WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Проблеми української мови - Реферат

Проблеми української мови - Реферат


Реферат на тему:
Проблеми української мови
Історія - наука ідеологічна. Незважаючи на спроби багатьох науковців позбавити історію такого нальоту, саме вона - підстава для легітимності держав і націй, основа ідентичності, а також - серцевина багатьох конфліктів.
Історія - це концентрована науково організована пам'ять спільнот.
Зараз в Україні за право бути базовими історіями змагаються три концепції.
Історія російсько-імперська
Суть її в тому, що тисячоліття тому існувала братня колиска народів. Протягом століть їх хотіли розлучити, проте "возз'єднання" молодших братів зі старшим таки відбулося, розірвання вікових зв'язків, руйнування слов'янської цивілізації, необхідність повернення назад.
Бал тут правлять концепт "русской славы", великої історії, культури і поганих сусідів (поляків, німців, католиків чи інших), які розкололи велику державу, яку необхідно відновити - бажано у старих межах. Української мови і культури, згідно з цим підходом, "не было и быть не может".
Історія совєтська
Тут говорять про те, що вперше в історії люди стали вільними, звільнившись від національного і соціального гніту. Утворилася нова спільнота - Союз Радянських Соціалістичних Республік.
Саме вона зробила Україну великою індустріальною і науковою державою, "возз'єднала" народ, припинила експлуатацію людини людиною, саме за неї загинули мільйони радянських (серед яких - росіяни, українці, білоруси, представники інших національностей) людей, а бандеровці стріляли їм в спину.
В кінці 1980-х - на початку 1990-х через неситість частини партноменклатури, кримінальних елементів і бандеровців "велика держава" розвалилася. Після Другої світової (Великої Вітчизняної) війни ніколи не було ніяких національних утисків, а людям жилося заможно і мирно, інтернаціонально і взагалі щасливо.
Історія українська
Від часів Київської Русі і через століття український народ прагнув витворити власну державність. Поразка козацьких змагань, а потім і невдалі спроби здобути незалежність у 1917-1921 роках призвели до того, що Україна була колонією різних держав упродовж століть.
Це також призвело до неповноцінності культурного життя української спільноти, оскільки кращих людей висмоктували метрополії - Варшава, Москва, Петербург чи Відень, а своє високе мистецтво - національний балет, опера і драма, власні університети і власні громадські інституції не розвивалися.
Українська мова мала низький статус, і/або була забороненою в певних сферах суспільного життя. В Російській імперії і в СРСР здійснювали політику русифікації. Боротьба за екологію, за збереження пам'яток старовини і за захист української мови - три кити, на яких розпочалася боротьба за українську незалежність в кінці 80-х років.
Кожна з цих концепцій по-різному дивиться на історію української етнічної спільноти і, відтак, на історію стану і статусу української мови.
Російська великодержавна концепція заперечує сам статус української мови як окремої, означуючи її "малоросійським наріччям".
В.Ющенко, 10 листопада 2005
"…чим більше мов спілкування буде в Україні, тим швидше ми отримаємо статус європейської нації"
Совєтська концепція інколи визнає утиски української мови в царський період, але після того - ніколи.
І тільки концепція української історії більш чи менш явно розглядає боротьбу за українську незалежність як боротьбу за збереження української культури і української ідентичності.
Очевидно, без суб'єктивності не обійтися. Дозволимо собі прийняти сторону третьої концепції. Згідно з нею, Україна мала колоніальний статус як за часів Російської імперії, так і в СРСР. Одним з аспектів колоніалізму було придушення мови українського етносу на його ж території, витіснення її з престижних суспільних сфер, її маргіналізація і поступове розчинення.
Право вибору?
Постулат двох державних мов в ідеалі передбачає однаковий доступ до всіх суспільних благ і продуктів обома мовами. Які ж базові характеристики для вибору мовного середовища з-поміж обох "партнерів" на даний момент?
Російська мова є мовою міста, великих вулиць і швидкого життя, мова тих, хто добре заробляє, українська - мовою села і невеликого містечка - руїни і безперспективності, мова нижчих класів.
Російська мова - це мова сучасної музики і сучасної літератури, бестселерів і модних журналів, мова бізнесу і науки, українська мова - мова провінції, маргінальної модерної літератури, контркультурної музики, а також - совково-шароварного сало-горілкового культурного пласту. Українська мова - це також і примусова мова бюрократії.
Російська мова - це носій передових тенденцій зі світу, це кращі переклади світових класиків і сучасних письменників з великими тиражами, це - фактично всі перекладені західні кінофільми, потужна серіало- і інша ТБ-продукція. Українська мова - мова обмеженої кількості естетських кіноформ, вона - незручний "біжучий рядок" на екрані і втомлива неоковирна неграмотна реклама.
Російська мова - це пошук у великих масивах інтернету, літератури, кіно. Українська мова - це обмежений асортимент радянських часів (сучасний - ще обмеженіший), україномовний веб-простір - невеликий закуток великого інтернет-космосу.
Західна Україна є певною мірою винятком: статус української мови тут вищий, проте якщо брати кількісний вимір, навіть тут у багатьох сферах (наприклад, книжки чи журнали, або, наприклад, кінопродукція) кількість україномовної продукції не дотягує і до 25%.
А яку мову обираєте ви? Невже українську? Це ж незручно. Навіщо носити єдині тісні старі чоботи, якщо до ваших послуг широкий асортимент різноманітних зручних сандалів, елегантних черевиків, модних кросівок?
Захистити від української мови?
Що ж відбудеться, коли російська мова стане другою державною? Все буде абсолютно так, як зі взуттям:
Буде

 
 

Цікаве

Загрузка...