WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Виховання звукової культури мовлення дітей старшого дошкільного віку - Курсова робота

Виховання звукової культури мовлення дітей старшого дошкільного віку - Курсова робота

нормповедінки. Відомо, що якщо діти виконують правила, між ними встановлюються гармонійні стосунки. Порушення, не виконання правил окремими дітьми призводять до конфліктів, до небажання гратись.
Дотримання правил у грі вимагає від дітей певних зусиль волі, вміння спілкуватися з ровесниками, долати негативні емоції, що виявляються через невдалий результат. Важливо, визначаючи правила гри, ставити дітей в такі умови, при яких вони отримували б радість від виконання завдання.
Для того, щоб гра була більш цікавою, у неї включені ігрові дії.
Необхідно підкреслити, що в правилах відображається і моральний аспект гри. Як часто ми спостерігаємо прояви бурхливих радощів гравців під час виграшу і щирого переживання у випадку невдачі.
Виконання правил дидактичної гри спрямовується і контролюється ігровими діями. Розвиток ігрових дій залежить від задуму вихователя. Іноді і діти, готуючись до гри, вносять свої пропозиції.
Ігрові дії можуть бути дуже різноманітними, відповідно до віку дітей. У іграх малих дітей ігрові дії полягають у розкладанні картинок, у наслідувальних рухах. Ігрові дії старших дітей складніші, бо вони вимагають взаємодії одних дітей з іншими, послідовності, черговості. Це можуть бути й (інтелектуальні дії) порівняння, зіставлення, описування і т.д.
Отже, гра стає дидактичною, якщо є основні компоненти; дидактичне завдання, правила, ігрові дії. Відсутність будь-якого з названих компонентів призводить до того, що гра розвалюється і перетворюється або в дидактичну вправу або в звичайну бесіду з використанням дидактичного матеріалу (іграшок, картинок, реальних предметів), що якраз дуже часто зустрічається в практиці роботи дошкільних закладів.
К.Д.Ушинський високо оцінив ігри, створені народом для дітей. Він вказував на те, що ігри, материнські наспіви, потішки, маленькі казочки мають у собі доступні форми навчання, вони близькі дітям за змістом, ігровими діями, образами.
Передаючись з покоління в покоління, змінюючись і виникаючи знову, народні ігри задовольняли різноманітні дитячі інтереси: ігрові, пізнавальні, соціальні.
Є.І.Тихеєва вважала, що дидактичні ігри викликають до дії усі розумові процеси і здібності у їх єдності, і серед них першочерговими є сенсорні процеси, але не самі по собі, а у зв'язку з мовою, найбільш наочним провідником якої є слово. Тому сенсорне виховання дитини нерозривне з лінгвістичним.
Особливого значення вона надавала навчанню рідної мови. Вчена сформувала вимоги до системи і змісту дидактичного матеіарул і дала його опис.
У педагогічній спадщині Є.М.Водовозової значне місце посідають питання виховання правильного звуковимовляння дітей. На її думку, першочергове місце тут належить зразковому мовленню оточуючих, яке наслідує дитина. Автор зазначала: "Якщо мати неправильно розмовляє, заїкається, або має якісь недоліки загалом у вимові слів чи звуків…, здебільшого ті ж недоліки прищеплюються й дитині". Цінним методом розвитку фонематичного слуху в дітей раннього віку автор називає ігри з лялькою. З дітьми від чотирьох до шести років вона радила використовувати усну народну творчість (загадки, прислів'я, потішки, народні пісні), що також розвиває слух та правильну звуковимову. Слідом за С.Русовою, Є.М.Водовозова радить вихователям і батькам, використовуючи гру, учити дітей прислуховуватися до звуків природи, шумів, музичних звуків з метою розвитку фонематичного слуху.
Серед педагогів, які займалися розробкою методики навчання маленьких дітей з використанням ігор, слід назвати Є.І.Тихеєву, яка зуміла поєднати спадщину класичної педагогіки з новими умовами життя країни, розробити дидактичні ігри і з їх допомогою знайомити дітей з навколишнім.
Є.І.Тихеєва розробила для іго дітей дидактичний матеріал, що в її практиці відігравав важливу роль. Нею виділено два види дидактичного матеріалу: штучний і природний. Штучний дидактичний матеріал був наявний в настільно-друкованих іграх (парні картинки, лото, дерев'яні форми). Природний дидактичний матеріал включав у себе овочі, плоди, квіти, рослини, насіння і багато іншого, тобто все те, що могло замінити в іграх штучний матеріал.
Є.Г.Тихеєва дає визначення дидактичним іграм і заняттям: "Дидактичними ми називаємо ігри і заняття, пов'язані з певною дидактичною метою, що вимагають відповідного дидактичного матеріалу".
Розглядаючи розвиток мовлення у нерозривному зв'язку з розвитком особистості в цілому, Є.І.Тихеєва вказувала на те, що дитина стає на шлях розумового розвитку, дякуючи притаманній їй здатності до членороздільної мови. Вона розробила методику і систему ігор-занять переважно з розвитку рідної мови. Запропоновані нею ігри сприяли формуванню таких мовних умінь, як визначення назви предмету, його властивостей, дій; опис предмету; порівняння предметів за схожістю і розбіжностями; складання і розгадування загадок про предмет, знаходження іграшок за віршами; класифікація предметів за їх ознаками і призначенням.
Особливу увагу Є.І.Тихеєва звертала на виправлення помилок у мовленні дошкільників, формуванні в них правильної літературної вимови. Педагог раде вихователям користуватися кожним випадком, щоб привернути увагу дітей до помилок, пропонувала давати їм вправи на запобігання мовних огріхів. Водночас, Є.І.Тихеєва попереджувала вихователів щодо необхідності усвідомлення дітьми своїх помилок, а робити зауваження радила тільки тоді, коли вихователі будуть упевнені, що зауваження буде усвідомлене дитиною.
Всередині минулого століття проводилися наукові дослідження з питань використання дидактичних ігор у процесі навчання дітей на заняттях (Р.І.Жуковська, Л.В.Артемова, В.Р.Безпалова, Є.І.Удальцова, О.П.Янківська).
Зокрема, Л.В.Артемова розглядала дидактичну гру як засіб збагачення змісту сюжетно-рольових ігор, оскільки словниковий запас мовлення дитини є важливою передумовою змістовного спілкування дошкільників під час гри.
О.П.Янківськоюрозроблена система ігор для розвитку мовлення дітей. Педагог стверджує, що кожна гра має збагачувати мовлення дітей формувати правильну звуковимову.
Питаннями використання дидактичних ігор у процесі навчання дошкільників займалась Є.Ф.Іваницька. Вона відзначала, що навчання дітей дошкільного віку носить своєрідний, специфічний характер. У дидактичних іграх, на її думку, основними елементами є правила гри і завдання, які знаходяться в тісному взаємозв'язку; через них і відбувається основне керівництво розвитком дитини.
У практиці роботи дитячого садка отримали розповсюдження мовні ігри, розроблені О.І.Соловйовою, Є.І.Радіною, Л.А.Пеньєвською, А.І.Максаковим, Г.А.Тумаковою, О.І.Янківською, Г.С.Швайко і ін. Так О.І.Соловйова, з метою розвитку мови дітей, запропонувала свою методику використання дидактичних ігор з лялькою. Вона рекомендувала ігри, у яких діти, виконуючи доручення ляльки, привчаються відповідати на запитання.
Починаючи з середнього дошкільного віку, у дітей значно покращується вимова. Вони рідше допускають пропуски і заміну звуків,

 
 

Цікаве

Загрузка...