WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Вивчення байки Леоніда Глібова в початковій школі - Курсова робота

Вивчення байки Леоніда Глібова в початковій школі - Курсова робота


КУРСОВА РОБОТА
на тему:
Вивчення байки Леоніда Глібова в початковій школі
ПЛАН
І. Вступ.
Леонід Глібов та його твори у шкільному вивченні.
ІІ. Основна частина.
1. Байкарська творчість Леоніда Глібова.
2. Твори байкаря у дитячому читанні:
а) конкретність та виразність образів;
б) щирість і безпосередність, простота викладу;
в) народність і реалізм байок Л.Глібова;
г) пізнавальна і виховна їх цінність;
ґ) різноманітність тематики;
д) мова байок.
3. Особливості роботи над байкою:
а) дітям цікаво знати;
б) вузлик на пам'ять;
в) вимоги методики до вивчення байки;
г) методичні поради щодо порядку роботи над частинами байки;
ґ) етапи роботи при опрацюванні байки.
4. Робот над виразністю читання байки.
5. Аналіз байок, що вивчаються в початковій школі:
а) "Щука" (4-ий клас);
б) дітям цікаво знати;
в) "Вовк та Кіт" (3-ій клас);
г) "Вовк та Ягня" (4-ий клас);
ґ) "Коник-стрибунець" (2-ий клас);
д) "Лебідь, Щука і Рак" (3-ій клас).
6. Прийоми роботи на уроці, що сприяють кращому засвоєнню байки.
7. Урок позакласного читання за байками Леоніда Глібова у початковій школі (4-ий клас).
ІІІ. Висновок.
Виховне значення творів письменника для всебічного розвитку дитини.
IV. Література.
Леонід Глібов та його твори у шкільному вивченні.
Вивчення літературних творів (зокрема такого жанру як байка) у початкових класах передбачає вміння школярів елементарно аналізувати прочитане. Навчити цього дітей не так просто, вміння аналізувати треба виробляти систематично. Учням початкової школи важко вмотивовувати свою думку, робити висновки та узагальнення. Завдання вчителя - допомогти їм зрозуміти ідейну глибину твору, якомога повніше осягнути його естетичну цінність. Цю роботу треба починати вже на початковому етапі вивчення літератури, зокрема у процесі розгляду казок, байок, переказів, легенд.
Байки подібні до казок і сприймаються дітьми з цікавістю. У початковій школі в основному вивчаються байки Леоніда Глібова. Чимало його байко створені на класичні сюжети Езопа, Лафонтена і Федра. Але більшість оригінальні. Вони відображають колорит українського побуту, породжені суто українським способом життя і думання, мають дуже цікаву фабулу, алегорія прочитується легко, мораль стисла і влучна, подібна до українського прислів'я чи приказки. Часто байкар свідомо вживає у свої "мініатюрних повістях" народні прислів'я і приказки, які розкривають суть сказаного, надають образності, соковитості його творам.
У початковій школі байки Глібова вивчаються, починаючи з 2-го класу.
2 клас
1. Коник-стрибунець.
2. Чиж та Голуб.
3 клас
1. Вовк і Кіт.
2. Лебідь, Щука та Рак.
4 клас
1. Щука.
2. Зозуля й Півень.
3. Вовк і Ягня.
Недостатньо на сьогоднішній день матеріалу, який допоміг би вчителеві початкових класів не лише ознайомити з творчістю великого байкаря, але й поглиблювати це знайомство, навчати дітей аналізувати прочитане, розвивати вміння читати байку за ролями, розкривати алегорію і розпізнавати риси людського характеру, а відтак викорінювати в собі негативні і розвивати позитивні.
У старших класах продовжується вивчення творчості байкаря, тому у початкових класах слід познайомити не лише з Глібовим-байкарем, але й розкрити алегорію окремих образів у байках, що доступні дітям такого віку, визначити авторський задум.
Проведене мною дослідження є однією із спроб заглиьися у світ байки, розкрити особливості роботи у вивченні такого жанру, подати окремі зразки аналізу байко у початковій школі, розглянути фрагменти уроків, на яких можуть використовуватись запропоновані мною види роботи, що допоможуть активізувати розумову діяльність дітей і викликати цікавість до вивчення творчої спадщини Леоніда Глібова.
Вміло організована робота з текстом включає школяра в творчу працю, яка ґрунтується на прагненні вчителя розвивати емоційну сферу учня, поліпшувати й вдосконалювати культуру його почуття.
Таку вимогу диктує сама специфіка байки, в якій поєднується раціональне й чуттєве. Складний процес формування гармонійно розвиненого індивіда неможливий без удосконалення його емоційного сприймання.
Ще Аристотель заявляв: Якщо ми піклуємося лише про розумовий розвиток молодої людини, забуваючи про необхідність розвитку її почуттів, ми йдемо назад, а не вперед.
Байкарська творчість Леоніда Глібова
Найбільше віддав Л.Глібов письменницького таланту байкарській творчості й досяг у цьому жанрі великих успіхів. Його 107 байок увійшли значним надбанням в українську літературу. Він завершив розпочате попередниками утвердження байки на основі народності й реалізму.
Леонід Глібов у байкарській творчості користувався надбаннями своїх попередників у російській та українській літературі. Українська байка пройшла історичні етапи свого розвитку, де відбулося злиття двох традицій - фольклорної і літературної.
Використавши багатство народного гумору, сприйнявши літературні традиції попередників, Л.Глібов сміливо поєднав це з творчим новаторством, що й забезпечило його успіх як байкаря на новому етапі розвитку цього жанру. Алегорична основа байкарських сюжетів набуває у творчості Л.Глібова великої динамічності, художньої довершеності.
Леонід Глібов, виводячи байку за межі традиційної форми й сюжетної основи, користується то оповідною манерою, то вдається до новелістичної динамічності або баладної співучості й цим самим розширює можливості жанру. Часом його байка наближається до казки, у якій відбито моральні погляди, психічний склад народу.
Створюючи байки, Л.Глібов виступав воднораз у роді збирача перлин народної мудрості. Йому чужим було холодне змалювання щоденного побуту, він не визнає естетичної безпринципності представників "чистого мистецтва". Навпаки, своєю творчістю байкар виступає у ролі активного сприймача життєстверджуючої дійсності, пізнає людину як носія етичних понять, трудової моралі. Народність Л.Глібова продиктована самим життям.
Збагачуючи ідейний зміст і форму байки, Л.Глібов ставить її на службу завданням визвольної боротьби, спрямовує на піднесення класової свідомості пригнобленого народу. Життєстверджуюча сила народного гумору звучить у його кращих байках. У них відбито протест проти поневолювачів та піклування про кращу долю людини і всієї країни. Засобом глибоко змістовних іносказань, барвистої, живої мови Л.Глібов розкриває світосприймання, своєрідну індивідуальність простого народу, його характер, склад думок, уболівань, звичаїв.
Поряд з критикою негативних явищ у суспільному й особистому житті Леонід Глібов утверджує позитивне народне розуміння обов'язку, гідності, честі. За сюжетним мереживом байки часто відчувається присутність позитивного героя чи то у завуальованій іронії, чи у висновках, які прийнято називати "мораллю байки". Тому алегорія і

 
 

Цікаве

Загрузка...