WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМовознавство, Філологія → Виховання звукової культури мовлення дітей старшого дошкільного віку - Курсова робота

Виховання звукової культури мовлення дітей старшого дошкільного віку - Курсова робота

мовлення", "оцінка" тощо. 6,25% вихователів дали негативну відповідь. 5% вихователів утрималися від відповіді.
У відповідях на запитання "Які види роботи Ви плануєте щодо виховання звукової культури мовлення?" 30% вихователів назвали види, типи та кількість занять, конкретно вказали ігри, вправи, які вони використовують у процесі виховання звукової культури мовлення. Зазначимо, що серед названих ігор найпоширенішими є: "Живі звуки", "Хто, як кричить", "Спіймай звук", "Телефон". Щодо вправ, то вихователі називали загалом артикуляційні вправи і вправи з розвитку дихання. 61,25% респондентів назвали деякі ігри, вправи, заняття, але не змогли визначити точно їх кількість, або не визначали види та типи занять. 8,75% вихователів називали заняття, але не визначили їх види та типи.
На запитання анкети "Якими прийомами Ви перевіряєте фонематичний слух дитини?" 36,25% вихователів відповіли таким чином: за допомогою дидактичних ігор і вправ - 16,25%, спілкування з дитиною -7,5% , під час індивідуальної бесіди - 12,5%. 2,5% респондентів дали неадекватну відповідь. Наприклад, "перевірка фонематичного слуху здійснюється в три етапи: підготовка артикуляційного апарату, уточнення вимови звука, закріплення вимови звука в словах" тощо. 61,25% вихователів дали негативну відповідь.
На наступне запитання "Яка у Вас у групі чи в дитячому садку є методична література з виховання звукової культури мовлення?" 8,75% респондентів назвали точно книжки та їх авторів. Зазначимо, що серед них основними є: "Правильно ли говорит Ваш ребёнок" /О.І.Максаков/, "Воспитание у детей правильного произношения" /М.Ф.Фомічова/, "Воспитание правильний речи у детей дошкольного возраста" /В.І.Рождєствєнська, Є.І.Радіна/. Частково правильно відповіли 63,75% вихователів, вони назвали лише 1-2 книжки серед тих, що є в дитячому садку. 15% респондентів дали неадекватну відповідь: "Картки для занять з грамоти", "Рухливі ігри в дитячому садку" тощо. 12,5% вихователів не змогли назвати посібники з виховання звукової культури мовлення.
У відповідях на запитання "Які посібники з виховання звукової культури мовлення Ви виготовили самостійно, чи є у Вашій групі?" 13,75% вихователів назвали достатню кількість виготовлених ними дидактичного матеріалу з. виховання звукової культури мовлення. Серед них: "Звуковий циферблат", "Звукова лінійка", дидактичні ігри "Хто, як кричить", "Порахуй звуки". 18,75%" вихователів виготовили самостійно 1-2 вида дидактичного матеріалу, більшість з них дидактичні ігри. 67,5% респондентів дали негативну відповідь: не виготовляють посібники з виховання звукової культури мовлення.
2.2. Характеристика звукової культури мовлення дітей старшого дошкільного віку.
Метою констатуючого експерименту було вивчення особливостей звуковимови та рівнів розвитку звукової культури мовлення дітей старшого дошкільного віку.
Вибір вікової групи для проведення експериментальної роботи обумовлюється результатами досліджень психологів /ЄААркін, С.Бернштейн, Д.Б.Ельконін, О.Р.Лурія, М.Х.Швачкін/ щодо якісних новоутворень психічного розвитку дітей цього віку. Так, за умов правильного виховання діти вже до трьох років /початку дошкільного віку/ оволодівають правильною вимовою більшості звуків рідної мови. Натомість упродовж молодшої /четвертий/ та середньої /п'ятий рік життя/ груп спостерігаються ще деякі закономірні типові помилки звуковимови. До п'яти років дитина не тільки чує, диференціює, правильно вимовляє всі звуки рідної мови, але й усвідомлює звуковий склад рідної мови.
