WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Класифікація видів комунікації - Реферат

Класифікація видів комунікації - Реферат

причин, треба враховувати й інші фактори, зв'язані з комунікацією. Насамперед це можливість швидко зв'язатися по телефоні, а не їхати на інший кінець міста, щоб довідатися в близької людини, що з ним случилося. Це дозволяє більш оперативно вирішити виниклу проблему, скажемо, викликати "швидку допомогу" чи попросити зайти до нього сусідку у виді послуги. Подібний спосіб комунікації до того ж відповідає прагненню городян до комфорту і зручності, що зіграло в скороченні живих контактів не меншу роль, чим економічні причини.
Як показують емпіричні дослідження, частіше інших поза службовими і діловими відносинами спілкуються сьогодні молодь і домогосподарки. З всіх опитаних (представники середнього класу) щодня зустрічаються з друзями Без спеціального на те приводу 31% респондентів; раз у тиждень - 34% опитаних; 16% - один-два разу на місяць, а 19% - ще рідше. Представники середнього класу в силу своєї зайнятості не випробують потреби бачитися частіше зі своїми друзями і родичами. Половина опитаних вважають, що спілкування без визначеної мети і справи їм просто не потрібно; ? цілком задоволені і рідкими (раз на місяць) контактами. Потреба в спілкуванні більше спостерігається в жінок, тоді як чоловіки відносяться до проблеми спілкування більш індиферентно.
Дефіцит живих контактів заповнюється розмовами по телефоні. Хоча телефонний зв'язок знижує ступінь емоційної вовлеченности в розмову, але вона служить одночасно найшвидшим і зручним засобом спілкування, часом єдиним при просторовій віддаленості абонентів: близько 70% опитаних ведуть особисті телефонні розмови щодня; ? - 2-3 рази в тиждень.
Замічено, що чим старше людина, тим сильніше його тяжіння до об'єктивної інформації. І навпаки. Тому можна сказати, що дитинство - це по перевазі мир аффектно-оценочной інформації. Порозумівається це тим, що діти дуже залежні і менш захищені, вони мають потребу в постійній емоційній підтримці, дружній і материнській опіці. Маленьких дітей хвалять набагато частіше і за більш дрібні досягнення, чим чи підлітків дорослих. Сучасна педагогіка взагалі думає, що в школі варто користатися по перевазі позитивними санкціями. Чим більше хвалити дитини, тим краще він засвоює навчальний матеріал.
Правда, на відміну від першого, інформативного, виду комунікації, афективно-оцінна інформація дуже неоднозначна. Факт не можна зробити більш-менш об'єктивним чи правдивої. Факт залишається фактом. Але чи оцінку вираження почуття можна зробити чи менш більш сильними.
Рекреативна комунікація включає творчу, розважальну, чарівну, відволікаючу, гумористичну й іншу інформацію, що допомагає розслабитися, відпочити, унестись кудись уявою і мріями, пофантазувати.
Рекреація (від лат. recreation - відновлення) - 1) свята, канікули, зміна в школі (застаріле вираження); 2) приміщення для відпочинку в навчальних закладах; 3) відпочинок, відновлення сил людини, витрачених у процесі праці. У багатьох країнах рекреаційне обслуговування - велика галузь економіки.
При цьому типі комунікації люди створюють уявлювані ситуації і передають один одному інформацію про їх - розповідають історії й анекдоти, міркують, мріють, змушують інших повірити в що повідомляється. Вони читають художню літературу, дивляться фільми, телевізійні і театральні спектаклі.
Переконуюча комунікація виражається в наказі, раді, проханні і розрахована на те, щоб стимулювати якась дія.
У процесі переконуючої комунікації люди намагаються вплинути на чи переконання дії інших людей. Він має на увазі участь людей, що значимий друг для друга: батьки впливають на дітей, діти впливають на батьків, друзі впливають один на одного, агітатор впливає на думки що агітуються, здобувач ученого звання намагається переконати членів Ученої ради в наукових достоїнствах своєї дисертації, начальник у розмові з підлеглим намагається впливати на його відношення до праці і т.д.
