WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Символ як категорія мислення й мови. Семантична структура слів-символів - Дипломна робота

Символ як категорія мислення й мови. Семантична структура слів-символів - Дипломна робота

поводиться так, як і за життя. "Нічого специфічного, "русалчиного" нема в Ганнусі (хіба що вона весь час чеше довгі коси), "рибалонька кучерявий такий же закоханий і соромливий, мати і за життя була, як відьма"?
Таким чином, реальне й нереальне ніби трансформується одне в одне. Русалки - це утоплениці, нехрещені діти, якими знехтували "злі" люди, бо суспільство не приймає таких дітей. З одною боку, русалки-образи, витворені уявою, з другого - це загублені життя сиріт. А це вже - земна реальність. Отже, витоки фантастичного, неймовірного, казкового поет шукав у реальному світі.
Слово-символ русалка включає компоненти - "нещастя", "згуба", "сум", "забуття", "чари", "привабливість", "дівочість".
Образ відьми в народному уявленні - це символ злодійства, чародійства, зловмисності. Відьмою називають не лише ту, яка має хист до чаклунства, ай особу жіночої статі із лайливим характером, недоброю вдачею, інколи - некрасиву жінку взагалі. Переосмислений образ відьми - це і вільна, незалежна жінка; та, що не прислуховується до людського наговору. Ставлення до відьми як до носія не лише зла, але й позитиву спостерігається і в Європейській традиції, пор.: "Відьма", мудра жінка, втілює в собі руйнівні і добрі сили?
Се не мара.
Моя се мати і сестра.
Моя се відьма, щоб ви знали
Люде добрі і розумні
Добре її знали.
А все-таки покриткою
І Відьмою звали.
Основні компоненти символічного значення - "злодійство", "зловмисність", "чаклунство", "потворність", "вільність", "чвари".
2.3. Біблійні слова-символи
Біблійна символіка в силу її історичного походження, своєрідного поєднання в ній образно-символічних систем різних народів, очевидно, не могла безпосередньо перетворитися у власне національну символіку, хоч і впроваджувалася у свідомість народів християнського світу віками. Однак не можна применшувати вплив християнства на формування символіки християнських народів, вироблення власне національних рис у системі біблійно-образного сприйняття світу, як не можна недооцінювати зворотний процес - позначення давньої міфології, накладання її образів на християнську символіку.
Переосмислюючись в українському мовному оточенні під впливом етнолінгвістичних чинників, способу життя, традицій, старовинних вірувань, біблійні символічні назви наближались до повсякденного побутового, усно-розмовного, фольклорного вживання.
Водночас вихідне значення власне біблійно-богословських символічних назв залишається визначальним; інша річ, що в народному вжитку вони частково трансформуються, змінюються в часі і просторі, набувають рис буденності. так, біблійне слово-поняття ангел у значенні "посланець, вісник Бога", переосмислюючись, несе ідею досконалості, довершеності. У загальновживаній мові слово-образ ангел (янгол) набуває значень:
захисник, заступник (бідних, скривджених тощо);
красива, добра, лагідна людина (переважно жінка, дитина):
Всіх простила, всіх любила
І мов над землею
Святим ангелом літала,
Так їй легко стало.
3) зменшувано-пестливе ангелятко, ангеляточко - невинне дитя і под.:
Отож і спить собі дитина,
Мов ангеляточко в раю.
І на єдину свою
Та мати дивиться і плаче
Тихенько-тихо. Ангел спить,
То щоб його-то не збудить.
То й не догледіла.
А воно, як ангелятко,
Нічого не знає ...
Узагальнені компоненти символічного значення - "захист", "мир", "злагода", "милосердя", "невинність", "краса", "доброта".
До біблійних назв-символів відносяться слова, що позначають осіб (апостол, пророк), предметні поняття (храм, хрест), просторові поняття (Голгофа), абстрактні поняття (дух, душа).
До номінацій на позначення високих позитивних якостей людини відносяться слова-поняття Бог, Богоматір, Христос. Ці символи ми зустрічаємо і у творчості Т.Г.Шевченка.
Бог у біблійному значенні "творець усього сущого, що керує світом і вчинками людей"; в образному вживанні - носій найвищих людських ідеалів, втілення ідеї людського щастя, справедливості. Поблагословила: "Бог з тобою! - та, як мертва, На діл повалилась ..."
Але Бог може бути і символом кари, помсти, грізним і невблаганним:
Й свого не цурайтесь,
Бо хто матір забуває,
Того Бог карає ...
О Боже мій милий!
За що ж ти караєш її, молоду
Господь Бог лихих карає -
Душа моя знає.
Встань же, боже, твою славу
Гордий зневажає
Символічне значення слова сягає корінням у давню слов'янську міфологію, де божество - це і доля, щастя. Образно-символічне вживання слова-поняття Бог більшою або меншою мірою засвідчують численні фраземи із різним смисловим наповненням: борони Боже, не дай Боже - для вираження небажаності чогось:
Та не дай, господи, нікому,
Як мені тепер, старому,
У неволі пропадати,
Марне літа коротати ...
що Бог дасть:
Ой гляну я, подивлюся.
На той степ, на поле;
Чи не дасть Бог милосердний
Хоч на старість волі.
Первинне символічне значення поняття Богиня-мати - земля, у переносному вживанні - про жінку, дівчину виняткової краси і вроди:
Дріядам нічого робить
Перед такою красотою,
Перед богинею такою!
Власне символічне значення пов'язується із поняттям "жіноча творча сила".
Слово-поняття Христос за біблійною традицією - боголюдина, месія; в образно-метафоричному значенні - страдник за людей, той, хто безкорисливо служить людям. Як символ слово-поняття Христос несе ідеї страдництва, спасіння, спокути, всепрощення, очищення.
За кого ж ти розп'явся,
Христе сине божий?
Поширене звертання "Христе, сине божий" вносить деякий ліричний струмінь, що служить образним обґрунтуванням розрядки напруження. Але це лише секундна зупинка. За нею напруження набирає нової сили і поглиблюється. Воно вноситься риторичним запитанням:
За нас добрих, чи за слово
Істини ... чи, може,
Щоб ми з тебе насміялись?
Двофукціональність символіки Христа полягає, з одного боку, у вірі в воскресіння, тобто в людське відродження; з іншого - у людському безсиллі, байдужості. Образ Христа стає "джерелом найвищої мудрості й духовної сили":
В ім'я Господа Христа,
За нас розп'ятого на древі,
І всіх апостолів святих,
Петра і Павла особливе ...
Подай же руку козакові
І серце чистеє подай!
І знову іменем Христовим
Ми оновим наш тихий рай.
Ідея воскресіння людини - воскресіння України втілюється в образі Христа як провідна, визначальна. Слово-символ Христос містить компоненти "спасіння", "страдництво", "безкорисливість", "милість", "всемогутність", "всепрощення" тощо. Образ-символ Діва Марія, Богородиця - один із найбільш улюблених в Українців. Богородиця дала життя Сину Божому Ісусу Христу. Вона, за віруванням, є посередницькою між Христом і людьми. Діва Марія - носій всіляких чеснот. Це краща із матерів. Вона приклад милосердя, любові до Бога і ближнього, зразок

 
 

Цікаве

Загрузка...