WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Міжособистісні відносини: від спілкування до взаємодії - Реферат

Міжособистісні відносини: від спілкування до взаємодії - Реферат

матеріальна субстанція речі для її буття як символ є чимось несуттєвим; у результаті річ сама по собі як би нічого не виходить, а тільки представляє, виражає інший предмет.
Один час модним було запирати нові джинси до дір, штучно їх псувати таким чином, щоб вони виглядали поношеними. Вони утратили свою безпосередню функцію міцного одягу для захисту від непогоди, зручної в носку. Символічне буття речі як би цілком поглинуло, розчинило в собі її матеріальне буття. Як практична і зручна річ джинси утратили свою цінність, вони стали виражати щось інше, що вважалося коштовним у підлітковій субкультурі.
Коли луддисты в Англії першими збунтувалися проти застосування машин, вони відносилися до них не як до матеріальної субстанції, а як до соціального символу. Машини уособлювали експлуатацію, конкуренцію знецінювання живої праці, масове безробіття. Подібним символічним значенням засобу працінаділені, звичайно, не самі по собі, а виступаючи як частину конкретно-історичних відносин виробництва і розподіли. Символ, вилучений з реального процесу обміну, перестає взагалі бути символом, тілесною оболонкою ідеального образа. Без ідеального образа індивід не може оперувати речами, вовлеченными в процес суспільного виробництва.
Коли порівнюють соціальні і міжособистісні відносини, то говорять, щоб їх розрізнити, що в першому випадку люди грають соціальні ролі, а в другому вони від них вільні і виявляють себе як особистості. Продавець Іванов взаємодіє з покупцем Сидоровым як суб'єкт однієї ролі із суб'єктом іншої, тобто як представники двох великих соціальних груп - покупців і продавців. Але от вони виявилися сусідами по сходовій клітці, і Іванов "отоварив" Сидорова без черги. Що він зробив? Виявив особисте відношення. Вони добре знають один одного, часто виручають одні іншого, а тому відсувають убік формальні відносини і прибігають до особистим, довірчим.
По змісту міжособистісні відносини складніше і вариативнее. Соціальні відносини визначаються формальними вимогами і нормами, заданими суспільством. Якщо це повсякденні відносини, то за порушенням норм особливо ніхто не стежить. Як надходить пасажир з нагрубившим йому водієм? Так ніяк, поскаржиться будинку, так вип'є валокордин. Скаржитися даремно. Але спробував би цей водій нагрубити чи дружині сусіду, якщо, звичайно, вони щось для нього значать.
Значимі інші - от ключ, яким відкривається таємниця міжособистісних відносин. Вони нагадують ризикове підприємство, прохід по мінному полю. Один раз помилився - утратив кредит довіри вагомих для тебе людей. Значимі інші - це ті знайомі чи незнайомі, з думкою яких людина більше всего вважається, перед ким він прагне прекрасно виглядати, від кого він, можливо, залежить.
Коли значимі інші - родичі, чи друзі сусіди, тут усі зрозуміло. Але часто значимими іншими виявляються зробленоі незнайомі люди. От ви прийшли в театр, але не плюєте на підлогу і не сякаєте так, що дух забирає. Ви думаєте про те, що скажуть про вас навколишні. Ви не хочете, щоб про вас склалася погана думка. Чому? Тому що це ваше коло спілкування, ваше соціальне середовище. А після революції 1917 р. робітники і селяни демонстративно плювали в палацах, виявляючи свою зневагу, підкреслюючи, що мешканці палаців - це не їхнє коло спілкування, більш того - класові вороги.
Зі значимими іншими ми тримаємося підкреслено неформально. Не просто вітаємо кивком голови, але зупиняємося, розпитуємо, намагаємося чи сподобатися як мінімум не зіпсувати відносини. Ми знаємо: з ними нам ще не раз прийдеться взаємодіяти й у випадку чого навіть удатися до їх допомоги. Вони нам потрібні, а не тільки приємні.
До речі сказати, міжособистісні відносини далеко не завжди будуються на емоціях - чи подобається не подобається. У житті усе складніше. Людина нам неприємний, але вигідний. Ми розпливаємося в посмішці, намагаючись підтримати дружню атмосферу. Посмішкою і добрими словами ми намагаємося сподобатися впливовому обличчю, завоювати його симпатії.
Між соціальними і міжособистісними акторами існує та різниця, що перші частіше створюють нам проблеми, а другі - допомагають їх вирішити. Міжособистісні відносини многомернее, складніше, глибше соціальних. Чи багато чого вимагає взаємодія покупця з продавцем? Відіграли свої ролі і розійшлися. А от у міжособистісних відносинах ми випливаємо моральним нормам. Ми дружимо з тими, хто чесний, правдивий і ніколи не зрадить. Ми жадаємо від значимих інших високих моральних норм, інакше ніякої дружби. Але від продавця ніхто цього не вимагає. Він чесний тільки в тих рамках, що обкреслені службовою інструкцією. А там сказано - не обважуй покупця. Морально тут узагалі ні причому. Інша справа, якби він знайшов загублений вами гаманець і повернув хазяїну замість того, щоб привласнити собі. У цьому випадку він зробив моральний учинок, але до службових обов'язків продавця він не має ніякого відношення. Він характеризує людину як особистість, а не як виконавця соціальної ролі.
Тому ми можемо укласти, що міжособистісні відносини проступають крізь маску соціальних відносин, йдуть понад них, проростають крізь усі пори цих відносин.
Соціальні відносини однорепертуарны - у них дуже вузький набір ролей, моделей поводження, норм, мотивацій і потреб. До них легко перейти з будь-якого етапу міжособистісних відносин. Допустимо, вам не сподобалася ця людина, хоча хвилину назад ви шукали з ним дружби. Ви моментально стаєте підкреслено формальними, даючи зрозуміти, що між вами - тільки службові відносини. Але від соціальних відносин перейти д особистого не так-те просто. Говорять, щоб довідатися людини, треба з ним пуд солі з'їсти. За подібною метафорою ховаються дві прості речі: для встановлення міжособистісних відносин необхідні довгий час і регулярна взаємодія, у якому іншої розкривається з усіх боків.
От ця особливість - розкритися з усіх боків - і представляє ще одну найважливішу особливість. Міжособистісні відносини - це усебічні відносини на відміну від соціальних як однобічних. Якщо провести статистичне обстеження нинішніх "нових росіян", то виявиться, що на 80-90% вони

 
 

Цікаве