WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Із історії перекладознавства - Реферат

Із історії перекладознавства - Реферат

Кіхот" , "Робікзон Крузо " , "Подорожі Гулівера" , повісті Вольтера.
Північні скандинавські народи стали популярні в Росії тільки у кінці XIX ст. (Метеринк, Ібсен, Кнут, Стриндберг, Сельма Лагерльов).
Вибір для перекладу авторів був випадковим. Більш за все перекладали польську літературу ( А. Мицькевича), Вийшла антологія польської поезії під редакцією Гербеля. З чеського перекладали Яна Неруду.
Деякі переклади робилися непрофесійними перекладачами (видатнішими письменниками).
Тургенєв І.С. -2 повісті Флобера, Достоєвський Ф.М. - "Євгенія Гранде" , Бальзака, Л.М. Толстой -"Порт" Мопасана.
Усі вони підходили до перекладу суб єктивно, керуючись не точністю, а власним стилем (персонажи говорять як в оригіналі твору).
Для перекладачів цього часу
характерно:
1)відсутність системи (цьому сприяли перекладання в суспільстві - якщо людина знає іноземну мову , вона може перекладати). Звідси - смислові помилки, безвідповідальність при передачі змісту (переказ) ; вносились фразеологічні реалії, властиві російській атмосфері.
2) Багатословіє, бідність словаря.Все це веде до ремісничого характеру переклада.
В цих умовах виникла скептична оцінка проблеми перекладу. Потебня : "Якщо слово однієї мови не покриває слово другої, однак можуть покривати один одного комбінації слів, картини,почуття зоудженою мовою. Гостроти не перекладались.
Максим Грек - Перший професійний російський перекладач Преподобний Максим Грек увійшов у російську історію , перш за все , як видатний письменник і публіцист , а також як великий діяч і святий .
Його ім я у звичайному житті - Михайло Триволист . Народився він близько 1470 року в місті Арті і належав до видатного візантійського роду . У 1480 році Михайло опиняється на острові Корфу ( Керкира ) , що належав Венеції . Тут він отримує класичну освіту . Пізніше їде до Італії , щоб продовжити освіту . Після падіння Візантійської імперії , Італія стала центром грецької освіченості , тут знайшли притулок тисячі греків .
В Італії Михайло провів десять років . Спочатку він оселився у Флоренції , що у
той час була " другими Афінами " .
За висловом Г. Флоровського , Максим Грек " не був гуманістом у західному розумінні цього слова , але його можна назвати візантійським гуманістом" . Він негативно ставився до Аристотеля , відкидав західну схоластику і латинство . Перебування в Італії зумовило найвищий рівень Максима Грека як вченого - енциклопедіста.
Після того, як Михайло два роки провів у католицькому монастирі , він круто змінює своє життя . Ще від Іоанна Ласкариса він чув про книжкові багатства афонських монастирів . У 1504 році він лишає Італію і їде до Греції , на Афон ( Святу гору ) .
На Афоні створюються і перші власні твори інока Максима . Беспосереднім його
послушанням стає збір коштів для афонських монастирів . Задля цього преподобний мандрує містами та селищами Греції .
Так минає близько десяти років , після чого життя преподобного знову різко змінюється . У 1515 році великий князь Московський Василь III відправив на Афон послів з проханням прислати йому видатного перекладача книг .
Спочатку мова йшла про старця Савву , але той вже був дуже старий , тож іноки
Афону вирішили послати замість нього Максима , який також був " видатний у Божому Писанні та придатний до тлумачення та перекладу усіляких книг " . Максим
отримує грамоту від константинопольського патріарха до митрополіта Московського
Варлаама і , разом з двома іншими Афонськими монахами , Неофітом та Лаврентієм , їде спочатку в Канфу ( зараз Феодосію ) у Криму , а звідти - на Русь.
березня 1518 року Максим разом зі своїми супутниками приїхав до Москви ,
де був щиро прийнятий Василем III . Афонським гостям призначили для перебування Чудів монастир у Кремлі.
Першою книгою , яку йому запропонували перекладати , став Тлумачний Псалтир .
Преподобний опинився у важкій ситуації . Справа в тому , що він у той час ще не знав словенської мови . Йому в помічники було призначено Дмитра Герасимова і Василя Ігнатова , які були перекладачами у Польському приказі латинської та німецької мов . Переклад здійснювався так : Максим перекладав з грецької на латину, а його помічники - вже на російську мову . Зі слів перекладачів тексти записували писарі - інок Троїце - Сергіева монастиря Сілуан та відомий книгописьменник того часу Михайло Медоварцев .
Роботу було закінчено через рік та п ять місяців . Переклад було відправлено на розгляд митрополіту Варлааму , який відзначив його дуже високо . Великий князь щедро обдарував Максима та доручив йому новий переклад , у цей раз тлумачення
Діянь Опостольських . Максим Грек залишився на Русі за наполяганням руських князів . Тут він як і раніше займався перекладацькою діяльністю. Незабаром Максим вивчив російську мову . Серед його перекладів перше місце займають книги Священого писання , їхнє тлумачення , твори Отців церкви . Максим займався і виправленням перекладів , що вже існували . У російських книгах він знайшов численну кількість помилок і навіть нісенітниць, які рішуче виправляв . Максимові належать також численні оригінальні твори , що він писав з різних приводів Максим став першим на Русі дійсно енциклопедично освідченим вченим . Його вплив на книжкову культуру древньої Русі та на руських книжковців того часу був дуже великим .
Максима звинувачували у недостатній повазі до місцевих руських чудотворців , у засуджені руських священних книг."Тут на Русі книги не відверті " , - казав Максим ,- " інші книги зіпсували перекладачи , але і їх треба перекладати " .
У 1525 році Максима було притягнуто до суду церкви - вже за звинуваченням у єресі .
Головним обвинувачувачем на суді був митрополіт Даніїл. У провину преподобному були поставлені "еретицькі " ( а насправді лише не зовсім вдалі або помилкові ) вислови , які опинилися в його перекладах через недостатнє знання словянської та російської мов . За вироком суду преподобний був зісланий до Йосипо-Волокамського монастиря .
Шість років провів преподобний у тісній , вогкій , смрадній та зачаділій келії , де він терпів муки від диму , голоду та холоду .
Лише пізніше , у 1551 році преподобний Максим був визволений за наказом царя Івана Грозного та переведений з Твері до Троїце-Сергієвого монастиря .
У 1553 році Троїцю відвідав цар Іван Грозний , що прямував на богомілля у Кирилів монастир . До цього часу ставлення до Максима у колі царя діаметрально
змінилося ; вченого афонця знову оточили пошана і повага . Цар мав бесіду із Максимом Греком .
Преподобний Максим помер у 1556 . Тіло святого було поховано у північно-західної стіні Свято- Духовського храму Троіце- Сергієвої лаври .
У 1591 році за благословінням патриарха Іова мощі преподобного були освідчені і знайдені цілими. У день відкриття мощів біля труни святого зцілилися
шістнадцять людей .
У 1988 році на Помісному соборі Руської Православної Церкви , призначеному
ювілею тисячоліття Хрещення Русі . Максим Грек названий святим . Пам ять його святкується 21 січня ( 3 лютого ).
Заслуга М. Грека у перекладознавстві полягає в тому , що він перший показав вагомість граматичної будови мов , що перекладаються і фактично утворив граматичну школу
.
Література :
Сініцина Н. В. Максим Грек у Росії . М. , 1977 .

 
 

Цікаве