Завданнями констатуючого етапу експерименту виступили:
1) з'ясування рівнів розвитку звукової культури мовлення у дітей старшого дошкільного віку;
2) визначення критеріїв та показників розвитку звукової культури мовлення у дітей старшого дошкільного віку;
Експериментальна робота здійснювалася в старших групах дитячого садка міста Броди. В експерименті брало участь 30 дітей.
У процесі констатуючого експерименту було зібрано 150 протоколів виконання дітьми експериментальних завдань.
Констатуючий експеримент здійснювався поетапно.
На першому етапі виявлялися особливості звуковимови дітей, котрі прийшли до старших груп дошкільного закладу освіти. Задля цього дітям було запропоновано низку експериментальних завдань. Опишемо їх.
ЗАВДАННЯ 1. Допоможи зайчику.
МЕТА: з'ясувати вимову свистячих звуків [с',с], [з',з]
МАТЕРІАЛ: атрибути до лялькового театру, казкові герої: Вінні-Пух, П'ятачок, зайчик, зайчиха, павук.
ПРОЦЕДУРА ВИКОНАННЯ: Експериментатор запрошує дітей до лялькового театру: "На лісовій галявині стояла маленька хатинка. В ній жили два друга - Вінні-Пух і П'ятачок. У хатинці завжди було чути сміх і жвавий гомін. Вони ніколи не сумували, від світанку займалися якоюсь справою: Вінні-Пух прибирав у кімнатах, а П'ятачок готував їжу. Кожного вечора до них приходили їхні друзі, бо з ними завжди було цікаво і весело. Якось до них прибіг дуже засмучений зайчик Довгі Вуха із проханням допомогти йому: "Моя найулюбленіша дочка Білявочка потрапила -в біду: її впіймав Чорний Павук. Він сказав мені, що визволить мою донечку лише тоді, коли я виконаю його завдання. Спочатку потрібно правильно назвати, що зображено на картинках, а потім сказати, що подарували Павуку на його День народження. Якщо я не виконаю цього завдання, то Білявочка до мене ніколи не повернеться. Почали друзі гадати, що ж там зображено і не можуть (Догадатися". Давай допоможемо зайчику Довгі Вуха.
Експериментатор показує картинки, а дитина відповідає (пропонувалися такі предметні картинки: собака, лис, сосна, сіль насіння, сіно, лось; зозуля, гарбуз, коза, залізниця, зяблик, заєць цукор, цукерки, міліціонер, ножиці, матрац, перець, спідниця). Вимагалося, щоб дитина промовляла слова голосно та чітко.
ЗАВДАННЯ 2. Гра "Виправ чебиряйчика".
МЕТА: з'ясувати вимову дитиною шиплячих звуків [ж,ш,ч].
МАТЕРІАЛ: іграшковий чебиряйчик, предметні картинки.
ПРОЦЕДУРА ВИКОНАННЯ: В експериментатора іграшковий чебиряйчик Віллі, який запрошує дитину навчити його правильно вимовляти звуки, щоб над ним не сміялися його друзі. Експериментатор: "Подивися, скільки Віллі приніс багато різних картинок. Він аж підстрибує, так хоче назвати ці картинки, але соромиться. Ми з Віллі домовилися таким чином, що він буде промовляти назву предметів мені на вухо, а я повторю голосно, а ти виправиш помилку і назовеш правильно звук". (Пропонуються такі предметні картинки: шуба, аркуш, вишні, лоша, груші; жінка, жаба, вуж, ніж, кожух; чоботи, часник, качка, піч, м'яч). Наприкінці гри чебиряйчик дякує дитині за те, що вона навчила правильно його вимовляти звуки.
ЗАВДАННЯ 3. Гра "Ходить гарбуз по городу".
МЕТА: з'ясувати вимову дитиною сонорного звуку [р,р'].
МАТЕРІАЛ:предметні картинки.
ПРОЦЕДУРА ВИКОНАННЯ:

 
 

Цікаве

Загрузка...