Переконуючим може бути не тільки спілкування, але і комунікативний процес. Реклама на міських стендах, у газетах, на телебаченні також є різновидом переконуючої комунікації. Хоча газети вважаються сьогодні засобом інформативної комунікації, однак близько 65% їхнього обсягу займає явна і схована реклама. Коли люди добираються на чи роботу повертаються додому, усюди - у метро, автобусі, на спеціальних щитах і вивісках у магазинах - їх супроводжує реклама. До переконуючого впливу людин прибігає із самого раннього віку. Діти плачуть, посміхаються, пхикають, скаржаться, прагнучи вплинути на батьків, переконати їх у чомусь, привернути увагу і викликати відповідні дії. Переконуюче спілкування перетворюється в спосіб маніпуляції поводженням інших людей. Навіть лексика культурного діалогу підкоряється тієї ж мети. Коли ми посміхаємося, говоримо "будь ласка" чи "спасибі", те неявно припускаємо викликати розташування співрозмовника. Зовнішній вигляд також виконує функцію переконання: неохайний вид може відіпхнути, охайний вид викликає розташування. Тим же цілям служать знаки уваги, наприклад піднесений букет чи квітів інший незначний подарунок. Для таких професій як юрист, комівояжер, чи політик бізнесмен, використання прийомів переконуючого спілкування є обов'язковим.
Ритуальна комунікація - це процес чи дотримання виконання соціально запропонованого поводження.
Коли в клас входить викладач, студенти дружно встають. Коли незнайомі військові зустрічаються на вулиці, вони віддають честь, прикладаючи руку до козирка. Знайомі люди вітають один одного рукостисканням, підведенням чи капелюха усним мовленням. Виступ, що сподобався, вітають оплесками. У що порушує нормы ритуальної комунікації виникають труднощ при спілкуванні. Такі люди викликають чи здивування несхвалення.
Дитина, що не може розпізнати, коли інші діти жартують, чи занадто болісно реагує, коли його дражнять, із працею пристосовується до шкільного життя. Підлітка, що неохоче бере участь у подшучивании над кимсь чи не може відповісти на образу, ровесники вважають дивним. Дорослі, котрі здаються занадто строгими в неформальній обстановці, чи, навпаки, занадто розв'язними в офіційної, навряд чи стануть бажаними чи гістьми партнерами.
Частиною ритуальної комунікації виступає уміння представляти своїх супутників, запрошувати викликуваного до телефону, правильно поводитися за столом, говорити по черзі в колективній бесіді, не перебивати інших, показувати інтерес дотого, що висловлює співрозмовник, погоджуватися з думкою інших людей, обмінюватися ролями ведучого і відомого в діалозі, випливати домовленостям і т.д.
У письмовій комунікації люди прагнуть відповідати нормам ритуальної комунікації: особисті і ділові листи починаються з увічливого звертання, норми якого відрізняються в різних країнах, звертаючи до визначених людей і по визначеному приводі, не слід допускати двозначних текстів; що стосується запрошень і відповідей на них, то їх складають за загальноприйнятою формою.
ЛІТЕРАТУРА:
Де Сосюр Ф. "Труды по языкознанию".
Сеір Е. "Избранные труды по языкознанию и культурологии", М., 1977.
Реформатський А.А. "Введение в языкознание", М., 2000г.
Ахманова О.С. и др. "Общее языкознание. Формы существования, функции, история языка". М., 1970г.
Кравченко А.І. "Общая социология". М., 2001г.
Общая социология// Посібник під ред. Проф. А.Г. Ефендієва.- М. ИНФРА - М., 2000г.
Добренков В.І., Кравченко А.І., "Социология": ВЗ ТЗ: Социальные институты и процессы. - М.: ИНФРА - М., 2000г.
Культурология. Посібник для студентів тех. ВНЗ/ Колектив авторів., Под ред. Багдасарьян Н.Г. - М.: Вища школа, 1999г.

 
 

Цікаве