WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Текст. Загальне уявлення про текст - Урок

Текст. Загальне уявлення про текст - Урок


Текст. Загальне уявлення про текст (урок)
Тема: Текст.
Мета. Сформувати у дітей загальне уявлення про текст. Ознайомити дітей з різними тинами текстів, вміти їх розрізняти та складати. Розвивати образне мислення, уяву, усне і писемне мовлення; поглиблювати знання дітей з даної теми. Виховувати любов і бережне ставлення до природи рідного краю.
Обладнання: Таблиця - схема, малюнки, загадка, казковий герой.
Хід уроку.
І. Організаційна частина.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні у нас незвичайний урок, на якому буде багато незвичайного, цікавого, казкового.
- Ви вже багато знаєте по цій темі, але за літо трошки забули. Тепер ми дещо пригадаємо і дізнаємося про щось нове.
- На урок до нас прийшли гості і ще на протязі уроку будуть приходити інші гості.
- Ось перший гість (сорока-поштарка)
Сорока. Я прилетіла до вас з лісової школи і принесла лист. Заадресований конверт у якому запрошення (Вчитель зачитує).
Вчитель. Ну, як, діти! Допоможемо звірятам? Тоді вирушаймо.
Сорока. Зачекайте трошки, любі друзі! Я ж, так далеко летіла, багато цікавого бачила; та цілу дорогу мовчала, бо лист у дзьобику тримала. Тож можна я трохи спочину? А ви за цей час покажіть мені чи вмієте ви гарно писати?
Вчитель. - Добре, але й ти з нами повчись!
Каліграфічна хвилинка.
-Ліс, окраса всіх країн.
Звуко-буквенний аналіз: країн - [крайін] - б.б, 6 зв, 2 ч, 4 пр. 2 скл.
Вчитель. - Діти. Ліс не тільки окраса всіх країн, але багатство кожної країни. І наша Україна недарма оспівана поетами та письменниками різних країн. За її мальовничі гаї та діброви, за чудові ліси та незвичайну красу люблять усі рідну землю. І ми теж любимо нашу Батьківщину і оберігаємо її природу.
Вчитель. - Ну як, сороко? Ти вже відпочила? Можна вирушати?
Сорока. - Ви знаєте, любі діти! Летіла я сюди летіла і побачила другокласницю Олю. З нею трапилась якась пригода. А яка, я забула. Може ви пригадаєте?
Вчитель. - Цю пригоду ми чули. Але краще прочитаємо про неї.
С. 25. впр. 82. (Учень читає)
Сорока. - Це щось не так. Я нічого не розумію. Всі ці речення переплутались.
Вчитель. - Нічого ми тобі допоможемо розібратися в цьому.
- Діти, чи це текст? (Так)
- Про кого говориться у ньому?
- Чи пов'язані між собою речення?
- Якими словами? (Оля, вона, дівчинка).
- Чи пов'язані вони з а змістом. (Так, про Олю)
- Що треба зробити, що текст був зрозумілим?
- (Розмістити речення по порядку)
Вчитель. - Ну, сороко, все ти зрозуміла?
Сорока. - Так, все правильно. Але я не знаю, як назвати цей текст. Придумайте до нього заголовок.
Сорока. - Я знаю, що цей текст складається з 3-х частин. А чи знаєте ви, з яких?
- Відповіді дітей - (Зачин, основна частина, кінцівка).
Вчитель. - Давайте визначимо зачин; кінцівку.
1 в - зачин.
Письмово 2 в - кінцівка.
(Перевірка)
Сорока. - Я бачила в лісі незвичайну ялинку. Щось на ній було записане. Я нічого не могла зрозуміти. А тепер мені ви так гарно пояснили, що я всезрозуміла.
Вчитель. - Ну і молодець, сороко!
- Діти, а чого нас навчає ця розумна дівчинка Оля?
(Любити і берегти природу)
Вчитель. - Так, діти! Любити і берегти природу. У Конституції України, яка була прийнята (1986 р. 27-28 ч.) у ст. 66 записано:
"Кожен зобов'язаний не заподіяти шкоду природу, культурній спадщині, відшкодувати завдані збитки".
- Бачите, як наша держава піклується про природу. Хоча в неї і немало інших турбот.
- То чи можемо ми не турбуватися, не оберігати природу?
Сорока. - А чи вмієте ви поводитись у лісі? (Вміємо)
Вчитель. - Давайте назвемо правила поведінки в лісі.
Сорока. - Ну тоді, рушаймо! Я вам показуватиму дорогу. Ось і ялинка! Усе правильно і зрозуміло. А ось і наші звірятка.
ІV. Фізкультхвилина.
Вчитель. - Діти давайте подумаємо, про що біля ялинки можуть розмовляти наші звірята. Ось, наприклад, зайчик.
Зайчик: - Якось я гуляв по осінньому лісі і раптом пішов дощ. Мені було дуже холодно, я вирішив заховатися. Недалеко росла ялинка. Я пострибав туди і заховався під її вітами. Вони були густими і я не змок. Я дуже вдячний лісовій красуні за захист.
Вчитель. - Який тип тексту ми почули (Розповідь). Отже, розповідь - це текст у якому про щось або про когось розповідається.
- А що думає ведмедик біля ялинки?
Ведмедик. - А це дійсно красуня! Стрункий, високий стовбур, на якому ростуть пухнасті, м'які віти. Зелені розкішні віти, наче святкова сукня. А пахощі біля ялинки ніжні та свіжі. А нас, звірів, її вічнозелені віти оберігають од вітру та холоду.
Вчитель. - А який це тип тексту? (Опис) То що таке опис?
- А що думає про ялинку білочка?
Білочка. - Це справді красуня!
А от чи можна на ній заховати грибочки або поласувати шпиками взимку? Може вона колюча та непривітні?
Вчитель. - А який це тип тексту? (Міркування) Доведіть. Недавно я бачила ведмежат. Вони гарно танцювали. Давайте.
- Що все про ялинку та про ялинку. Ви подивіться, яке дерево росте поруч. (Дубок)
Вчитель. - До якого виду дерев відноситься дубок? (Листяне)
- А на які ви ще знаєте дерева? (хвойні)
- Назвіть дерева, які мають лікувальні властивості (береза, дуб, сосна, горобина, липа)
-А ось дуб не тільки лікує людей від недуги, а й знімає, втому, заспокоює, надає душевної чистоти.
Він передає людині свою силу і життєлюбність.
Вчитель. - Отже, наші звірята розповіли нам про три типи тексту.
- Які? (Розповідь, міркування, опис)
- А який ви знаєте опис? (Художній і діловий)
Описувати можна по-різному, залежно від наміру.
- Діловий - точно, конкретно називати ознаки предмета чи особи.
- Художній - образно змальовувати ознаки предмета чи особи.
Давайте зробимо усний діловий опис дуба.
1 в - художній, 2 в - діловий.
Зачитують учні.
- Ну ось ми побували у наших лісових друзів. Дещо повторили, дечому навчилися. А щоб ми добре все запам'ятали я приготувала таблиці - опори.
- Давайте швиденько повторимо, що ми вивчили на уроці по темі "Текст".
VІ. Повторення затаблицею.
VІІ. На д/з написати художній або діловий опис дерева, яке ви найбільше любите.
Loading...

 
 

Цікаве