WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Соціокультурні функції ЗМІ - Реферат

Соціокультурні функції ЗМІ - Реферат

центром сімейного вогнища, довкола нього збираються друзі, родичі і гості. Він прикував нас до диванів, стільців і крісел. Сьогодні ми не беремо участь у подіях, а спостерігаємо їх на екрані. Ми меньш відвідуємо театри і стадіони, але разом з тим і політичні мітинги, що при масовому скупченні переростають у бунт, а той - у революцію. Можливо, телебачення зробило нас меньш рухливими, але зате і меньш бунтарськими. Эмпирічні дані показують, що безпосередньому живому спілкуванню люди приділяють у десятки разів меньше часу,ніж тому ж телебаченню, перегляду серіалів і викторін чи комп'ютерним іграм. З колиски телебачення учить нас спочатку дивитися, і тільки потім - почувати і думати. Воно показує події уже відібраними, відредагованими. По інерції ми приймаємо їх за сирий матеріал, хоча на ділі це перероблений продукт, результат колективної творчості. Сучасне ТБ представляє багато різноманітного навчаль ного матеріалу в спеціальних і науково-популярних передачах. Студенти коледжів і університетів одержують заочне утворення не тільки через засоби ТБ, але і по мережах Інтернету. Телебачення зарекомендувало себе ідеальним засобом реклами будь-яких товарів. За великі гроші будь-який канал готовий підбудуватися під вимоги телереклами чи трансляцію спортивних змагань. На час Олімпійських ігор Південна Корея перевела годинник для того щоб Америка змогла дивитися передачі в прямому ефірі!
ЗМІ виступають культурним посланцем західного світу, де вони власне і зародилися, на Азіатському, Латиноамериканському й Африканському континентах. Мас-медиа, вісник постіндустріального суспільства, зіштовхнувшисьтут із суспільством доіндустриальним, зробили на останнє необоротний вплив. Раніш місцеві культури до відомого ступеня були захищені від впливу західної культури величезними відстанями на суші і на море. Поки західна культура добиралася до сільської глибинки, а на це ішли місяці і роки, її вплив виявлялся ослабленим. Крім того, він не торкался широкого кола населення. Спочатку объектом впливу ЗМІ ставали численні групи місцевих еліт, що вступали в контакти з місіионерами, плантаторами, адміністраторами. Проходили десятиліття, перш ніж цей вплив здобував масовий характер.
З появою ЗМІ положення різке змінилося. Вони скоротили відстань і час, звели до мінімуму проміжний вплив на передану інформацію, подолаючи бар'єри письменності і бідності, і дозволили на психологічному хоча б рівні придбати таку мобільність, який вони не могли досягти на фізичному рівні. Не залишаючи мереж громади, селянин міг побувати у Парижі чи на Апенінах. Раніш недостність коштів не дозволяла місцевим мешканцам вершити навіть поїздку на автобусі, не говорячи про потяг. Їхня подорож не простиралася далі прилеглого містечка. Тепер же у своїй уяві вони могли подорожувати по всіх країнах світу. уявлювані подорожі зробили сильний дестабілізуючий вплив на місцеві культури. Зросли потреби. Знання породило надії, яким не призначено було збутися. Збільшилося розчарування. Пішли ланцюжки политичних переворотів. Багатим і бідним не хотілося жити по-старому, а по-новому вони ще не вміли. Наплив споживчих товарів з розвинутих країн сопроводжувався відповідною психологічною обробкою, яка ведеться за допомогою ЗМІ. Якщо країни, що розвиваються, і інтегровані у світову економіку, то скоріше як ринки збуту.
Використання дешевих іноземних програм не проходить безслідно. По-перше, знижуються вимоги до роботи національних продюсерів. По-друге, у глядачів культивується цікавість до сексу, насильству і помилковим стереотипам. Після тривалого тиску глядачи і від місцевих режисерів вимагають продукці, аналогічної західній. По-третє, іноземні програми поволі насаджують спосіб життя, стиль одягу і смаки, що чи не можуть бути задоволені місцевою економікою, уперечать цінностям місцевих культурніх традицій.
ЗМІ виконують сьогодні ту ж роль, яку в часи промислової революції грали залізниця і морські шляхи, - це артерії для вільної циркуляції інформації. У країнах, що розвиваються, ЗМІ виконують наступні функції:
· Допомагають поширювати грамотність і утворення серед жителів віддалених районів.
· Забезпечують національну інтеграцію країни, де різнорідний склад населення або природні фактори - величезні ліси, пустелі і гори - є перешкодою до об'єднання.
· Забезпечують ефективне адміністративне керування в країнах, де великі відстані є на перешкоді для інтеграції.
ЛІТЕРАТУРА:
Де Сосюр Ф. "Труды по языкознанию".
Сеір Е. "Избранные труды по языкознанию и культурологии", М., 1977.
Реформатський А.А. "Введение в языкознание", М., 2000г.
Ахманова О.С. и др. "Общее языкознание. Формы существования, функции, история языка". М., 1970г.
Кравченко А.І. "Общая социология". М., 2001г.
Общая социология// Посібник під ред. Проф. А.Г. Ефендієва.- М. ИНФРА - М., 2000г.
Добренков В.І., Кравченко А.І., "Социология": ВЗ ТЗ: Социальные институты и процессы. - М.: ИНФРА - М., 2000г.
Культурология. Посібник для студентів тех. ВНЗ/ Колектив авторів., Под ред. Багдасарьян Н.Г. - М.: Вища школа, 1999г.

 
 

Цікаве