WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Соціокультурні функції ЗМІ - Реферат

Соціокультурні функції ЗМІ - Реферат

суспільстві
Кожну історичну епоху і тип суспільства знаменують великі відкриття. У доіндустриальнім суспільстві революційні зміни зробило відкриття вогню, колеса й алфавіту, в індустріальному - друкованого верстата, парової машини і конвеєрної стрічки, у постіндустріальному суспільстві - атомної енергії, комп'ютера і телебачення. Про останнє варто поговорити особливо. Усього лише за півстоліття, що минули з того часу, як на Всесвітньому ярмарку 1939 р. Эн-Бі-Сі почало регулярне телемовлення на Сполучені Штати, ТБ поширило свій вплив на людство набагато ширше і швидше, ніж усі попередні винаходи. Його вплив на формування способу життя, людських взаємин, структури керування і навіть на розуміння цивілізації виявилося дуже глибоким. Воно дає можливість відчути себе в центрі подій і, як не дивно, досягає мети: незрима присутність мільйонів глядачів додає будь-якій події розмах і значимість.
Телебачення прискорило темп життя, спресувавши місяці в тижні, дні і навітьгодини. Воно формує міфи, переписує історію.
Герої серіалів і естрадні зірки увійшли до нас у будинки і стали ледве чи не членами родини, тим, що називають ерзац-друзями. Події пригодницьких, детективних, любовних, героїчних, і політичних фільмів здаються нам ледь чи не реальнішими, ніж дійсні. Телебачення поєднує людей. Подробиці любовної пригоди американського президента з колишньою секретаркою Білого дому росіяни знають не меньш, ніж американці. Ми засуджуємо чи схвалюємо його вчинок приблизно в тім же процентному співвідношенні, що і самі американці. Але й американці довідуються про перестановки в російському уряді не пізніше, ніж самі росіяни (якщо не раніш). Саме дивне, що деякі міністри вперше довідалися про своє звільнення, призначення чи пересування з повідомлень телебачення.
Сьогодні телебачення - не тільки головний засіб, що забезпечує беззупинний потік інформації і у корені змінюющій зміст соціальної взаємодії, у суспільстві, але і важливий соціальний інститут, продукцію якого ми споживаємо так само, як і продукти харчування, одяг, різні пристосування і послуги. З одного боку, це полегшує і різноманітить наше життя, а з іншого боку - змушує платити дуже високу ціну, якщо мати на увазі особисту волю і змушене проходження визначеними соціальними моделями1.
Відповідно до матеріалів дослідження рейтингів мережних телеканалів і телебачення, проведеного фірмою "Медиа Мар" у квітні 1997 р. (репрезентативна вибірка - близько 8 тис. респондентів у 41 місті РФ), середній час, протягом якого людина дивиться телепередачі, складає 246 хв. у день. Якщо в будні дні телевізору приділяється 237 хв., то у вихідні цей показник трохи вище - 270 хв.2 Переважна більшість (87%) домогосподарок щодня дивляться телепередачі більш 3 година., сполучаючи це з домашніми справами. Молодь дивиться телевізор по кілька годин 3 - 4 дні в тиждень. Найменше сидять перед телевізорів підприємці. Третина з них дивляться телепередачі лише у вихідні дні.
Засоби масової інформації впливають на соціальне поводження людей. Показуючи велич морального подвигу людини, історії звичайних людей, що зуміли вижити в самих важких умовах, телебачення вселяє нам більше надії й оптимізму. У той же час воно сприяє поширенню скептицизму, показуючи з екранів людські пороки, ворожнечу політичних партій, корупцію і злочини, паніку на біржах або черзі у прилавків. Можливо, у суспільстві було б менше насильства, якби звичайна дитина до досягнення зрілого віку не переглядала десятки тисяч дійсних актів насильства в останніх новинах і розіграних у фільмах. Можливо, якби потоки компромату не виливалися всіма ЗМІ, народ відносився б з великою повагою до соціальних і власних лідерів.
Інститут соціальних і маркетингових досліджень "Gfk МR" провів у 1997 р. комплексне опитування населення Росії, у ході якого 2079 респондентам пропонувалося оцінити ступінь важливості телебачення як способу одержання інформації будинку в найближчі два роки: 87% оцінили його як основне джерело інформації1.
Сила ТБ полягає в глибокому впливі на спосіб мислення. Воно здатно реставрувати старі і породжувати нові міфи. Популярні телеперсонажі стають носіями моральних якостей не менш глибоких, чим персонажі чи Достоєвського Шекспіра, причому доступні вони незрівнянно більш широкій публіці. Телеперсонажі надовго залишаються в пам'яті в першу чергу тому, що в стиснутому виді відбивають риси національного духу. Вони стають еталонами поводження і моральності.
ТБ займало важливе місце в політичному, культурному і економічному життю народу ще під час існувания Радянського Союзу. Особливу роль воно грало в період гласності, проголошеної Михайлом Горбачовим. Його образ настільки точно відповідав ставлениям про політика, що культивують засоби масової інформації, що деякі радянологи думали, що Горбачову не удалося б завоювати й утримати владу без допомоги телебачення. Телебачення актуалізує нашу реальність. У боротьбі думських фракцій у парламенті Росії постійно йдуть посилання на телерейтинги, що показують зльоти і падіння популярності політичних лідерів. Після того як у вересні 1998 р. Держдума в перший раз не обрала В.Черномирдіна на посаду прем'єр-міністра, перед другим ту ром з високої трибуни його супротивники,аргументуючи неприйнятність цієї кандидатури, раз у раз посилалися на дані телевізійного опитування, проведеного перед тим каналом НТВ ( проти Черномирдіна виступили 90% що подзвонили). Нинішні президенти звертаються до народу своєї країни не з трибуни на головній площі столиці, але з газетних смуг чи по радіо, або з екранів телебачення. Воно консолідує націю і народи, тримає в курсі останніх подій кожного з нас. Без нього ми не можемо представити сучасне суспільство, а суспільство не може знайти контакт із сучасниками без допомоги телебачення. Телеекран став

 
 

Цікаве