарапулової.

Таким чином, процес навчання дітей письму в букварний період має ґрунтуватися на міцних науково-методичних та психологічних знаннях учителя, оскільки від того, який рівень сформованості навичок письма в молодших школярів залежить ефективність здійснення мовної освіти учнів у середній та старшій загальноосвітній школі.

Усі загальноосвітні навчальні заклади, в тому числі і початкові школи (державні, приватні, альтернативні навчальні заклади) мають забезпечити виконання державного стандарту в галузі мовної освіти молодих школярів, оскільки їх мовні знання є базовими для навчання в середній загальноосвітній школі загалом, та вивчення мови зокрема.

Тому учителі мають бути обізнані в умовах навчання каліграфічного письма, а саме:

 • особистий приклад вчителя;

 • раціональне використання кожної сторінки зошита;

 • класне приміщення повинно добре освітлюватися;

 • шкільні меблі відповідати зросту учнів;

 • правильне сидіння учня за партою;

 • уміння вчителя організувати процес навчання письма з урахуванням усіх особливостей;

 • висока методична майстерність вчителя.

Для виконання цих умов слід дотримуватися ряду вимог.

Важливу роль відіграє особистий приклад того, хто навчає. Так, для того, щоб учні добре засвоїли будову букв, послідовність написання, вчитель мусить наочно показати їх написання на класній дошці. Написання вчителем є для дітей зразком, який вони наслідують і все те, що вчитель пише на дошці, діти старанно копіюють у своїх зошитах.

Вимоги чіткого, правильного і каліграфічного письма повинні повсякденно ставитись до всіх видів класних і позакласних письмових робіт учнів. Вимоги щодо чіткого каліграфічного письма слід поєднувати з вимогою охайного ставлення до зошитів.

Також процес навчання письма мусить бути організований як доступний, простий, темп повинен бути спочатку повільний з поступовим його наростанням.

Слід зауважити, що навчання дітей письму повинно бути послідовним і систематичним. Тут слід твердо пам'ятати: доки учні не засвоять повністю правильного письма, не може бути й мови про перехід на темп більш прискорений, а згодом до скоропису.

Збереження встановленого накреслення букв і норм письма. Ця умова має бути загальною ї обов'язковою для всіх без винятку учнів.

Вчитель має постійно контролювати за учнівськими роботами.

В результаті проведення анкетування для з'ясування шляхів подолання труднощів у засвоєнні навичок каліграфічного письма ми отримали від студентів такі поради:

 • здійснювати індивідуальний підхід, пам'ятати, що письмо вчителя — зразок для учнів;

 • звертати увагу на поставу;

 • використовувати наочність різних видів;

 • приділяти увагу індивідуальній роботі;

 • не поспішати, бо головне не швидкість, а якість;

 • приділяти велику увагу аналізу елементів букв;

 • не примушувати дітей писати, а заохочувати до письма тощо.

Учитель повинен диференціювати прояви різних труднощів та проблем при навчанні письму, серед яких є проблема навчання письму ліворуких дітей.

Ми з'ясували, що дана проблема, незважаючи на свою актуальність, є мало дослідженою психологами, фізіологами, педагогами та особливо, методистами. Наші учителі не знають основних способів виявлення ліворуких дітей, організаційно-гігієнічних вимог щодо навчання їх письму, особливостей цього процесу щодо ліворуких дітей та абсолютно не обізнані в методиці навчання ліворуких дітей письму. Саме це і є напрямками нашого подальшого наукового дослідження.


 
 

Цікаве